Çocukların Hayalleri ile Geleceği İnşa Etmek

0

ÇOCUKLARIN HAYAL GÜCÜNÜ KULLANARAK GELECEĞİ İNŞA ETMEK NASIL OLUR?

Çocuklar yetişkinlere göre çevrelerinde gördüklerini gözlem yetenekleri ile çok daha farklı yorumlayabilirler. Henüz sınırlandırılmamış hayal gücü ile her şey onlar için mümkündür. Örneğin göz rengi sorulan bir çocuktan “beyaz” cevabını alabilirsiniz çünkü çocuk o an baktığı gözde beyaz rengini kendine seçer ve aslına gerçekten gözlerimizde beyaz renk de hakimdir fakat toplumda “göz rengi “ kavramı siyah, kahverengi, ela, yeşil ve maviden oluştuğu için beyaz demek bir yetişkinin aklına gelmez. Çocukların hayal gücü ile pamuklu şeker bulutlardan yapılmış da olabilir, babalarının çelik bir göğsü olduğunu da söyleyebilirler. Çocuklar için imkansız diye bir şey yoktur. Çizgi filmlerdeki kahramanlar gerçek hayatta var olabilir niteliktedir onlara göre…  Kimi zaman bir taş parçası fotoğraf makinesi olabilir onlar için. Önemli olan o nesneye kendi yüklediği anlamdır çocuklara göre.

Yetişkinler hayatta yaşadığı tecrübeler ile gerçeklerle kendi hayal gücünü sınırlandırmış ve dünyaya daha dar bir açıdan bakmaya başlamıştır. Oysa çocuk henüz hayatın o gerçek yanını tatmadığı için daha özgür düşünür. Pek çok yetişkin hayallerinin olamayacağını düşünerek fikrini söylemezken aslında çocuk düşündüklerini anlatmaktan da çekinmez. Bu noktada çocukların hayalleri pek çok projede kullanılabilir farklılıktadır.

Çocuk hayal ettiğinde ona bu mümkün olamaz diyerek hayallerini sınırlandırmak yerine onu anlayıp bu hayalin nasıl gerçekleşebileceğini düşünmek daha doğru olacaktır. Böylelikle hayalleri sınırlandırılmadan büyüyecek ve ileriki yaşlarda da geniş bir hayal gücü ile düşünmeye devam edecektir. Örneğin evin içinde bir salıncak olduğunu hayal eden çocuk için tavana asma çiviler ile küçük bir salıncak kuran baba çocuğunun hayalini sınırlandırmak yerine onun hayalini gerçekleştirmek için çözüm bulmuştur.

Çocukların hayallerini önemsemek gerekir. O hayaller bir gün teknolojinin en önemli icadı olacak nitelikte olabilir. Sabah kahvaltısında ekmeğin üzerine yağ ve reçel sürmeye üşenen bir çocuğun hayali ile çilekli yağ üretilmiştir. Bu aslında çocuğun hayal gücünden doğmuş bir buluştur. Örneğin 12 yaşındaki Henry dişlerini fırçalamaya üşendiği için çizdiği bir resimde otomatik diş fırçalayan bir fırça tasarlamıştır, şuan günlük hayatta pek çok yetişkin de bu fırçayı kullanmakta… Konuşan elektronik çiçek ile bir dost edindiğinizde bunun da bir çocuğun hayalinden yola çıkarak yapıldığını unutmayın. Yağmurda yürürken elinde poşet ile bir yandan şemsiye taşımak zor fakat şapka gibi kafanıza giyebileceğiniz bir şemsiyeyi tasarlayan çocuklar olduğunu biliyor muydunuz? Gece karanlıkta tuvalete kalkmaya korkan bir çocuğun hayali ile terliklerinin kenarlarına led ışık düzeneği kurulmuştur. Bir teknoloji tasarım dersinde annesinin çok fazla temizlik yaparak yorulduğunu gören öğrenci terliklerinin altına tozları toplama özelliği olan bir vileda bezi takarak evde yürüyen birinin aynı zamanda tozları da temizlemesini sağlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şöyle hayal edin ki geleceği çocukların hayalleri ile şekillendireceğiz. Belki gökyüzüne çıkabileceğimiz bir merdiven, bulutların üzerinde durabileceğimiz bir koltuk olacaktır. Silahların namlularından mermi yerine şeker atılacaktır kim bilir… En güzeli de çocukların hayallerinde barış olması, kötü niyet olmamasıdır. Onlar kimseye zarar vermeyecek hayaller kurar. Uçabilen evler, katlanıp cebe sığabilecek arabalar icat edilir çocuklara kalsa dünya. Belki şehrin ortasından bir çikolata şelalesi akar ya da muslukların birinden kakaolu süt anında dolar bardaklarımıza… Hayvanlarla iletişim kurabileceğimiz bir cihaz, kim bilir kaç farklı gezegende kurulacak hayatlar… Ten rengimizi mavi yapabiliriz sonsuza kadar örneğin. Bir bardak o an ne içmek istiyorsa o sıvı ile dolabilir… Bir kalem ile eşyaların yerini değiştirebilir, uçan ayakkabılar giyebiliriz gelecekte. Nazım Hikmet’in dediği gibi “Dünyayı verelim çocuklara …”

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here