Çikolatanın Faydaları

0

 

Bilindiği üzere kakao, çikolatanın ana maddesidir. Kakao, And Dağları’nın alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco Irmakları’nın çevresinde, yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Fildişi Sahilleri kakaonun en çok üretildiği bölgelerdir.Kakao tozu ve kakao yağı en önemli ve yararlı besinler arasında yer almaktadır.
Kakao ağacı tohumları mayalandıktan sonra kurutulur ve acı tadı kaybolur. Böylece kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarılan bu tohumlar tekrar öğütülür ve kakao elde edilmiş olunur. İçinde yağ, azot, lif ile yararlı mineraller bulundurmaktadır. 

        Çikolatanın Faydaları

Damar Hastalıklarına Faydası

Yapılan araştırmalarda kakaonun kalp ve damar sağlığını koruduğu görülmüştür.Damar tıkanıklığındaki olumsuzlukları engeller, kan akışının hızlanmasını sağlar ve böylelikle kalp krizi riskini azaltır. Çikolata kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kolesterolü normal seviyede tutar, bu yüzden büyük ölçüde kalp krizi riskinin önüne geçer.

Kansere Karşı Faydası

Çikolatanın içinde bolca Antioksidan bulunmaktadır.Kakaonun bu antioksidan özelliği, kansere yakalanmış hücrelerle savaşarak, kanser hücrelerinin oluşumunu önlemede büyük rol oynar.Kakao yardımıyla kanserli hücrelerin yayılması gecikir ve tıbbi müdahale için zaman kazanılır.

Zihne Faydası

Beyin kanaması riskini azaltmaktadır. İçinde bulunan azot, lif ve yağ enerji verir, zihin açıcı özelliği sayesinde zihinsel faaliyetlerin daha etkin olmasını sağlar.

Bağırsaklara Faydası

Çikolatalar lif kaynaklı olduğundan, böbreklerin etkin olarak çalışmasını sağlar. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Strese Karşı Çikolata:

Çikolatanın bir başka önemli özelliği ise strese karşı etkinliğidir. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu ve olumsuz düşünceleri ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir.Bu yüzden dünya çapında çokça tüketildiğini görmekteyiz.

Cilt Sağlığını Korur:

Cilt maskelerinde de kullanılır.

Çikolatanın Görme Yeteneğine Etkisi:

Çikolatanın içerisinde bulunan “Flavanoitler” sayesinde kan akışı beyne sağlıklı bir biçimde gider, ayrıca bu durum görme sağlığının korunmasını da etkiler.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here