CO2 Yakıt Oluyor

0
10

MIT Bilim İnsanları, CO2’yi Yakıta Dönüştürmek için Yeni Bir Yöntem Geliştirdiler.

MIT’deki araştırmacılar, santrallerden karbon dioksit emisyonlarını faydalı bir ürüne dönüştürmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Ortaya çıkan madde, otomobil, kamyon ve uçakların yanı sıra çok çeşitli uygulamalara sahip kimyasal ham madde için yakıt olarak kullanılabilir.

MIT postdoc Xiao-Yu Wu, Ronald C. Crane’in makine mühendisliği profesörü Ahmed Ghoniem’in yanısıra yeni membrana dayanan sistemi geliştirdi. Membranın kendisi lantan, kalsiyum ve demir oksitten oluşur. Karbondioksitten oksijenin geçmesine ve diğer taraftan karbon monoksit bırakılmasına izin vererek çalışır.

Projenin arkasındaki bilim insanları, oksijen söz konusu olduğunda membranın yüzde yüz seçici olduğunu bildiriyor. Ayırma işlemi, 990 derece yükseklikte son derece yüksek sıcaklıklar tarafından yürütülür.

Karbon monoksitten ayrılan oksijenin membrandan diğer tarafa gelene kadar akmaya devam etmesi çok önemlidir. Bu bir vakum kullanılarak gerçekleştirilebilir, ancak bu teknik çok fazla enerji gerektirir. Bunun yerine, bu maddeler kolayca oksitlendiğinden ve oksijen atomlarının membrandan geçmesi için bir basınç farkı gerektirmediği için hidrojen veya metan gibi bir yakıt akışı kullanılacaktır.

Ortaya çıkan karbon monoksit, sıvı hidrokarbon yakıtları üretmek için kendi başına bir yakıt olarak veya hidrojen, su ya da ikisinin bir karışımı olarak kullanılabilir. Metanol, sentez ve benzeri kimyasallar oluşturmak için de kullanılabilir.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here