Çukur Dizisinin İzlenme Nedenleri

1

Çukur Dizisinin İzlenme Nedenleri

 

Her pazartesi saat 20.00’da yayınlanan Show TV’nin sevilen dizisi Çukur, her hafta reytingleri alt üst ediyor ve milyonlarca kişinin beğenisini kazanıyor, bir sonraki bölümünü merakla beklediğimiz dizinin; “Bu kadar fazla sevilme ve izlenme nedeni nedir?” bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız. Haydi o zaman önce dizinin karakterleri ve konusu hakkında küçük bilgiler vererek başlayalım… (Dikkat spoiler içerir!!!)

 


İdris Koçovalı: Çukur’un İdris babası ve Koçovalı ailesinin başı olan İdris Bey ailesini ve yaşadığı semt olan Çukur’u canı pahasına korumayı ilke haline getirmiş bir karakter olarak karşımıza çıkıyor bu dizide, sadece yaşadığı bir semt değil onun için Çukur; hem tüm sevdiklerini ve anılarını içinde barındıran hem de tüm evlerin tapularına sahip olduğu bir yer. Sert mizaçlı ama bir o kadar da yufka yürekli, babacan bir kişi olan İdris Bey karakterini usta oyuncu Ercan Kesal canlandırmaktadır.


 Sultan Koçovalı: İdris Bey’in eşi olan Sultan Koçovalı bu dizide Sultan Ana olarak anılmaktadır. Haksız da sayılmazlar ona Sultan Ana demekte tüm Çukur’a analık yapan ve ne olursa olsun onu ayakta tutmaya çalışan Sultan Hanım oldukça disiplinli ve gelinleri üstünde otorite kurmaya çalışan baskın bir kişi olarak karşımıza çıkan bu karakteri başarılı oyuncu Perihan Savaş canlandırmaktadır.


Yamaç Koçovalı: Koçovalı ailesinin en küçük ve asi çocuğu olan Yamaç, genç yaştayken evlerine yapılan bir baskın sonucu birini öldürmek zorunda kalır. Bunu hazmedemeyen ve bu durumdan babasını ve bu yaşam tarzlarını sorumlu tutan Yamaç evi terk eder, kendine bir yaşam kurmaya çalışır. Barlarda şarkı söyleyerek geçimini sağlayan Yamaç, tam hayatının aşkıyla tanışmışken annesinin birden çıkıp gelmesi ve abisinin öldürüldüğünü öğrenmesiyle tekrar Çukur’a dönmek zorunda kalır ve hayatı yeniden alt üst olur. Özgürlüğüne düşkün, bilgili ve cool bir karakter olan Yamaç’ı başarılı ve yakışıklı oyuncu Aras Bulut İynemli canlandırmaktadır.


Selim Koçovalı: Ailenin ortanca çocuğu olan Selim başından beri ailenin istenmeyen, sevilmeyen çocuğu olduğu düşüncesiyle ailesinin düşmanlarıyla iş birliği yapar ve en başta abisinin ölümü olmak üzere birçok kötü olaya neden olur. Öner Erkan’ın canlandırdığı bu karakter bakalım daha ne gibi kötülüklere yol açacak.


Sena Koçovalı: Yamaç’ın biricik aşkı Sena’sı kendine has yaşam tarzı olan tek başına ayakları üstünde duran ve Koçovalı ailesinin yaşam standartlarını benimseyememiş, olağanca çabasıyla da değiştirmeye çalışan güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Genç ve güzel oyuncu Dilan Çiçek Deniz tarafından canlandırılmaktadır.


Vartolu Saadettin: Buruk bir çocukluk yaşamış ve onlarca yıl kendini intikam hırsıyla beslemiş ama içinde bir yerlerde hala o acıyı çeken, kimliğini ve benliğini gizleyip doğup büyüdüğü yer olan Çukur’a geri dönen Vartolu Saadettin’i muhteşem şivesi ve oyunculuğuyla Erkan Kolçak Köstendil canlandırmaktadır.


Aliço: İlk bölümlerde mahallenin delisi imajıyla karşımıza çıkan Aliço karakteri dizinin ilerleyen bölümlerinde olayların aydınlatılmasında kilit rol oynayan bir kişi olarak karşımıza çıkıyor. Geçimini sokaktan kağıt toplayarak sağlayan ve evsiz biri olan Aliço karakterini başarılı oyuncu Rıza Kocaoğlu canlandırmaktadır.


Paşa: İdris Baba’nın sağ kolu Çukur’un paşası olan bu karakteri Çetin Sarıkartal canlandırmaktadır.


Emmi: İdris Baba’nın sol kolu Çukur’un emmisi olan bu karakteri Kadir Çermik canlandırmaktadır.


Saadet: Koçovalı ailesinin hizmetçisi olan ama kızları gibi gördükleri Saadet aynı zamanda Vartolu’nun çocuklu aşkıdır. Bu karakteri Boncuk Yılmaz canlandırmaktadır.


Dizimizin konusuna gelecek olursak diziye de adını veren ‘Çukur’ adlı semtte geçen hikayemiz Koçovalı ailesine dayanıyor. Çukur’un koruyucu ailesi ve sahibi olan bu aile silah kaçakçılığı yapıyor ve Çukur’da yaşayan insanların güvenliğini sağlıyor. Bir semtten fazlası olan Çukur da herkes birbirini tanır ve gözetir, onlar kocaman bir ailedir ve birbirlerini korur, kollarlar. Çukur’da doğanların birbirlerini tanımaları için dövmeleri bile vardır. “<…>” şeklinde olan dövme onların birbirlerini tanımasına yardımcı olur. Koçovalı ailesinin büyük oğlu Kahraman’ın öldürülmesi ve yıllar önce evinden ayrılan ailenin küçük ve asi çocuğu Yamaç’ın tekrardan Çukur’a dönmesiyle başlayan hikaye Koçovalı ailesinin baş düşmanları ve Kahraman’ın katili olan Vartolu Saadettin’in aslında, İdris Baba’nın çocuğu olduğunun öğrenmesiyle daha da karmaşık ve garip bir hâl alır. Dahası aileye ihanet eden kişilerden biri de Koçovalı ailesinin ortanca çocuğu olan Selim’dir.

Her bölüm farklı bir olay örgüsüyle ve birbirinden heyecanlı olaylarla karşımıza çıkan dizinin jenerik müziği Eypio adlı t-rapçi’nin yazıp bestelediği “Gömün Beni Çukura” adlı şarkıdır. Dizinin diğer bölümlerinde de Gazapizm adli t-rapçi’nin “Heyecanı Yok” adlı şarkısını da sıkça duyuyoruz.

Eee, bu kadar özgün bir hikayeye ve heyecanlı bir olay örgüsüne sahip dizinin karakterlerini de birbirinden başarılı oyuncular canlandırınca bu dizinin her hafta reyting rekorları kırmasına ve bu kadar fazla izlenip sevilmesine fazla şaşırmamak lazım, değil mi?

O zaman ne diyoruz: ÇUKUR EVİMİZ İDRİS BABAMIZ!

Kerem Aşıgül

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here