Çocuk eğitiminde ailemi,okul mu önemlidir?

1
136

Çocuk eğitiminde ailemi,okul mu önemlidir?

 

 Okul çocuk eğitiminde en başta gelen şeylerdendir ancak her çocuğun ilk öğretmeni anne babasıdır bir çocuk anne demeyi, baba demeyi, konuştuğu dili, yemek yemeyi cezayı, ödülü, doğruyu, yanlışı öğretmeninden öğrenmedi  öğretmenlerin görevleri onları  daha konforlu bir geleceğe hazırlamak, yaşamlarına kolaylık katmak, biliçlendirmek, bilgi ve meslek sahibi edinmeleri için gerekli temel bilgileri vermektir. Kişinin karakterini  belirleyen davranış ve huyları eğitmek değildir.

Öğretmenler onlara öğretmesi gereken bilgiyi aktararak görevini yerine getirmiş olur ancak aktarılan dersi dinlemeyen çocuğun problemlerini çözmesi için çareler üretmek ailenin sorumluluğundadır. Okula giden bir çocuk okula hangi kıyafetle gitmesi gerektiğini okuldan öğrenebilir ama o kıyafeti nasıl giyeceğini öğretmek ailenin görevidir. Öğretmenin görevi belki çoçuğu uyarmak olabilir, ama ona yeterli terbiye vermek ailenin görevidir.

 

Ailenin bir başka görevi de şudur çocuğun eğitim gördüğü okulun eğitim verimliliğini takip etmek,şayet olumsuz örnek oluşturulduğu ve bunun önlenilmediği bir ortamda çocuğa gerekli ahlak ve adap dersleri verilmiş olsa dahi gördüğü şeye adapte olup kavramasına ve bunu kendinde huy edinmesine engel olmayabilir. Çocuk eğitiminde en çok dikkate alınması gereken konulardan birtanesi de çocuğun neyle motive olduğunu neyi sevdiğini bilmektir sevdiği şeylerle motive edilen her çocuk uysallık ve başarı konusunda daha olumlu davranışlar sergiler.

 

Biz evimizde daha birkaç çocuğa eğitim vermekte zorlanırken onlarca çocuğa tek bir öğretmenin verebileceği şeyler elbette kısıtlıdır bir çocuğun yeterli eğitimi sadece okuldan alması çok yetersiz bir eğitim şeklidir okulda olduğu kadar çocuk evdeki sorumluluklarının bilincinde olduğu takdirde, evde yeterli saygı ve sevgi olduğu takdirde, çocuğumuzu ihmal etmedikçe her dakika bir şey öğretme derdinde olmamıza da gerek kalmayacaktır sevginin öğretemeyeceği, yaptıramayacağı  şey yoktur çünkü siz farkında bile olmadan sevgi çerçevesinde olduğunuz müddetçe  yapmış olduğunuz her davranışın kopyası çekilir yeterki çocukların en temel besini olan sevgi ve ilgi çerçevesince yapın yaptığınız her şeyi.  Çocuğunuza bir şeyi çok öğretmek istiyorsanız da o şeyi önce kendiniz yapın öğrenmenin ve öğretmenin en güzel yolu iyi birer örnek olmaktır.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here