”Çıksa Da Yesek” Dediğimiz Meyveler

0

Yaz yaklaşıyor. Kış mevsiminin soğuklarından, yağmurdan, çamurdan, türlü grip ve hastalıklardan bunalmış halde yazı bekliyoruz. Kısada olsa iş stresinden uzaklaşarak tatile çıkmak sahillere, plajlara koşmak, yazın kavurucu sıcağında denizin serin sularına kendimizi atmak için sabırsızlanıyoruz. Bütün bu güzelliklerle beraber mandalina ve portakala veda ederken soframızda yeni yaz meyvelerine yer açıyoruz. Ağzımız sulanarak büyük bir iştahla beklediğimiz o meyvelerden bazılarını sizin için sıraladık.

Kavun&Karpuz
Yaz mevsiminin vazgeçilmez ikilisi. Her ikisi de oldukça tatlı karbonhidrat değerleri düşük ve su bakımından oldukça zengin birer vitamin deposu. İçlerinde B1, B2, B6 ve C vitaminleri bulunuyor. Faydaları saymakla bitmez. Ayrıca ikisi de sahip olduğu düşük karbonhidrattan dolayı yaza fit bir vücutla girmek isteyenler için diyet yapmaya da uygun.

Şeftali
Yine bol sulu ağzımızın suyunu akıtan bir meyve Şeftali. Daha çok Akdeniz bölgemizde yetişen şeftali de oldukça tatlı bir meyvedir. Bu meyvenin tüylü yapısından dolayı bazı kişileri rahatsız ettiğini görebiliriz ama tüketenler için oldukça faydalı olduğu aşikar. İçinde C vitaminiyle beraber A ve B vitaminlerini de bulundurur. İdrar yollarını temizler, bağırsak kurtlarını engeller, sindirim sistemine yardımcı olur ve düşük kalorisiyle diyetlerin vazgeçilmezidir.

Erik
Erik ve tuz kelimelerini yan yana görüp de o ekşi tadı hatırlamayan varmıdır? O ekşi tadının yanında içinde A ve C vitaminlerini bulundurur. Zengin bir lif kaynağıdır. Yüksek miktarda da antioksidan içermektedir. Akciğer kanseri, romatizma, astım gibi bir çok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Elma
Sert ve sulu bir meyve olan elmanın, boyutları ve renkleri yetiştikleri bölgelere göre farklılık gösterebilir.Yüksek miktarda potasyumla beraber K, B6, E vitaminlerini içerir. Kanser, diyabet, ishal ve kabızlık gibi dah abir çok hastalığın giderilmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra elmadan elde edilen sirke hem tüketilir hem de kozmetik ve temizlik malzemelerine yardımcı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Armut
Elmaya benzer fakat daha yumuşaktır. Yine lif açısından oldukça zengindir. Bolca C vitamini içerir ve bir antioksidan deposudur. Armut kan basıncını dengeler, kan şekerini düşürür, sindirim sistemini güçlendirir.”Vitamini kabuğunda” sözü bu meyve için söylenmiş olabilir çünkü içi kadar kabuğu da oldukça faydalıdır.

Kayısı
Kayısı denilince tabiki aklımıza hemen Malatya gelir. Ülkemiz kayısı üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Görünüş açısından şeftali gibi tüylü bir yapısı vardır. Kendisi kadar kurutulmuş hali de çokça tüketilir.Tabi kayısı reçelini de unutmamak lazım. A, B ve C vitaminlerini içerir. Kalp ve kemik sağlığını korur. Kabızlığa çok iyi geldiği bilinir ancak çok tüketildiği halde ishale yol açarak sizi zor durumda bırakabilir.

Kiraz
Yazın vazgeçilmezlerinden biri olan kiraz, kıpkırmızı rengi ile iştahımızı kabartmaya yetiyor .Vitamin bakımından oldukça zengin olan kiraz A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminlerini içerir. Ateş düşürücü özelliği vardır. Kanı temizler, uyku problemlerini giderir ve sakinleştirici özelliği vardır.

Çilek

Yemeye doyamadığımız çilek, taze halinin yanı sıra pasta, kek, kurabiye yapımında da kullanılır. Ülkeniz çilek yetiştiriciliğinde ikinci sırada yer almaktadır. O tatlı tadına rağmen şeker oranı yüksek değildir ve diyabet hastaları için idealdir.İçinde bolca C vitamini bulundurur. Lifli bir yapısı vardır tok tutar ve kabızlığa da çok iyi geldiği bilinmekte.

Emre Eroğlu
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here