CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’e Kabulü

0
Sosyalist Enternasyonal , sosyal demokrat, demokrat sosyalist ve işçi sınıfı partilerinin ortak olduğu bir uluslararası organizasyondur. 

Sosyalist Enternasyonal , sosyal demokrat, demokrat sosyalist ve işçi sınıfı partilerinin ortak olduğu bir uluslararası organizasyondur.  3 Haziran 1951 yılında kurulmuştur. Şuan Başkanı Yorgo Papandreu başkan yardımcılığını ise eski Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Umut Oran yapmaktadır.

23. Kurultayda CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’e üyelik kararını oy birliğiyle alınmıştır. Sosyalist Enternasyonal’e katılan ve ilk Türk partisi olan da Cumhuriyet Halk Partisi’dir. O zamanlardan öncesi ve sonraları tıpkı Sosyal Demokrasi Partisi,Demokrat Sol Parti gibi partiler eski partilerdir fakat devamlılığını sağlayan tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Sonralarda Sosyalist Enternasyonal’de sorunlarda yaşasa da Cumhuriyet Halk Partisi 28 Eylül 1978 yılında bu organizasyona katılmıştır.

Şuan ise hala üyeliği devam etmektedir. CHP’yi atacak AKP’yi alacak dedikleri bile olmuş ve Türkiye gündemine düşmüştür.CHP’nin yaptığı tüm eylemlere ki en son Adalet Yürüyüşü’ne destek vermiştir. Ama YPG’yi de aldırmamaya çalışan ve çabalayan bir Umut Oran vardır.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here