Cumhuriyet Güzellerinden Nazire Hanım

0

 

1933 Türkiye Güzeli Nazire Hanım

85 sene önce bugün Nazire Hanım Türkiye güzeli seçildi. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’yi tanıtmak maksadıyla Atatürk güzellik yarışmalarını şarkı yarışmalarını birer fırsat olarak görüyordu. Ve bu şekilde ki yarışmalar Türkiye için masrafsız propagandalardı. Çok geçmeden önce ülke içinde bir duyuru ardından seçmeler başlatılacaktı. Öncelikle gazetelere ilanlar verilmeye başladı. Bu mesele memleket adına hanımlara adledilmiş milli bir vazife olarak görülüyordu.

İlan verilmeden önce zaten fısıltı gazetesi tüm ayrıntıyı yaymaya başladı. Resmi olarak ilk duyuru ise 4 Şubat 1929 yılında verildi. Dönemin önemli gazetesi olan Cumhuriyet gazetesinde ‘bütün dünyada güzel kadınlar seçilir ve memleketimizin güzellik kraliçesi intihap edilirken, bizim böyle bir kraliçemiz niçin olmasın? Türkiye’nin en güzeli acaba kimdir? Şeklinde merak uyandıran bir duyuru yapıldı. İlk adımda hemen sokaklarda bir hareketlilik hasıl oldu.

Bu zeminde sağlam bir şekilde oturtulduktan sonra asıl duyuru ikinci kez yapıldı. İki gün sonra yine Cumhuriyet gazetesinde ‘Türkiye’nin güzellik kraliçesini bulmaya karar verdik’ şeklinde ki duyuru ile şartlar söylendi. 16-25 yaş arası geç kızlar arasında ciddi bir müsabaka yapılacaktır. Gazete her gün bu konu için özel bir yer ayıracak ard arda köşede yayımlanacak. Gazete her gün ilk sayfada haberi verdi.

 

Bu yarışmaya katılmak bir vatani görev sayılıyordu. Asaletli, kabiliyetli kızlar aranıyordu. Bunun için ilk şart tabi ki yüz güzelliği idi. Sonra ise fiziki güzellikler boy kilo olacaktı. Kendine güvenen yaş şartına uyan kızlardan gazeteye resim göndermeleri istendi. Resmin boyutu 19×12 olmalıydı. Yarışmaya katılacak kızlar birkaç gün boyunca gazeteye resimlerini gönderdiler. Kızların resimleri gazetede yayınlandı. Gazete okurları bu kızlar içinden güzel olanı seçecekti. Toplamda 15 kız seçilmiş olacak bu seçilenler finale katılmaya hak kazanacaktı. Ayrıca seçmeye katılan gazete okurları içinde bir seçme olacaktı. Okuyucular kura ile seçilecekti. Kurada çıkan okuyuculara 5-10 lira arası bir para ödemesi yapılacak ve gazeteye üç aylık üyelikleri ücretsiz yapılacaktı.

Nihayet finale çıkacak kızlar belirlendi. 1933 yılı Cumhuriyet gazetesi vasıtasıyla seçilen kızlar 9 Şubat’ta 15 güzel kız arasından bir güzel seçilmek üzere Tokatlayan Otel de yarışma yapıldı. Yapılan yarışmaya Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ başkanlık etti. Seçmelerin ardından karar verme toplantısı 4 saat kadar sürdü.

Komisyondan çıkan kararla Nazire Hanım Türkiye güzeli seçildi. Fakat Nazire Hanımın seçilmesine halk razı olmadı. Yarışmada şike olduğu iddiaları da ortaya atıldı. Birinci seçilen Nazire Hanımın yarışmadan sonra pek te popülaritesi olmadı. Bu yarışmanın ardından yaşanan çalkantılardan sonra 1950 yılına kadar güzellik yarışması düzenlenmedi.

1933 yılı Türkiye Güzellik Kraliçesi Nazire Hanım 30 Nisan 2011 ne yazık ki yılında hayatını kaybetti.

Merve Nazlı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here