Çıplak Köstebek Fareleri Kalp Krizi ve Felcin Tedavisi Olabilir Mi?

0

Çıplak köstebek fareleri, düşük oksijen dönemlerinde hayatta kalabilmek için asılı animasyon durumuna girmek için benzersiz bir yetenek geliştirdi.

 

-Çıplak Köstebek Fareleri

    Küçük, tüysüz, yer altı yaşayan canlılar biyolojinin harikasıdır. Onların yeni fiziksel özelliklerinin birçoğu ev dedikleri zor koşullarda gelişmelerine izin verir. Illinois Üniversitesi‘ndeki bilim adamlarının Chicago‘da yaptıkları yeni bir araştırma başka bir nitelik daha buldu.

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre çıplak köstebek, kendisini düşük oksijenli bir ortamda bulursa vücudu esasen askıya alınmış bir hal alabilir; zira beyinler fruktozu canlı tutmak için metabolize olurlar. Chicago‘daki Illinois Üniversitesi‘nden biyoloji profesörü Thomas Park, “Çıplak köstebek, düşük oksijen koşullarına karşı aşırı derecede toleranslı hale getirmek için metabolizmanın temel yapı taşlarını yeniden düzenledi” diyor.

Park‘a göre, “Bu diğer kemirgenlerden on yıllarca yaşayan, nadiren kanser olan ve birçok ağrı hissetmeyen soğukkanlı bir memeli olan çıplak köstebek-sıçanla ilgili en yeni keşiftir.” benzersiz bir şekilde yeraltında hayatta kalmalarına izin veren bazı inanılmaz niteliklere sahiptir. Köstebek sıçanları, termokonformatörler veya “soğukkanlı” olarak adlandırılırlar; yani içerideki vücut ısısını düzenleyemezler. Bununla birlikte, sıkı bir şekilde paketlenmiş koloniler halinde yaşadığı için daha fazla sıcaklık yaratmak için bir araya gelebilir veya güneşe maruz kalmış bir tünel bölümüne gidebilirler. Isındıktan sonra derinliklerine geri dönebilirler.

 

 

-Tedavinin İnsanlara Uygulanabilirliği

 

   Bilim adamları şimdi düşük oksijenle hayatta kalma yeteneğinin arkasındaki biyolojik mekaniği bulmak için çalışıyorlar. Bu inanılmaz kabiliyetin kökenlerini öğrenmenin insanlar için kalp krizi ve felç gibi durumlara tıbbi müdahale yapılabileceği ihtimali var. Oksijen yoksunluğu, bir kişiye çok hızlı bir şekilde zarar verebilir, bu nedenle bu hasarı azaltmanın bir yolunun keşfedilmesi, kurtarmaya veya yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Çıplak köstebek farelerinin çok sayıda hayatta kalma özelliği kapsamlı bir çalışma konusu olmuştur. Birçoğu, mekanizmalarının insanlar için uyarlanıp uyarlanamayacağını merak ediyor. Hayvanların özelliklerini diğer türlere faydalı hale getirmek yalnızca insanlar için yapılan bir şey değil, yırtıcıları kandırmak için zehirli türlerin işaretlemelerini benimseyen birçok farklı hayvan örneği var. Bununla birlikte insanlar bundan daha fazlasını yapmak için eşsiz yeteneğe sahiptirler. Genetik mühendisliği gibi bilimsel gelişmeler, her zamankinden daha hızlı adapte olmamıza yardımcı olabilir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here