Çocuk İstismarına Sessiz Kalma!

0

 

Leyla bebek daha 4 yaşındaydı eylül bebek ise 8 yaşında.

Çığlıklarını duyamayacagınız kadar minik ciğerleri vardı.

Suçları ise sadece çocuk olmaktı.

Suçları kendilerini savunamayacak kadar korunmasız olmaktı.

Suçları masum olmaktı…

Ülkemizin kanayan yarası oldular onlar.

Savunamadılar kendilerini çünkü istismar nedir bilmiyorlardı.

Onları koruyamadık.

Onlar çırpınırken duyamadık seslerini ama onlar minik kalpleriyle bize çok büyük bir ders verdiler.

Onlar bize çocuğumuzu sakınmayı öğrettiler.

Anne beni sevmelerine izin verme baba beni amcaların kucağına verme demeyi öğrettiler bize.

Minik kalpler hep atmalı.

Onları korumak bizim en büyük görevimiz.

Peki ya nasıl eğitim vermeliyiz nasıl korumalıyız masum yavrularımızı?

 

Ebeveynlerin çocuğa karşı sorumlulukları;

 1. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını isteklerini bilin ve ona göre davranın. Size ne kadar masum olarak görünse de asla çocuğunuzu zorla öpmeyin. Çocuğunuzla aranızda bir sınır olmalı.
 2. Çocuktan beklentileriniz çocuğun gelişimi kadar olmalı, fazlasını beklemeyin. Onun çocuğu şunu yapıyor sende yap gibi beklentilerine girmeyin.
 3. Sosyal hayatınızda ne kadar stres yaparsanız yapın bunu çocuğunuza yansıtmayın. Sürekli stres altında büyüyen bir çocuk ileride şiddete meyilli bir ebeveyn olabilir unutmayın.
 4. Çocuğunuz yanınızdayken ona kötü örnek olabilecek davranışlardan hep sakının çünkü o mutlaka sizi örnek alacaktır.
 5. Başkalarının çocuğunuza sevgi göstermesine izin vermeyin. Unutmayın ki çocuğunuz en büyük sevgiyi sizden alır.
 6. Onunla bol bol zaman geçirin. Yakın çevrenizden bir insan bile olsa çocuğunuzu emanet etmeyin. Kimse çocuğunuza dokunamaz.
 7. Eğer bez kullanacak kadar küçük bir çağda ise ya da kıyafetlerini kendi giyinemeycek kadar küçük ise çocuğunuzun bezini değiştirirken ve üstünü giyindirirken etrafınızda insan olmamasına dikkat edin.
 8. Çocuğunuzu sürekli sosyal medyada paylaşmak zorunda değilsiniz. Sosyal medya beraberinde ne belalar getirir bilemeyiz.
 9. Çocuğunuza sınırlarını öğretin onun özel bölgelerinin olduğunu bilmesi gerekir. Çocuğunuzun bedeni yalnızca kendisine aittir.
 10. Eğer evinize bir misafir gelmişse onu çocuğunuzla aynı ortamda yalnız kalmasına izin vermeyin.

Çocuk istismarına karşı çocuğa verilmesi gereken eğitim;

 1. Çocuğunuza hayır demeyi öğretin. Size de dahil gerektiğinde her insana hayır diyebilmeli.
 2. Yabancılara karşı çocuğunuza sınır koyması gerektiğini öğretin. Her gördüğü insanın ona yaklaşmaması gerektiğini bilmeli.
 3. Çocuğunuzun özel bölgelerini ona gösterin ve koruması gerektiğini ona öğretin. Bu eğitimi alamamış çocukların ileride sapık olma riski daha fazladır.
 4. Çocuğunuza rahatsız olduğu bir durum olursa çığlık atmayı öğretin. Kendini savunmayı bilmeli. Korkak bir birey yetişmesine izin vermeyin.
 5. Çocuğunuzla aranızda bir şifre oluşturun eğer söyleyemeyeceği bir durum olursa bu şifreyi kullanması gerektiğini bilmeli.
 6. Çocuğunuzun yanında bir araba durduysa ona ters yöne doğru koşması gerektiğini bildirin. Çocuğunuz her türlü riske karşı korunabilmesi gerekir.
 7. Çocuğunuza kendi numaranızın yanında  155 numarasını mutlaka öğretin olası bir durumda onu aramayı bilmeli.
 8. Çocuğunuza güvenli internet kullanımını öğretmelisiniz. Sosyal medya çağımızın büyük tehlikelerindendir. Onu yararlı bir şekilde nasıl kullanması gerektiğini bilmeli.
 9. Çocuğunuzun başkalarının yanında giyinmemesi gerektiğini ona öğretin. Evdeyken bile sizin yanınızda giyinmemesi gerektiğini göstererek bu durumu  öğretebilirsiniz.
 10. Çocuğunuza kaybolduğu bir durum halinde kendisini tanıtmayı, sizi tanıtmayı ve ev adresini söylemeyi öğretin. Bu durum polisin size daha çabuk ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzun cinsel istismar gördüğünü anladığımız anda yapacaklarımız;

 1. Çocuğunuz böyle bir durumla karşılaştıysa ve size bildirdiyse panik etmeyin. Ona bu durumu sizinle paylaştığı için teşekkür edin. Onun yanında olduğunuzu bilmeli.
 2. Soğuk kanlı davranın, eğer derdini söylediğinde ona bağırma gibi davranışlar sergilerseniz bir daha ki olası durumda korkup size hiç bir şey söylemeyecektir.
 3. Çocuğunuzun olayın şokunu atlatmasını beklemelisiniz. Eğer olay olduktan hemen sonra ona sorgulayıcı bir tavır takınırsanız çocuk utanacak ve içine kapanacaktır.
 4. Çocuğunuz suçlu olduğunu düşünebilir. Sürekli ona suçsuz olduğunu ve yanlış yapanın karşısındaki yetişkin insan olduğunu söylemeniz gerekmektedir. Bu durum onun kendine güvenmesini  ve kendini daha rahat ifade etmesini sağlayacaktır.
 5. Çocuk olaydan sonra kendini en küçük bir durumda bile güvensiz hissedebilir ve korkabilir. Bunu ancak sizin yanınızda olduğunu ve siz yanınızdayken güvende olduğunu hissettirerek aşabilirsiniz. Ona güvende olduğunu sürekli söyleyin.
 6. Çocuğunuzun yaşadığı bu durum kolay bir durum değil bu yüzden onu asla istismarcısıyla karşı karşıya getirmeyin. Bu durum çocuğunuzun psikolojisini oldukça kötü bir şekilde etkiler. Hatta çocuğunuzda kalıcı hasarlara neden olabilir
 7. Bu durumu tamamen yetişkinin suçu olarak görün. Bir çocuk bu kavramları tam olarak bilemeye bilir. Bu yüzden çocuğun izin verdi gibi söylemleri asla kabul etmeyin.
 8. İstismar eden kişi sizin çok yakınınız bile olsa ona bu durumdan dolayı tepkinizi verin. Unutmayın çocuk istismarına asla sessiz kalınmamalı, bu suç çocuğun değil tamamen istismar eden kişinin suçudur.
 9. Çocuğunuzla konuşun. Ona bunu yapanların cezasız kalmayacağını ona bildirin. Hemen bu tür  durumlarla ilgilenen kurumlara istismarcıyı şikayet edin ve  bu süreci mutlaka takip edin. Unutmayın olayı asla kendi yöntemlerinizle çözemezsiniz.
 10. Bu durumdan dolayı çocuğunuz olduğundan daha çok sevgi ve saygı isteyecektir. Onlar korunmaya muhtaçtır. Bu olaydan sonra çocuğunuzdan desteğinizi asla esirgemeyin. Siz yanında olduğunuz sürece tüm tedavilere güzel sonuç vererek çocuğunuz eskisinden daha mutlu bir duruma gelebilir.

 

 

Ve şunu aklınızdan çıkarmayın!

CİNSEL İSTİSMARA SESSİZ KALMAK EN AZ CİNSEL İSTİSMARI YAPAN KİŞİ KADAR SUÇLU OLMAKTIR!!!

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here