Coğrafi Keşifler ve Ümit Burnu

0

Asıl amacı Doğu’nun zenginlikleri üzerinde denetim sağlamak ve Osmanlıyı by-pass etmek olan Coğrafi Keşifler  15.yüzyılda başlamıştır.Daha önceleri bilinmeyen denizlere açılmayı cesaret edemeyen Avrupalı denizciler coğrafi bilgilerin gelişmesi ve pusulanın bulunmasıyla denizleri ve dünyayı keşfetmeye başlamışlardır.Avrupalı kralların da kendilerinde bulunmayan maden, ipek ve baharat gibi önemli maddeleri daha ucuza bulma ve getirme düşünceleri, denizcilerin krallar tarafından desteklenip vaatler verilmesine neden olmuştur.Dönemin en önemli ticaret yolları olan İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti denetiminde olması da Avrupalı Devletleri bu arayışa itmiştir.

Ümit Burnu’nun Keşfi

Portekizli denizci Bartholomeu Diaz tarafından gerçekleştirilen bu keşifte yine kaderin bir cilvesi vardır.Afrika’dan Hindistan’a ulaşmayı hedefleyen Diaz, bir fırtınaya yakalanmış ve bu fırtına rotayı değiştirmesine ve böylece ‘Fırtınalar Burnu’nun keşfetmesine neden olmuştur.Daha sonra Portekiz Kralı II.John bu ismi değiştirip denizcileri daha da cesaretlendirmesi amacıyla buraya ‘Ümit Burnu’ adını vermiştir.

Bu keşifler Avrupalı Devletler için bir rekabet alanına dönmüştü.Afrika Kıtasının etrafından dolaşıp Hindistan’a ulaşabilmek amacıyla denizlere açılan Portekizli denizci Bartholomeu Diaz Ümit Burnu’nu keşfetmiş bu keşfin ardından cesaretlenen İspanya başarılı denizci Kristof Kolomb’u finanse etmiş ve yeni keşifler için görevlendirmişti.Kolomb ve ekibi Atlantik okyanusunu aşıp her ne kadar Asya’ya ukaştıklarını sansa da aslında Amerika Kıtasına ayak basmışlardı.

Coğrafi Keşiflerin Sonuçları

*Yeni diyarlar keşfedilmiş ve buna paralel olarak yeni kültürler, yeni bitki ve hayvan türleri bulunmuştu.

*Sömürgecilik anlayışı hatsafaya çıkmıştı.

*Yeni ticaret yollarının bulunmasıyla İpek ve Baharat yolları önemini kaybetmişti.

*Ticaret ile geçimini sağlayan burjuva sınıfı zenginleşmişti.

*Hristiyanlık keşfedilen yerlerde yayılmıştı.

Cihan Akhan

17 yaşında yazmaya ve okumaya aşık bir insan. Yazılarım hakkındaki geri dönüşler benim için çok önemli. Bana Twitter'dan ulaşabilirsiniz.
Cihan Akhan

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here