Christian Andreas Doppler

0
29

Fizik doğasına önemli katkısı bulunan, nice araştırmaları ve makaleleriyle hayatını bilgiye adamış olan Christian Doppler 29 Kasım 1804‘te Avusturya’nın Salzburg şehrinde dünyaya gelmiştir.

Mezun olduktan sonra asistan olarak devam etti ve bir zaman geçtikten sonra derecesini Prag’da profosöre yükseltti.

Avusturyalı matematik ve fizik uzmanı Doppler “Doppler etkisi” ilkesini açıklamaya en uygun kişiydi. Bir yandan araştırmalarını yürütürken üniversite seviyesinde matematik ve fizik dersleri verdi. Zayıf bir bünyeye sahip olduğu için babasının taş işinde çalışamadı. Salzburg’da felsefe, Viyana Teknoloji Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi’nde matematik ve fizik okudu.

1835 yılında Doppler Çek Teknik Üniversitesi’nden akademik  bir mevki için teklif aldı ve kabul etti. Öğrencileri onu popüler olmayan sert bir öğretmen olarak bilirlerdi.

1836‘da Mathild Sturm ile evlendi. Bu evlilikten 5 çocuk dünyaya geldi.

25 Mayıs 1842‘de “İkili yıldızların ve göklerin bazı yıldızlarının renkli ışığı üzerine” adında bir kağıt sundu. Bu keşif frekans kayması nı gözler önüne seren bir kağıtla herkesin dikkatini çekmiştir. Teorisi üzerine çok sayıda deneyler yapılmış ve onaylanmıştır.

39 yaşında Prag’da Doppler Etkisi üzerine makale yazdı ve 50‘den fazla bilimsel çalışmalar yaptı. Yayınladığı yazılar manyetizma, elektrik, optik ve astronomi konularını da kapsıyordu. Bu şehirden 1848‘de olan devrimci olaylar dolayısıyla Viyana’ya gitmek zorunda kaldı.

Hayatı boyunca bünyesi zayıf olduğu için sürekli hastalıklarla mücadele eden Doppler 1853‘te Venedik’te  iyileşme sürecindeyken akciğer hastalığından son nefesini verdi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here