Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
96
Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt bakımı sadece güzel gözükmek adına değil, aynı zamanda sağlıklı bir cilt için de yapılır bakımsız bırakılmış bir cilt daha erken deforme olup yaşlanırken bakımlı cilt her zaman daha ön planda ve hoş bir görünümde sahip olur. Cilde doğru bakım yapmak için de önce cildimizi tanımak gerekir.

 

Cilt Analizi

 

 

 

Cildiniz pul pul görünüyorsa kuru bir cilde sahipsiniz.

Gözeneklerin olduğu yağlı ve parlak bir görünüme sahipseniz yağlı bir cildiniz var demektir.

Alın, çene ve burun bölgeniz yağlı olup, yanaklarınız kuru ise karma bir cilde sahipsiniz.

Birtakım makyaj malzemesi veya herhangi bir kozmetik ürünü sonrası yanma, kızarma, gibi durumla ile karşılaşıyorsanız hassas bir cilde sahipsiniz.

 

 

Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 ➡ Piyasada satılan ürünlerin bir kısmı bazılarına yararken bazılarına zarar vermekte buda bilinçsiz kullanımdan kaynaklı…Almış olduğumuz ürünün hangi cilt tipine uygun olduğunu öğrenmek ve kendimiz için en doğru olanı seçmek gerekir.

 

 ➡ Cilt bakımı tek başına yeterli değildir. Kişinin gereken enerji ve besin miktarı karşılanmadığı takdirde ciltte oluşan birtakım problemler kaçınılmaz olur.

 

 ➡ Cildi yağlı olan bazı kişiler nemlendirici kullanmamayı tercih edebiliyor. Ancak her cildin neme ihtiyacı vardır. Bunun için yağlı ciltlere uygun nemlendiriciyi seçmek gereklidir.

 

 ➡ Kullanmış olduğunuz maske, Peeling, kese, gibi ürünler var ise bunları sadece haftada birkaç kez uygulayın hergün uygulanması durumunda cilt tahriş olabilir, yorulabilir ve değişik reaksiyonlar gösterebilir.

 

 ➡ Eller ve vücut için kullanılan herhangi bir bakım ürününü yüzünüze veya göz çevrenize kullanmayın bu bölgeler için her zaman ayrı bir ürün olmalı.

 

 ➡ Sivilceler sıkıldığında daha çabuk iyileşmez aksine yara ve iz oluşumuna sebep olur kendi kendine iyileşmesini bekleyin veya iyileşmesini hızlandıracak ürünler tercih edin.

 

 ➡ Siyah noktalarınız var ise bunlar için de yine elinizi değil siyah nokta çubuğu kullanmayı ve nazik olmayı deneyin aksi takdirde izler veya yaralar oluşabilir.

 

 ➡ Çok kuru cilde sahip olanların nemlendiriciyi fazla sürmelerine gerek yoktur. Bu sivilceye yol açabilir. Gerekli miktarda yedirerek kullanmak yeterli olacaktır.

 

 ➡ Haftada ½ gün günlük bakım dışında maske veya kese mutlaka kullanılmalı eğer hazır almayı tercih ediyorsanız cildinize uygun olup olmadığına dikkat edin.

 

Günlük belirli bir bakım rutini olmalı aksi takdirde ciltte oluşan pul pul görünüm, kuruluk, akne, sivilce gibi problemler artış gösterebilir.

 

Cilt tipine göre bakım şekli ve ürünleri de elbette değişmekte ancak değişmeyen tek kural günlük bakım  temizlik, tonik, nemlendirme, olarak sıralanmalıdır.

 

 

                                              Kuru ciltler için günlük Bakım

 

                      

Temizlik

Kullanmakta olduğunuz yüz temizleme ürünü var ise evvela bunun kuru ciltlere uygun olup olmadığını öğrenmek gerekir… buna ek olarak konjac sünger ile temizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz tek başına kullanımı yeterli olacaktır ancak temizlik jelleri ile de kullanılabilir.

Tonik

Tonik olarak kullandığınız herhangi bir ürün yoksa Gülsuyu ile tonik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Nemlendirme

Nemlendirici olarak mutlaka yüz için uygun olan bir nemlendirici seçilmesi gerek kuru ciltlere daha uygun olabilecek ürünlerden elde edilmiş nemlendiriciler kullanmakta fayda var.

 

 

Yağlı ciltler için günlük Bakım

 

                     

Temizlik

Kullanmakta olduğunuz bir temizlik ürünü yok ise kükürtlü sabun kullanmayı deneyebilirsiniz veya konjac sünger ile  temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tonik

Kullanmakta olduğunuz bir tonik yok ise yağlı ciltlere uygun olabilen bir ürün satın alabilir veya doğal aromasız maden suyu ile tonik uygulaması yapabilirsiniz.

Nemlendirme

Yağlı ciltler de nemlendirilmelidir fazla yağlı olan bölgeye çok az miktarda uygulamak yeterli olacaktır ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var yağlı ciltler için özel üretilmiş hafif formüllü yağsız nemlendiriciler seçilmelidir.

 

 

Karma ciltler için günlük bakım

 

 

                   

Temizlik

Karma ciltlere uygun olarak üretilmiş ürünlerden yararlanabilir veya her cilt tipine uygun olan konjac sünger ile temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tek başına da yeterli olabilir ancak temizleyici bir ürün ile köpürtülebilir.

Tonik

Aynı şekilde cildinize uygun bir ürün ile tonikleme işlemini uygulayabilirken bunu tercih etmiyorsanız doğal maden suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz.

Nemlendirme

Kullanmış olduğunuz bir nemlendirici temizlik ve tonik işleminin ardından uygulayabilirsiniz. Cildinize uygun nemlendirici tercih etmeniz yeterli olacaktır.

 

 

Hassas Ciltler İçin Günlük Bakım

 

                    

Temizlik

Konjac sünger her cilde uygun olduğu gibi hassas ciltler için de ideal bir temizlik ürünüdür tek başına veya temizlik ürünleri ile köpürtülerek de kullanılabilir.

Tonik

Hassas ciltler her ürünü kullanamazlar ancak cilde zarar vermeyen kullandığınız bir tonik var ise devam edebilirsiniz doğal tonik olarak da hakiki gülsuyu kullanılabilir.

Nemlendirme

Cildinize uygun bulduğunuz bir nemlendirici ile temizlik ve tonik işleminin ardından cildinizi nemlendirebilirsiniz.

 

Bu işlemler günlük yapılması ve düzenli devam edilmesi gereken işlemlerdir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here