Çocukların Zihinsel Gelişiminde Masalların Önemi

0
18
masallar
masallar

Çocukların Zihinsel & Psikolojik Gelişiminde Masalların Önemi

Bilimsel anlatıma geçmeden önce kendim bu konudaki hikayemi anlatmak isterim.

Annem kardeşim doğduğundan beri ninni ve masal olarak ilahiler söyler ve peygamber efendimizle dinimizi anlatarak uyutur. Eğer onun zihinsel ve psikolojik etkisini sorarsanız. Büyük bir etkisi var. Kardeşim şuanda altı yaşında ve kendi yaşıtlarının bilmediği çogu şeyi biliyor. Dinimizden ve Allah’ u Teâla’dan haberdar ve onun yaşıtı olup dinimizden bi haber büyüyüp hayatını öyle devam ettirenler var ve bu yüzdende kötülükler artmaya devam ediyor. Size tavsiyem çocuklara döverek söverek dini anlatıp çocuklarınızı dinimizden uzaklaştırmayın, onlara dinimizin güzelliklerini iyi bir dille , tatlı bir dille anlatın ki çocuklarınız desinler ‘ bu din ne güzel bir din her şey güzellikle oluyor ‘ desinler. Kardeşim şuan da günah diye arkadaşlarıyla kavga etmiyor , her gece dua ederek uyuyor , yemeğe bismillah deyip hamd ederek kalkıyor , her eve veya başka bir mekana girdiğinde selam veriyor . İşte tüm bu güzel anlar annemin masal hikaye olarak anlattıklarında gizli. Unutmayın dinimiz hoşgörü dini herşey güzellikle olur zorla kimseye bir şey yaptıramayız , bunu sakın unutmayınız..

 

Evet şimdi de bilimsel olarak neler oluyormuş onu ele alalım.

Masal anlatım esnasında bir yandan anlatan kişi ile çocuk arasında iletişim kurulurken diğer yandan da çocuğun bütün zihinsel faaliyetleri harekete geçer. Okuduğu veya dinlediği masallardaki karakterler hakkında hayaller kuran çocuk , olayların gelişimine göre iyiyi ve kötüyü , doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenir.

 

 

 

 

Genellikle kız çocuklar kız , erkek çocuklar erkek karakterlerle özdeşleşerek ilerideki kişiliklerinin temelini atarlar. 4- 5 yaşına gelmiş bir çocuk masallarda anlatılan birçok olayın aslında gerçek olmadığını bilir zaten bu amaçla masallara başlarken söylenen “bir varmış bir yokmuş ” diye başlayan tekerlemelerin amacıda çocuklara bu mesajı vermektedir. Ara sırada olsa bu masallardaki olağanüstü şeylerin sadece  masallarda olacağını da çocuklara söylemekte fayda vardır.

 

 

 

Masallar genelde  manevi değerlerin ve duyguların önemini ve güçlerini anlatır. İyilerin her zaman kazanacağını ve kötülerin yaptıkları yanlarına kalmayacağını ve cezalarını çekeceklerini vurgular.

Masallar ve hikayeler çocukların hayal güçlerine  hitap ederek onları eğlenerek ve kolayca  öğrenmelerini sağlar ve ileride nasıl bir kişiliğe sahip olması gerektiği konusunda  ipuçları verir onlara.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here