Tüm Yönleriyle Ceza

0
Tüm Yönleriyle 'CEZA'
Tüm Yönleriyle 'CEZA'

                         

 

 

 

CEZA (BİLGİN ÖZÇALKAN)

CEZA Kimdir? 

Bilgin ÖZÇALKAN veya bilinen adıyla CEZA, Türk rap müzisyeni, söz yazarı ve oyuncusudur.

 

Bilgin ÖZÇALKAN halk dilinde bilenen adı CEZA. CEZA’nın Türk Rap Sanatçısı olduğunu biliyoruz. Ama hakkında çoğu şeyleri, daha doğrusu hayatı hakkında ve bu işe başlaması’na yardımcı olan faktörleri ya da bu işe başlaması’nın sebebini bilmiyoruz. Hatta belki de CEZA’nın gerçek adı’nın Bilgin ÖZÇALKAN olduğunu bilmediğinize kalıbımı basabilirim. Bu yazımız da size CEZA hakkında merak ettiklerinizi açıklamak istiyorum. Ama öncelikle size Rap tam anlamıyla açılımını yapmak istiyorum.

Rap;

Rap’in sözlük anlamı: “ansızın, birdenbire durmak anlamına gelen rap diye durmak deyimin’de geçer.”

Rap’in kelime anlamı ise: Rap’in Türkçedeki tam karşılığını “Sert dille eleştirmek” olarak kabul edebiliriz. Zaten Rap”in altında bulunduğu çatı.

Rap, Hip hop kültürünün müziğidir. Rap’in yanı sıra, rap müziğin altyapılarını oluşturan DJ’lik, bu kültürün dansı breakdance (sokak dansı) ve duvarlara şekiller ile yazı ve görsel çizilerek oluşturulan grafiti gibi Hip hop’un dört ana sanat faaliyeti vardır. 

 

Rap Nedir?

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970’lerin getto Amerika’sına dayanmaktadır. Amerika’nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur. 

Rap, Hip-Hop alt kültürünün bir koludur. Kökeni 1970’lerde özellikle Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerine, bir diğer deyiş ile gettolara (eskiden, kimi Avrupa ülkelerinde Yahudilerin kendi istekleri, kendi seçimleriyle oturdukları ya da zor yollarla yerleştirildikleri, bu yüzden de sonunda sinir zayıflamasına varan davranış kalıpları oluşturdukları, kent dışında bir yerleşim alanı) dayanmaktadır. Kültürel kökeni Amerika’da olmasına karşın, bilinen ilk Rap parçası İtalyan Adriano Celentano’nun Prisencolinensinainciusol şarkısıdır. 

Peki Adriano CELENTANO  Kimdir ?

 

 

Adriano Celentano, İtalyan şarkıcı, güfteci, (şarkı sözcüsü) komedyen, aktör ve televizyon sunucusu.

Doğum Tarihi: 6 Ocak 1938 (şu anda 79 yaşındadır)

Eşi: Claudia Mori

Çocukları: Rosalinde, Giacomo, Rosita

 

 

 

 

Rap’in “Rhytm And Poem” (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir) veya “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu görüşü yaygın olsa da aslında rap kelimesi, İngilizce sözlük anlamı olarak “ağır eleştiri” anlamına gelmektedir.

Rap, sözlerin müziğin tempo ve ritmine uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Hip-Hop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir. Rap, DJ’lik, (Disk Jockey Müzik akışını kontrol eden, parça seçiminde ve parçalar arası geçişlerde uyum sağlamakla görevli kişi.Djler genellikle bar, vb yerlerde çalışır) breakdance ( sokak dansı) ve grafiti (grafiti sanatı özellikle gençlerin severek yaptığı, duyguların duvar yazıları ve boyalarla aktarılması esasına dayanır. Var oluşu eski zamanlara dayanan grafiti ülkemizde de sevilerek yapılan ve hızla gelişim gösteren bir sokak sanatıdır). Rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir ve rap içinde çeşitli alt türler oluşmuştur. Gangsta, ( sokak çete üyesi) g-funk (rap’ten doğan müzik türü) vb.

Rap çoğunlukla hızlı ritmle söylenen sözlerdir. Bu şekilde müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli kelimelerden oluşan sözler söylemek de MC’lik (Rap’te Şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen , rap stilini belirleyen, bas ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere) olarak adlandırılmaktadır. MC’nin açılımı olarak Master of Ceremonies (Seremoni Ustası), Microphone Control ya da Mic Check (Mikrofon Kontrol) gibi terimler söylenebilir. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde Hip-Hop ile özdeşleşmiştir. Bunlardan ilki King Tim III’nin Personality Jock’u Hip-Hop’un bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçmiştir.

 

TÜRKİYE’de Yabancı ve Türkçe Rap

Türk kökenli ilk rap yapan isimler genel itibari ile Türkiye’de dışında yaşayan isimlerdir. Başta Avrupa’da en çok Türk’ü barındıran Almanya gelir. Almanya’dan Karakan, Cinai, Şebeke, Erci-E DJ Dark Prince ve bunların yanında mazileri daha eskilere dayanan Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Maho-B, Rapor-2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer gibi gibi rap gruplarıdır. Türkçe sözlü rap başlamadan önce bu isimlerden rap müzikle uğraşanlar İngizce, Almanca gibi diğer dillerde rap müzik yapıyorlardı. 

1995  yılında Almanya!dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan Cartel Türkçe sözlü rap müzik yaparak bir ilki gerçekleştirdi. İlk günlerde dinleyenleri inanılmaz bir hayret sarıyordu. Cartel!e olan bu ilgi albüm satışlarına ve konsere gelen kişi sayılarına da yansıdı. Ahmet SAN’ın menajerliğinde Türkiye’nin her yerinde konserler verildi.  Ancak bu olumlu hava uzun süre devam etmedi. Bir süre sonra grup elemanları arasında anlaşmazlık çıktı ve grup dağıldı. Daha sonra tekrar birleşme çabaları oldu, beraber bir şarkı daha yaptılar ama olumlu bir sonuç alınamadı. 

 

Türkçe Rap’e Ulaşmak

Cartel’in yakaladığı başarı sonrasında plak şirketleri yeni rap müzisyenleri’nin peşine düşmüşlerdi. Ancak henüz yeni yeni yetişen gençler arasından, rap dünyasında “Wack Mc” denilen amatör rap müzisyenlerini bulabilmişlerdi. Bu müzisyenlere albüm çıkartan şirketler için sonuç oldukça vahimdi. Cartel yakaladığı başarıda bir ilktir. Birkaç plak şirketi aynı sonuçla karşılaşınca rap müzisyenleri için artık şirket bulmak oldukça zor olmuştur. 

İnternete Sığınmak

Durum böyle olunca rap müzisyenlerini kendilerini internet dünyasına atmışlardı. Günümüzde’de halen rap müzisyenleri’nin kendilerini kanıtlayabileceği izleyici kitlesine ulaşabileceği en iyi ortam internettir. Örnek olarak günümüzde en iyilerden kabul edilen Sagopa Kajmer ve Ceza gibi isimler internetten kendilerini tanıtıyorlardı. İnternetteki rap severler kendilerine ayrı bir dünya kurmuşlardı. Hiçbir basın organında yer almadan veya reklam yapılmadan konserler düzenliyorlar, albümler çıkarıyorlardı. Bu işi yapmakta hiç zorlanmamışlardır çünkü rap onlar için kolaydı. 

 

CEZA KİMDİR?

 

 

Asıl adı Bilgin ÖZÇALKAN olan CEZA, Türk Rap camiası’nın en önde gelen isimlerinden bir tanesidir. 1977 yılında İstanbul Üsküdar’da doğan CEZA, Rap müzikle çok küçük yaşlarında ilgilenmeye başlamıştır. Ergenlik çağlarında amatör Rap müzik ortamlarına sıklıkla giren Ceza’ya o dönemlerde rapçi’lerin arasında “diss” adı verilen atışmalarda “CEZA’mız geldi” demelerinden ötürü, kendisine bu lakabı isim olarak kullanmayı uygun görmüştür.

Kendi mesleği elektrik teknisyenliği olan CEZA’nın kendi mesleğiyle çok kısa bir süre uğraştığı ve ardından kendisini küçüklüğünden beri tutkunu olduğu Rap müziğe tamamen adadığı bilinmektedir. 1998 yılı onun Rap camiasına profesyonel olarak girdiği yıldır.

Bu sürece kadar geçirdiği zamanlar araştırıldığında, ilk olarak CEZA’nın ilkokulda bir arkadaşının vasıtasıyla RUN DMC’yi (hip-hop kültürüne öncülük edecek bir grup olarak kurldu) öğrenerek bu tarzı kendisine yakıştırdığı öğrenilmiştir. Bir kaç yıl boyunca bu tarz üzerine kaset vb. müzik ögelerini toplayarak tamamen konuyla ilgili tüm donanımlara sahip olmaya çalışan CEZA, tam o süreçlerde Grup Vitamin’in ortaya çıkmasıyla ikinci dalga bir tarz yakınlığı hissetmiştir. Bu grubun mizah dolu “Rapimsi” müzikleri CEZA’nın oldukça dikkatini çekmiş ve albümdeki tüm şarkıları ezberlemeye çalışarak hızlı konuşma yeteneğini geliştirmiştir.

Son olarak 1995 yılında Türkiye’de Cartel’in patlamasının ardından kendisinin de bu sektörde oldukça başarılı olacağını düşünen CEZA, bundan cesaret alarak Türkçe Rap yapmak adına stüdyoya kayıtlara girmiştir. Az önce de bahsettiğimiz gibi 1998 yılı onun sektöre profesyonel adımlarla girdiği bir dönem olmuş, adının duyulmasıyla birlikte konserler vermeye başlamıştır.

Rap müzikle alakalı bir partide DR. Fuchs’la (Tarık Gamert ya da bilinen sahne adıyla Dr. Fuchs, Türk rap müzisyeni) tanışmış ve kendisi ile “Nefret” grubunu kurmuştur. 2000 yılında da Hammer Müzik’le anlaşma imzalayıp “Meclis-i Ala – İstanbul” ismini verdiği bir albüm çıkarmıştır. Hemen ertesi yıl da “Anahtar” ismini verdiği albüm çıkmıştır.

Bu süreçlerden sonra arkadaşı Dr. Fuchs askere gitme durumunda kalınca, CEZA hayatında ilk kez solo albüm çıkarmış ve bunun da adına “Medcezir” ismini vermiştir. Bu albümden yine Medcezir parçasına klip çekilmiş, albümünde pek çok Rapçi isimle de düet yaptıkları için bu solo (bir dizede, bir notada vurgu, uzunluk veya ses özelliklerinin, durakların düzenli bir biçimde tekrarlanmasından doğan ses uygunluğu na denir) albümü oldukça başarılı olmuştur.

Katıldığı organizasyonlarda “En İyi Şarkı”, “En İyi Albüm” ve “En İyi Rap İcracısı” ödüllerini birer birer toplayan CEZA, kendisi adına en büyük yükselişini de 2004 senesinde elde etmiştir. Bu sene RockIstanbul’da sahne almış, Burcu GÜNEŞ’le düet yapmış ve Candan ERÇETİN’le de aynı şekilde düet yapma şansı yakalamıştır. Kendisine albümünde yer vermiş olan ünlü isimlerden biri daha Mercan DEDE olmuştur. CEZA, 2007 yılında “En İyi Türk Sanatçı” ödülünü MTV Avrupa Müzik Ödülleri vasıtasıyla almıştır ve hala müzik hayatı için çalışmalarına devam etmektedir.

 

Ünlü Rapçi CEZA’nın Bilinmeyen Yönleri;

1. Hayvansever

 

Ceza, tam bir hayvan sever…

Evinde baktığı kedileri ve dışarıda kalan hayvanlar için sürekli mama ve su yardımında bulunuyor, ayrıca birçoğumuz gibi sadece bunların masraflarını karşılayıp aradan çekilmiyor, her hayvanla kendisi tek tek ilgileniyor…

 

2. Evin Delisi markasıyla genç yeteneklere yardımcı oluyor.

Kendisi, sıfırdan kendi çabaları ile geldiği bu yolların ne kadar meşakkatli ve yorucu olduğunu biliyor ve genç yeteneklere yardımcı oluyor.

Evin Delisi adlı kendi markası ile  hem kendi albümlerini yayınlıyor hemde genç yetenekleri keşfedip, onlara yardımcı oluyor.

3. Assassin Creed (Assassin’s Creed, Ubisoft tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon-macera tarzı bir Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 oyunudur. İlk piyasa’ya sürülme tarihi 13 Kasım 2007’dir.)

 

Kendisi profesyonel bir Assassin oyuncusu, dünya sıralamasında ilk 100’de. Burdan nickname’ini paylaşmıyoruz ancak bir gün geminiz içinde ceza ve 77 olan isimlerden biri tarafından batırıldığında bilin ki gerçek Ceza tarafından batırıldınız.

 

 

 

4. Ceza 2007 Mtv Ema Birinciliği – MTV ÖDÜLÜ ALAN İLK TÜRK

2007’de herkesin alışmış olduğu tarzları bırakıp ilk defa katıldığımız MTV ödül töreninde en iyi Türk Sanatçı seçildi ve tabi ki sahneden barış mesajı verdi.

 

5. Ceza & Friends Workshopları ile Almanya’da gençlere eğitim vermiştir.

2007 yılında Almanya hükümeti tarafından desteklenen bir proje kapsamında Türk, Alman, Arap ve çeşitli etnik gruplardan gençlere workshoplar yapmıştır. Proje ”Ceza & Friends” adıyla Berlin Hebbel Tiyatrosu’nda 1 yıl boyunca devam etmiştir. 

 

6. Don’t Panic i am Islamic – Workshopları ile Berlin’de gençlerle ilgilenmeye devam etmiştir.

2008 yılında, ”Happy Vibration” projesi kapsamında Berlin Ballhaus Tiyatrosu’nda ”Dont Panic, I am Islamic” adında workshoplara devam etmiştir.

 

7. Fair Play ödülü alan ilk ve tek müzisyen – Ceza’dan Centilmenlik Şarkısı:’Karşı Takıma El Ver’

Sanatçı 2008 yılında bestelediği ”Karşı Takıma El Ver” adlı şarkısı ile  Türkiye Olimpiyat Komitesi tarafından şeref diploması ve ”Fair play” ödülüne layık görülerek bu ödülü alan  ilk müzisyen olmuştur. 

 

8. 2009 yılında Eurovision’a katılması istendi ancak kendi doğrularıyla uyuşmadığı için bunu reddetmiştir.

 

9. Açık Ara Bul Kon parçasıyla Japonya’da listelere giren ilk ve tek Türk’tür.

2011 çıkışlı ”40” adlı sinema filminde sanatçının çeşitli şarkıları kullanılmış, filmin 2009 Osaka Film Festivalinde gösterilmesi sonucu ”açık ara bul kon” adlı şarkının klibi Japon müzik kanalları’nda yayınlanmış, kulağa oldukça farklı gelen nakaratının tesadüf eseri Japonca da kolay telaffuz edilmesi sonucu parça halk arasında hızla yayılmıştır. 

 

10. Ceza – Sabah Bastı Geceyi

Her zaman savaş karşıtı olan Ceza bu konudaki görüşlerini hiçbir zaman saklamamış ve her yerde kendi düşüncelerini kendi tarzında çekinmeden söyleyebilmiştir.

 

11. Tech N9ne – Worldwide Choppers ( Ceza, Busta Rhymes …..)

2011 mayıs ayında Kansas city’nin efsanevi rapçisi Tech N9ne’ın “All 6 & 7’s” albümünde ”Worldwide Choppers” adlı parçada, Tech N9ne, Busta Rhymes, Twista ve Yelawolf gibi rap müziğin dünya genelinde önemli isimleri ile birlikte yer almıştır. 

 

12. Ceza Worldwide Covers – Birçok kurumdan daha fazla Türkçeyi dünyaya yaydığı kesin.

 

13. Ceza – Türk Marşı (Turkish March)

Ceza – Türk Marşı , Mozart’ın ünlü bestesine söz yazan rapçi bunu bir single çalışması olarak yayınladı ve çok beğenildi.

 

 

Cezanın Albümlerinin İsimleri;

2000 Yılı – Meclis-i Ala İstanbul (Nefret)
2001 Yılı – Anahtar (Nefret)
2002 Yılı – Med-Cezir
2004 Yılı – Rapstar
2005 Yılı – Feyz Al
2006 Yılı – Yerli Plaka
2007 Yılı – Evin Delisi
2008 Yılı – Bomba Plak
2010 Yılı – Artık Suç Değil Sevgi İşleyin – Yüksek Gerilim
2010 Yılı – Onuncu Köy
2012 Yılı – Turkish March
2015 Yılı – Suspus

 

CEZA FİLMLERİ

CROSSİNG THE BRİDGE:THE SOUND OF ISTANBUL 

Gösterim tarihi : 27 Mayıs 2015

Yönetmen : Fatih AKIN

Senarist : Fatih AKIN

Oyuncular : Alexander HACKE,  Orhan GENCEBAY, Müzeyyen SENAR, Sezen AKSU, Baba       ZULAOrient EXPRESSİN, Duman, Replikas, Erkin KORAY, CEZA, Istanbul Style BreakersMercan DEDESelim SESLERBrenna MacCrimmonSiya SİYABEND

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here