Charlie Hebdo Saldırısı

0
31
Charlie Hebdo Saldırısı
Charlie Hebdo Saldırısı

Charlie Hebdo

Charlie Hebdo’nun kökeni General de Gaulle’ün ölümü sonrasında gösterilen tepkiler nedeniyle kapatılan Hara Kiri Hebdo adlı dergiye dayanır. Hara Kiri Hebdo kapatıldıktan bir yıl sonra ilk olarak 1969 yılında yayımlanmaya başlayan Charlie Hebdo (Haftalık Charlie) adından da anlaşılacağı üzere haftalık olarak çıkan bir mizah dergisidir. 1982 yılına kadar yayımlanan dergi, bu tarihte kapatılmasının ardından 10 yıl sonra 1992’de tekrar açıldı. Görüş olarak Sol-Anarşist bir ideoloji benimsemesinin yanında hiçbir konuda provakasyondan kaçınmama politikası izleyen ve karikatürler yoluyla her türlü inanç ve dogmaya ağır eleştirilerde bulunan bir dergidir.

Derginin bu politikası birçok sıkıntıyı beraberinde getirmiştir. 2006 yılında Danimarka karikatür krizinde Jyllands-Posten Muhammad karikatürlerini yayınladıkları için haklarında dava edilme süreci başlamıştır. 2011 Kasım ayının ilk sayısında derginin kapağı Şeriat Hebdo ismiyle  ve Hz. Muhammed’i tasvir eden bir karikatürle yayımlandı. Bu sayı İslam dünyasının oldukça tepkisini çekti. İlerleyen günlerde tepki göstermek amacıyla çalışma ofislerine molotoflu saldırılar düzenlendi ve internet siteleri ele geçirildi. Bu olaylardan 1 yıl sonra beyaz perdelerde Innocence of Muslims (Müslümanların Masumiyeti) adlı İslam karşıtı filmin oynamasının ardından Müslüman ülkelerden tepki yağdı ve bu ülkelerdeki Fransa’ya ait elçilikler, konsolosluklar, kültür merkezleri ve okullar saldırılara uğradı. Bunun üzerine Charlie Hebdo dergisi filmi eleştiren karikatürlerin yanı sıra Hz. Muhammed’i çıplak bir şekilde tasvir eden karikatürler serisi yayınladı. Olası bir saldırıya karşı Fransız polisi dergi ofisini korumaya aldı.

Aslında derginin hedefi İslam dini değildi, bütün dinlerdi fakat İslam dünyasının karikatürlere olan tepkisi çok sert olması sebebiyle yapılan saldırılar karikatür olarak geri dönüyordu. 2009 yılında silahlı saldırıya uğrayıp vurulana kadar derginin baş editörlüğünü yapan Stephane Charbonnier (Charb), 2013 yılında verdiği “İslam en az Katoliklik kadar sıradan bir yoruma ulaşana kadar devam etmeliyiz” demecin ardından El-Kaide terör örgütünün en çok aranılanlar listesine girmiştir. 7 Ocak 2015 tarihinde saat 11:00 sularında ellerinde kaleşnikof, pompalı tüfek ve roketatar olan yüzleri maskeli 3 kişi Charlie Hebdo dergisinin Paris’te bulunan ofislerinden birine saldırı düzenledi. Saldırı sonucu Stephane Charbonnier ile birlikte biri Müslüman 2 polis memuru da dahil olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Saldırganlar “Peygamberin intikamını aldık, Charlie Hebdo’yu öldürdük!” şeklinde bağırarak olay yerinden kaçmışlardır. Olayın ardından sağ kalan dergi çalışanları bir sonraki sayının 1 milyon kopyaya ulaşacağını açıkladı. Bu saldırı 1989 yılında Christian Dornier’in gerçekleştirdiği saldırıdan sonra Fransa’da gerçekleşen en büyük ikinci saldırıdır.

 

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here