Çin kültür devrimi

0
16

Çin kültürü devrimi;

Çin Komünist Partisi başkanı Mao Zedong’un diktatörlüğe karşı yeniden ayaklandırdığı devrimci ruh.

Devrimden önce çin;

Maoculuğun yaratıcısı olan Mao Zedong 1943’de yani 2. Dünya Savaşı devam ederken Çin’in başına geçti. Komünizm ve Marksizm gibi akımları sert şekilde yaşayan Çin, Japonya ile arasında gerçekleşen savaşın ardından bu kez Komünisler ve karşıtları arasında Çin’de savaş patlak verdi. İç savaş sırasında Sovyetler ile arasını baya iyi tutan Mao önderliğindeki Çin, Stalin’in ölmesinin ardından Sovyetlerle de arası kötüleşti. Birçok kesim Sovyetlerin emperyalist-sosyalist bir düşüncede olduğunu söylüyor bu durum iki ülkenin arasını gerginleştirmeye sebep oluyordu.

 

Çin Kültür Devrimi,

1949 Komünist devrimden 16 yıl sonra, lider kadronun kültür yozlaşması olarak yorumladığı gelişmelerin önünü almak için gerçekleştirdiği, her yönüyle yıkıcı bir süreç oldu. 16 Mayıs 1966’da başlayan Çin Kültür Devrimi ile devrimin lideri Mao Zedong, aradan geçen yarım asra rağmen ülkede değerlendirilmeye tabi tutulmadı. Ancak Kültür Devrimi’ne konu olan burjuva eğilimlerinin benzeri ve hatta daha ileri düzeydeki yansımaları, 21. yüzyıl başlarında Çin toplumunun başat özelliği haline geldi.Bu dönemde, üst parti yönetiminde çok sayıda kıdemli yönetici “kapitalist yol”a yönelmekle suçlanarak tasfiye edildi ve Mao kültü inanılmaz boyutlara ulaştı. Bütün ülkede yaşanan şiddetli fraksiyon mücadeleleri sırasında milyonlarca insan eziyet gördü. Bu insanlar toplum önünde aşağılamalar, keyfi mahkumiyetler, işkence, sürekli tacizler ve mallara el konulması gibi birçok kötü muamaleye maruz kaldı. Bu arada tarihi eserler tahrip edildi. Kültürel ve dini mekanlar yağmalandı.Çin Komünist Partisi lideri Mao Zedung 1966’da “kapitalizmin etkilerini tamamen silmek” için Kültür Devrimi’ni başlattı. 10 yıl süren hareket Çin tarihininde tutuklama ve infazların en çok yaşandığı dönemlerden biri.

Çin Kültür Devriminin Sonu;

 

1971’de önce Mao’nun halefi olan Lin Binao uçak kazasında hayatını kaybetti. Ardından göreve gelen Başbakan Zhou Enlai 8 Ocak 1976’da hayatını kaybetti. Yeni başbakan ise Hua Guofeng oldu.
9 Eylül 1976’da tüm bu olayların kahramanı olan Çin’in unutulmaz lideri Mao üçüncü kez kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Yaşamının son yıllarında parkinson hastalığına yakalanan Mao’nun ölümüyle devrim tamamen bitti. Mao’nun yaktığı bu devrim ateşinde milyonlarca sivil hayatını kaybederken 1 milyon kişi hapse atıldı. Mao’dan sonra yeni bir düzen faaliyete geçti ve tamamen Maoculuğa ters bir işleyiş hakim oldu.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here