Chrome’da RAM Kullanımı Arttı Mı?!

0
Chrome'un RAM kullanımı arkasıydı!
Chrome'un RAM kullanımı arkasıydı!

Dünyanın en popüler tarayıcısı olsa da Chrome‘un pek beğenmediğimiz bir yanı var. Google’ın tarayıcısı, özellikle birden fazla sekme açtığınızda RAM mevzusunda oldukça yavaş davranıyor. Chrome kullanıyorsanız, şimdi dinleyeceğiniz hoşunuza gitmeyecek: Chrome, artık yüzde 10 daha fazla RAM kullanıyor.

RAM kullanımının artmasının sebebi, 2018’in başında çıkan Spectre açıklarına karşı geliştirilen önlemler. Chrome 67′de yer alan ve faal bulunan “Site Yalıtımı” işlevi, “Chrome’un daha fazla işlem operasyonu oluşturmasına yol açıyor ve bu, performanstan ödün vermeniz anlamına geliyor”. Yazılım mühendisi Charlie Reis‘e göre hafıza kullanımındaki artış, operasyon rakamındaki artış sebebiyle yüzde 10-13 civarında.

Chrome’un Spectre açığına karşı güvende olması güzel, ancak özellikle 4GB RAM veya daha azını kullananlar, hafıza kullanımındaki artıştan pek memnun olmayacak. Google, Site Yalıtımı teknolojisinin etkisini azaltma sözü veriyor, başka bir deyişle gelecek versiyonlarda RAM kullanımı düşebilir.

Google, bu ihtiyatı Windows, Linux, Mac ve Chrome OS’taki Chrome kullanıcılarının yüzde 99’unu gözetime almak üzere olduğunu söylüyor. Geriye kalan yüzde 1’in ise “performansı izleme ve geliştirme” için gözlemlendiği vurgulanıyor. Bu ay çıkacak Chrome 68′de Site Yalıtımı’nun çalışıp çalışmadığını, adres çubuğuna chrome://process-internals yazarak kavrayabileceksiniz. Ancak bunun Chrome 67’de çalışmadığını söyleyelim.

Reis, Site Yalıtımı işlevinin Chrome 68’in Android ve masaüstü versiyonunda, öbür versiyonlara göre daha fazla işlevle geleceğini söylüyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here