Coca-Cola’nın Tarihi

0
47
1886'da tanıtılan Coca-Cola, ABD kökenli olup karamelize şekerle tatlandırılmış, alkolsüz bir içecek markasıdır.

COCA-COLA

1886’da tanıtılan Coca-Cola, ABD kökenli olup karamelize şekerle tatlandırılmış, alkolsüz bir içecek markasıdır.

Coca-Cola dünya çapında en çok tüketilen meşrubat türü olarak biliniyor ve Uluslararası Araştırma Ajansı Interbrandin sıralamasında 2005-2016’da dünyanın en pahalı markası olmuştur. Coca-Cola’nın sahibi, Georgia Eyaleti’nin, Atlanta şehrinde yer alan çok uluslu şirket The Coca-Cola Company’dir.
Markanın adı Kola fındığı, kafein kaynağı ve koka yaprakları isimlerinin birleşimiyle meydana gelmiştir. Coca-Cola’da kullanılan malzeme ve kimyasal ürünlerin yayınlanmasına rağmen, Coca-Cola’nın formülü bugüne kadar bir sır gibi saklanmıştır. 1886 yılında kurulan şirketin hisseleri, New York Borsası’nda KO kısaltması ile işlem görmektedir.


COCA COLA’NIN TARİHÇESİ

1885’de John S. Pemberton tarafından icat edilen Coca-Cola’nın özgün adı olan ”Pemberton’s French Wine Coca”
Pemberton’un Kokalı Fransız Şarabı’ndan almıştır. İlk önce kokain yaprağı ve Fransız şarabının karışımıyla yapılmış alkollü bir içecekti, fakat sonradan iktidarsızlık, baş ağrısı ve nevrasteni gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması amaçlanmıştır.

Nevrasteni: Sinir sisteminin fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bitkinlik durumudur.

Ayrıca ürün dispepsi ve morfin
bağımlılığının tedavisinde de kullanılmıştır.

Dispepsi: Fonksiyonel hazımsızlık demektir.

Amerikan İç Savaşı’nda albay olarak hizmet verdiği sırada yaralanan Pemberton morfin bağımlısıydı ve
Columbus’ta kimyager ve eczacı olarak çalışırken aklına kokainli şarap üretme fikri gelmiştir.
Kola özütü, şarap ve koka yaprağı karışımından oluşan ürünü Pemberton’s French Wine Coca’yı icat etmiş ve 1 yıl sonra satışa sunmuştur. Fakat ürünün içinde yer alan kokain yaprağı ve alkol Atlanta yasaları tarafından onaylanmamıştır.
Bu yüzden ürünün alkolsüz üretimini yapmaya çalışmıştır.

1886’da Atlanta’da pirinç bir çaydanlıkta serinletici alkolsüz ve karbonatlı su ile karıştırdığı şurubu arkadaşlarına sunmuş ve bu içecek büyük bir beğeni toplamıştır. Pemberton eczanesinin bahçesinde bardağı 5 cent’ten satışa çıkarmıştır. Pembertonun ortağı olan Frank Robinson ürüne iki C harfinin yakışacağını düşünerek el yazısıyla Coca Cola’nın
bugüne kadar gelen logosunu oluşturmuştur.

29 Mayıs 1886’da ilk Coca-Cola reklamı The Atlanta Journal’da “Nefis ve Serinletici” sloganıyla yayınlanmıştır.
İlk nakliyatı, parlak kırmızı fıçılarla yapıldığı için, simgesi de kırmızı olarak kalmıştır.
Pemberton’un ölümünün ardından Coca Cola 2 bin 300 dolara Asa Candler tarafından satın alınmıştır ve şişeleme olayı ise 5 yıl sonra gerçekleşmiştir. Bu ürünü sahtelerinden ayırt edebilmek için ünlü bir tasarımcı olan Alexande Samuelson ve Earl Dean şişenin tasarımı için çalışmalara başlamışlardır. 1920 yılında Coca-Cola tüm Amerika’da satışa çıkmıştı.

Coca-Cola şişeleme fabrikası, 8 Ocak 1941, Montreal, Kanada
Coca-Cola şişeleme fabrikası, 8 Ocak 1941, Montreal, Kanada

Hemen ardından uluslararası bir ürün olma çalışmaları başlamıştır. 20 yıl içinde Küba ve Porta Rico’da da üretimine başlanmıştır. 1920 yılında ise Fransa’ya ihraç edilmiştir.

1950’de Time dergisine kapak olan ilk ürün Coca-Cola, “Coca-Cola ve Dostu” sloganıyla tanımlanmıştır.
1965 yılında Türkiye’ye gelmiştir. Aya ilk kez ayak basan Neil Amstrong, ay yolculuğu dönüşü New York Times Square’de “Coca-Cola’nın Evine, Dünyaya Hoş geldiniz” pankartıyla karşılanmıştır. 2001 yılında Coca Cola Lemon özellikle Amerika, İngiltere ve Finlandiya gibi bir çok ülkede duyurulmuştur. 2006 da Coca Cola Citra, 2007 de Coca Cola Orange, 2008 yılında Coca Cola Classic adlı çeşitler piyasaya sunulmuştur. Türkiye’de ise Coca Cola’nın Klasik, Diet ve Zero olmak üzere üç çeşidi vardır.


Coca Colanın Formülü

Pemberton ürünün formülünü hep gizli tutmak için çabalamıştır. 2011’de bu gizli formül Coca-Cola Dünyası müzesine
getirilmiştir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here