Çocuğa Evde Eğitim Nasıl Verilmeli?

0
9

Hepsi geleceğimiz, hepsi gözümüzden sakındığımız çocuklarımız…
Hayatta her şeyin en güzelini hak ediyorlar değil mi? Yaşamımız boyunca onların hayırlı bir evlat olması için emek verir dururuz, vermeye de devam edeceğiz. Bunun için eğitime ihtiyacımız olduğu kesin. Ama bazı anne babalar çocuklarının eğitiminin okula yazıldıkları anda başladığını düşünür. Yani her şeyi okulda öğreneceği kanaatindedirler. Bunu yapmak büyük hataya sebep olur.
Çünkü çocuklarımızın eğitimi ailede başlar, ki çocuk için en özel ve güzel eğitimi ailesi vermelidir. Çocuklarımızı evde eğitmeye başlarsak öğrenme yeteneğini artırırız.
Çocuklar küçük yaşta kendileri düşünerek davranmazlar. Hep kendilerine örnek alırlar. Yani sizin yaptığınız, çevreden gördüğü, televizyonda izlediği iyi veya kötü bir hareket onun için öncü olabilir taklit edebilirler bu yüzden çok dikkatli olmalıyız.
Televizyonda neler izlediği neye ilgi duyduklarını çok iyi bilmeliyiz.
Oynadığı oyunlardan düşlerinden odaklanmalarındanda çocuğumuzun neyde eksik olduğunu farkedebiliriz.

Belli bir yaşa gelen çocuk renkleri sayıları hayvanları sesleri şekilleri iyi bilmesi gerekir.
İlk olarak renkler ve şekillerle birlikte oynadığı oyunlar zaman içerisinde gelişecek ve kendi kendine oyunlar yaratabilmeye de başlayacaktır. Burada bize düşen görev sevdiği ilgi duyduğu oyunlara aracı olmak ve yapabildiği yönlerini geliştirmek.
Sadece şekil sayı ve renk olarak gelişimi tamamlayamayız. Çocuklarımıza sorumluluk duygusu yüklemeliyiz, aklı başında bireyler yetiştirmek için onlara kurallarda koymalıyız.
Mesela oyuncakları ile oyunu bitince toplamasınını, uyku saatini geçirmemesini, siz olmadan da uykuya dalmasını,sadece sevdiği yemekleri yiyemeyeceğini onlara aşılamamız gerekiyor. İlerisi için çok yardımcı olacak ve kendi kendine bir şeyler yapabilmeyi öğrenmesi gerek.

Eğer çocuğumuza belli kurallar koyarsak onları şımartmazsak kendi sorumluluklarını onlara aşılayabilirsek daha iyi bir birey olabilirler.
Parklara, doğaya temiz havaya daha çok alıştırmalıyız. Bırakın kirletsin üstünü başını beynini sanal alemde kirleteceğine.
Televizyona bağlı kalmamayı yeni çağda hayatımızda büyük yer edinen telefon tablet ve buna benzer fazla kullanıldığında zararı büyük olan teknolojik aletleri ellerine süresi çok olmayacak şekilde kontrolümüzde vermeliyiz.

Onlar geleceğimiz. Onları hayata ilk biz hazırlayabiliriz,en çok bize güvenebilirler en çok bizi dinlerler. En çok bizde sevinirler unutmayalım.
Güzel bir gelecek için ilk eğitimi biz verelim !

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here