Çocukluk Romatizması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artrit nedir bulguları ne?
Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artrit nedir bulguları ne?

Çocukluk romatizması nedir? Neden olur? Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artritin tedavisi nasıl yapılır? Amacı ne? Çocukluk döneminde başlayan ve yalnızca erişkinleri değil çocuklarıda tehdit eden çocukluk romatizması erken dönemde tedavi edilmemesi neticesinde çocuk için ilerleyen dönemlerde ve erişkinlik safhalarında eklem bozukluklarına neden olabilir. Mevzu hakkında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Eğitim Araştırma Sağlık Kurumu, Pediyatrik Romatoloji Öğretim Üyesi ve Çocuk Romatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Betül Sözeri bilgilendirdi…

çocukluk romatizması neden olurÇocukluk romatizmasının jüvenil idiopatik artrit, çocukların eklemlerinde sertlik, tutukluk, sızı ve şişliğe neden olan kronik bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Betül Sözeri şunları söyledi: “Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artrit her çocukta değişik yakınmalara yol açar. Her çocukta yakınmalar hafiften ağıra doğru değişkenlik gösterir ve değişik sayıda eklem tutulumu olur. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıklar erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve biçim farklılığına yol açabilir. Erken ve iyi tedavi edilen hastaların dahi takribî olarak üçte birinde yetişkin dönemde da hastalık bulgularını gösterebilmektedir.”

çocukluk romatizmasıÇocukluk çağı romatizması kontrol altına alınmazsa gelişmeyi durdurabilir.
Çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının teşhis, tedavi ve izleminin çocuk romatoloji uzmanlarınca yapılması gerekmektedir. Hastalığın kontrol altına alınmaması halinde neden olabileceği negatif etkileri şöyle özetledi. Kontrol altına alınmamış hastalık, çocuğun gelişmesini negatif etkileyebilir ve etkin donemde ve tedavi edilmez ise gelişmeyi durdurabilir. 

çocukluk romatizması nedir

Ateş, bedende kızarıklık ve döküntü, tükürük bezlerinde ve lenf bezlerinde şişlik yapabilir. Göz iltihabına neden olabilir. Kalp ve akciğer çeperinde iltihaplanmaya neden olur. Bazı çocuklarda kalıcı eklem farklılıkları ve işlev kaybına neden olur. Kemik erimesi ve kansızlığa neden olabilir. Romatizmalı eklemlere yakın olan kemiklerdeki erime hızını etkileyerek bacaklarda uzunluk değişikliğine neden olur.

Tedavide, değişik uzmanlık dallarındaki hekimlerin görüşleri kesinlikle alınmalıdır. Çocukluk romatizmasının jüvenil idiopatik artrit tedaviunda hastalığın kontrol altına alınması için, ilaç tedavisi ve egzersiz önerilir. Tedavi tasarlanırken alakalı uzmanlık dallarındaki doktorların çocuk romatoloğu, ortopedist, fizik tedavi uzmanı ve göz hekimi görüşünün alınması gerekir. Hekim verdiği tedaviyle, eklemlerdeki sızının, şişliğin ve öteki uzuv sistemlerindeki belirtilerin azaltılmasını, hareket kısıtlılığı ve sakatlıkları engellemeyi amaçlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here