Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0
Cilt bakımı nasıl yapılır bu yöntemlerle cilt sağlığınıza kavuşun!
Cilt bakımı nasıl yapılır bu yöntemlerle cilt sağlığınıza kavuşun!

Cildimiz yaşla birlikte ve dış etkenler nedeniyle sürekli olarak yıpranmaktadır. Yılların izini silmek tabiki de elimizde. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. Peki cilt temizliği nasıl yapılır? Evde cilt temizliği yapılır mı?Cilt sağlığı için ne yemeli? Bu soruların yanıtlarını sizler için paylaştık…

GÜZEL BİR CİLDİN İLK ŞARTI TEMİZLİK

Kadınlar olarak ister ev hanımı olalım, ister iş kadını olalım cilt temizliğine fazla vakit ayıramıyoruz ne yazık ki. Çünkü hayatın kargaşasından dolayı herkesin zaman problemi var. Bundan da önemlisi ev yapımı sabun kullanarak, çoğunlukla da sadece suyla yıkayarak doğal bir temizlik yaptığını zanneder kadınlar. Oysa sadece sabun ve su kullanmak cildimizde bütün gün oluşan kiri, yağı,mikropları arındırmamıza yardımcı olmuyor. Her kadının cilt tipi farklıdır. Kimisi yağlı,kimisi normal, kimisi de kurudur. Bu nedenle de cilt tiplerine göre göre kullanılacak ürünler ve uygulanan yöntemler de farklı olacaktır.Bu konuda en iyi desteği konusunda uzman eczacılardan alabilirsiniz.Cildinizi temizlerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazılar; Yüzünüzü günde iki kez temizleyin. Haftada bir kez peeling uygulayın. Böylece yüzdeki ölü deri hücrelerden kurtulursunuz. Ayrıca kan dolaşımını artırarak yeni hücre oluşumunu desteklersiniz.Yüzünüze sabun kullanmayın. Damarlarınızın çatlamasına yol açar.  Temizlik sonrası mutlaka tonik kullanın. Tonik cildin pH değerini dengeleyerek dış etkenlere ve kuruluğa karşı önlem almış olursunuz.

CİLDİNİZE KAYBETTİĞİ NEMİ GERİ KAZANDIRIN 

Cilt bakımında ikinci önemli nokta cildi nemlendirmedir. Gün boyu muhatap olduğunuz olumsuz çevre şartlarının cildinize dost olacağı düşünülemez. Cilt tipine uygun doğal içerikli bir nemlendirici ile cildinizde oluşan istenmeyen görüntüyü yok edeceğiniz gibi gelecek için de var olanı korumayı sağlayabilirsiniz. Nemlendiricinizi seçerken içeriğinin mümkün olduğu kadar doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Seramid, gliserol, AHA, Niyasin, peptid ve gliserol başlıca bulunması gereken maddelerdir.

CİLDİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN 

Cildinizi mutlaka güneşten koruyun. Cildi güneşten korumak sadece yaz aylarında yapılacak bir şey değildir. Güneş koruyucu kış aylarında da mutlaka kullanılmalıdır. Güneşin UV ışınları 24 saat 12 ay foto yaşlanmaya, güneş yanıklarına cilt kanserinin oluşmasına neden olur. O nedenle yaz kış en az 35 faktörlü koruyucu kullanılmalıdır.

VAR OLANI KORUMAK FELSEFENİZ OLSUN 

Cildin yıpranmaması ve yaşlanmaması doğaya aykırıdır. Yılların izini cildinizde daha az ve daha geç görmek için var olanı korumalısınız. Beslenmemize dikkat etmeliyiz. B, C, E, A ve K vitaminleri cildimizin temel taşlarıdır. Vitamin açısından zengin besinleri tercih etmeliyiz. Omega-3 yağ asitlerinden EPA güneş ışınlarının neden olduğu cilt yaşlanmasını ve var olan yaşlanma izlerini azaltır. En zengin omega-3 kaynakları ise uskumru, hamsi, levrek ve somon. Beslenmemizde antioksidan gücü yüksek meyvelerden yararlanmalıyız. Nar, kiraz, yaban mersini, erik, üzüm, elma, çilek gibi yüksek antioksidan içerikli, cilt dostu meyveler yemeliyiz. Her gün en az bir tane elma ara öğün olarak yenmeli ve cildimiz için çok yararlı olan kuversetin, üzümden resveratrol, erikte proantosiyanidinden yararlanılmalıdır. Şeker ve şekerli yiyecek ve içecekten uzak durulmalıdır. Şeker cildin dostu değil düşmanıdır. Balkabağı günümüzde en çok önerilen ve medikal kozmetik ürünlerin formülasyonuna da giren iyi bir cilt dostudur. Havuç ile birlikte alındığında beta karoteninde varlığıyla iyi bir antiaging kokteyli oluşturulabilir. C vitamini cildin dostu ve olmazsa olmazıdır. Turunçgiller zengin bir C vitamini kaynağı olduğu gibi kabuklarındaki d-limonene de antiaging etkili ve cilt kanserine karşı koruma özelliğine sahip bir etken maddedir. Ceviz, badem ve fındık E vitamini, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri içerirler ve cilt dostu olarak bilinirler. Yoğurt ilk bilinen biyoteknolojik bir üründür ve hem vücuda hem de cilde yararlıdır. Günde en az 2.5 litre su içmeliyiz. Nem kaybını karşılar erken yaşlanmasını engeller. Sigarayı bırakmalısınız. Sigara içenler içmeyenlere göre yaklaşık 3 yıl daha yaşlı gözükmektedir. Sigara, oksijenin yeterli düzeyde vücutta gezmesine engel olduğu gibi toksin etkisi ile gözenekleri kapatır ve cildin kırışmasına neden olur. Alkolden uzak durmalısınız. Çok alkol vücutta iltihaplanmayı arttırdığı gibi, toksik etki yaratır. Haftada 1-2 kez alkol almaktan tabi ki bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz, her gün ve çok miktarda alkol kullanmak  Makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Makyajınızı eve gelince temizlemelisiniz. Yüzde kalan makyaj cildin nefes almasını zorlaştırırken, sivilce ve kırışıklıklara neden olur. Makyaj yaparken kullandığınız fırçalar kesinlikle temiz olmalıdır. Yüzünüzde bakteri oluşumunu engellemek için mutlaka fırçalarınızı belli aralıklarla temizleyin. Düzenli ve sağlıklı uyku uyumanın faydaları saymakla bitmez. Cildinizin ve vücudunuzun dengesi için sağlıklı uyku uyumaya ve buna vücudunuzu alıştırmaya çalışın.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here