Çocuk Esirgeme Kurumlarında İşleyiş

0
8

 Çocuk esirgeme kurumları Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı resmi kuruluşlardır. Buradaki çocuklar yaşa ve cinsiyete göre ayrılarak yerleştirilir. Pek çok çocuk yetiştirme yurtlarında ve çocuk yuvalarında ikamet ederken son yıllarda Sevgi Evleri de oldukça yaygınlaşmıştır. Sevgi evleri bu kurumlardan işleyiş bakımından pek farklı değildir. Fakat çocukların aile ortamına benzer yapılarda büyümesi,ayrı kuruluşlarda bulunan kardeşlerin mümkün olduğunca bir araya getirilmesi böylece kardeş bağlarının kuvvetlendirilmesi, çocukların yaşı büyüdükçe kuruluş değiştirmeden korunma/bakım tedbir kararı kaldırılıncaya kadar aynı kuruluşta kalmasının sağlanması bakımından daha olumlu bulunmaktadır. Bu evlerde psikolog, sosyal hizmetçi, çocuk gelişimcisi gibi çocuk bakımında yetkin personeller çalışmaktadır. Bu sebeplerle koğuş tipi kuruluşlar zamanla azaltılarak tamamen sevgi evi işleyişine dönülmesi bekleniyor.

Çocukların güven duygusu kazanarak büyümesi ve topluma kazandırılması en önemlisi!

    Çocuk evlat edinme ve koruyucu aile hizmeti son yıllarda artmış durumda. Fakat bu ikisi çoğunlukla karıştırılmakta. Koruyucu ailelik herhangi bir sebepten ötürü biyolojik ailesinin yanında kalması mümkün olmayan çocukların, uzun veya kısa süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde, devlet denetiminde, aileler tarafından kendi aile ortamlarında bakılması ve yetiştirilmesidir. Koruyucu aile olduğunuzda çocuğun velayetini almıyorsunuz. Velayet çoğunlukla biyolojik ailesinde kalıyor. Bu da çocuk ile ilgili alınacak önemli kararlarda mutlaka izin almak zorunluluğunu doğurmaktadır. Evlat edinmede ise çocuğu kendi nüfusunuza kayıt ettiriyorsunuz ve çocuğun yasal haklar açısından da biyolojik çocuğunuzdan bir farkı olmuyor. İkisinin koşulları birbirinden oldukça farklı.

Koruyucu aile olma koşullarını sağlayanları bakanlık destekliyor. Çocuğun yaşıyla doğru orantılı olarak artan miktarlarda aylık bir maddi destek sağlanmaktadır. Ayrıca yıllık giyim ve eğitim yardımı da yapılmaktadır. Korucuyu ailelik için gösterilen ilgi her geçen yıl artmakta. Bu sayının daha da fazla artmasını umuyoruz.

   

 

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here