Çerkez Ethem’in Güçlerinin Dağıtılması

0
25
Çerkez Ethem

24 Ocak 1921 Çerkez Ethem, Bandırma/Emreköy’de Ali Bey’in beşinci oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 1920 yılına kadar bağlı olduğu devletince kahramanlığı kabul edilmiş ancak “Düzenli Ordu” kavramını kabul etmeyince, aşağıda anlatıldığı gibi; yıllarca savaştığı Yunanlılar’a sığınmış ve bundan dolayı “Vatan Haini” damgasını almıştır.

 

Çerkez Ethem, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasına kadar vatanın savunulmasında kendi birliği olan Kuvva-i Seyyare ile görev yapmıştır. Yozgat Ayaklanması’nı bastırdıktan sonra Ankara Valisi Yahya Galip Bey’i yargılamak için Yozgat’a çağırmıştır. Bu durumu haber alan Mustafa Kemal Atatürk onun bu kararını reddetmiştir. Bunun üzerine Eylül 1920 de kurulan İstiklal Mahkemeleri’nin kaçak askerler ve casusların yargılanmasını, Çerkez Ethem’in kabul etmemesi (daha önce olduğu gibi birliklerinin önünde infaz edilmesini istemesi) ilk gerginliklerin başlaması olarak kabul edilir. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi ; Tüm kahramanların, düşman kuvvetlere karşı, kendi birlikleriyle düzenli orduya katılması kararını almıştır. Ancak bu duruma daha sonra Dahiliye Nazırı olacak olan; Batı Cephesinin, Güney ve Batı olarak ikiye ayrılmasıyla Güney Cephesi Kumandanı Albay Refet (Bele) ile mütemadiyen tezat olmaları sebebiyle Batı Cephesinin tek kuvvet olarak Albay İsmet (İnönü) kumandasında idare edilmesini desteklemiştir. Düzenli ordu kararına da karşı durmuş olan Çerkez Ethem, bizzat Albay İsmet’in sözlü tavsiyelerine ve Başkomutan Mustafa Kemal’in emirlerine uymamıştır. Bu durumun isyan olarak kabul edilmesi üzerine 24 Ocak 1921 günü Düzenli Ordu birlikleri tarafından düzenlenen taarruza maruz kalmıştır.

Bu taarruz sonrası, daha önce karşı koyduğu ve o dönemde savaş içinde bulunulan Yunan Kuvvetleri’ne sığınmıştır. Bu sığınmadan dolayı “Vatan Haini” ilan edilmiştir. Ancak Yunan Kuvvetleri’ne sığındıktan sonra kendi devletine karşı hiçbir saldırı veya casusluk hizmetinde bulunmamıştır. Bu davranışı günümüzde de hala vatan haini olup olamadığına dair tartışmalara konu olmaktadır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here