Çocuklara Dengeli Ve Düzenli Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

0
Çocuklara dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?
Çocuklara dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı aslında bebeklik döneminden başlıyor. Bu dönemde bu alışkanlığı kazanabilmek için rol modellere ihtiyaç duyan çocuklar, eğer aileleri de yeterli ve dengeli besleniyorsa doğru beslenme alışkanlıkları edinebilme konusunda daha avantajlı oluyor. Örneğin kahvaltı yapmayan veya yemek seçen anne, baba veya kardeş farkında olmadan diğer çocuğun da bu istenmeyen alışkanlıkları geliştirmesine neden olabiliyor.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuza örnek olmak ve ona doğru alışkanlıklar kazandırmak için temel olarak şunları yapabilirsiniz: Her ana öğünü, her gün düzenli olarak hazırlayın. Böylelikle öğün kavramını öğrenecektir. Ana ve ara öğünleri hazırlarken çeşitli ve besleyici besinler kullanın. Yeterli ve dengeli tabaklar oluşturun. Çocuklarınızın ne yemek ve ne kadar yemek istediği ile ilgili kendi fizyolojik uyaranlarını kullanmalarına izin verin. Örneğin doydum diyorsa buna kulak verin. Farklı lezzetleri ve farklı mutfakları tanımasına yardımcı olun. Çocuklarınızın ev dışında da, yeterli ve dengeli beslenebilmesi için doğru besin seçimleri yapmasında yol gösterin.

AİLE İLE BİRLİKTE YEMEK YEMEĞE ÖNEM VERİN

Evde aileyle birlikte düzenli yenilen yemekler de çocukların doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında önem taşıyor. Bu nedenle size çok basit görünen bazı davranışlar bile çocuğunuz için önemli ve uzun süreli faydalar sağlayabilir. Birlikte yenen yemeklere eşlik eden sohbetler aile bütünlüğünü korumaya, okul ve evde sosyal davranış sorunlarını önlemeye, akademik başarıda artışa, yeterli ve dengeli beslenmeye ve normal vücut ağırlığının sürdürülmesine yardımcı olur. İş veya okul nedeniyle her öğünü aile ile birlikte tüketmenin mümkün olmadığı yaşlarda, evde en az bir öğünü birlikte tüketmek veya o da mümkün değilse haftada birkaç öğünü örneğin hafta sonu aile kahvaltıları veya aile akşam yemekleri planlayabilirsiniz.

ÇOCUKLARI YEMEK HAZIRLAMA SÜRECİNE DAHİL EDİN

Çocuklarınıza yeterli ve dengeli beslenmeyi öğretebilmek için onları, içinde beslenme olan işlere dahil edin. Evinizin mutfağı, pazarlar, market rafları, bahçeler veya parkların tümü aslında birer uygulama alanı… Yemekleri hazırlarken, çocuklarınız sizi izleyebilir. Örneğin yumurtayı kırmadan hemen önce yıkadığınızı görür, sebzeleri akan suyun altında yıkadığınızı gözlemler, köfteyi yoğurduğunuzu öğrenir. Ayrıca çocukları yemek hazırlama süreçlerine de dahil edebilirsiniz. Böylelikle dokunarak, bölerek, yoğurarak, ezerek hem besinlerin yapısını hem de onları nasıl kullanacağını öğrenebilir. Aynı zamanda hazırlanmasında kendisinin de emek verdiği bir yemeği daha istekli tüketebilir.

Çocukla alışveriş

MARKET ALIŞVERİŞİNE BİRLİKTE ÇIKIN

Çocuğunuzla birlikte yaptığınız market alışverişi aynı zamanda bir beslenme dersi de olabilir. Markette alışveriş yaparken, süt, yoğurt, ayran, peynir ve kefirin neden aynı reyonda yer aldığını anlatabilir ve süt grubu besinleri öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Makarna, şehriye, pirinç ve bulgurun yer aldığı reyonu gösterebilir ve bu besinlerin tahıl grubuna ait olduğunu öğretebilirsiniz. Konserve, çiğ veya dondurulmuş ürünleri markette göstererek anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun besin gruplarını öğrenmesi, ileriki yaşta yeterli ve dengeli tabaklar oluşturması için yardımcı olur. Ayrıca eğer çocuğunuz ile birlikte bitki ekerek, yetiştirebileceğiniz bir bahçeniz varsa mutlaka değerlendirmelisiniz. Bitkileri ekmek, yetiştirmek ve sonrasında ürün almak, besinlerin çiftlikten çatala nasıl ulaştığını anlamasına ve besinlerin değerini kavramasına yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğunuzun fiziksel aktivitelerine de katkı sağlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here