Cennetten Gelen Ses Abdulbasit Abdüssamed

0
31
Abdulbasit Abdüssamed
Abdulbasit Abdüssamed

 

Abdulbasit Abdüssamed  kimdir?

Mısır’ın güneyinde Said bölgesinin Armand şehrinde- 1 Ocak 1927 – cumartesi günü dünyaya gelmiştir

Dedesi Şeyh Abdüssamed, Kur’ân ilimlerinde, babası Muhammed Abdüssamed ise hafızlık ve tecvîd ilimlerindeki üstünlüğü ile bilinen isimlerdendi. Hafızlığa olan merakını, dedesi ve babasından alan Abdulbasit Abdüssamed, küçük yaşta hafızlığa başlamış ve 10 yaşında hafızlığını tamamlamıştır. 

 

‘Cennet sesli’ olarak bilinen Abdulbasit Abdüssamed’in Kahire’de satılan 26 kaseti, normal okuyuşuyla 22 kasetlik hatim seti, Bir de tecvidli olarak 53 tane hatim kaseti bulunmaktadır

 

Abdulbasit Abdüssamed, gerek bulunduğu şehirde gerekse davet edildiği yerlerde sesi ile insanların hayranlığını kazanmıştır. Arkadaşının daveti üzerine Seyyide Zeynebi  Camii’nde kur-an tilavetinde bulunmuş, o gün kendisinden sadece 15/20 dakika kur-an okunması istenmesine rağmen dinleyicilerin beğenilerinden ötürü bu süre, 2 saati  aşkın devam etmiştir. O dönemin başbakanı da dinleyenler arasındadır. Güzel tilavetinden hoşnut kalmış ve kendisinin mısır radyosunda yer almasını istemiştir. Radyo’da düzenlenen bir yarışmada,  üstün başarı sergileyen Abdulbasit Abdüssamed, radyonun resmi Kur’an okuyucusu olmuş ve güzel tilavetini daha nicelerine duyurmuştur. O dönemde sırf onun tilavetini dinlemek için evlere radyolar dahi alınmıştır. Gittiği her camide, caminin her bir yanı dolar,  insanlar caminin birkaç kilometre dışında bile sabaha kadar ayakları üzerinde Abdussamed’i dinlemek için durdukları dahi olurmuş.

 

Dinleyeni kendine hayran bırakan ses tonu ile birçok insanın ruhunu mest etmiştir. Onu dinlerken ruhunu teslim edenlerin bile olduğu söyleniyor! Birgün bindiği uçakta, kur-an tilavetinde bulunmuş ve 100 kişinin Müslüman olmasına vesile olmuştur.  Allah’ın ona sunmuş olduğu bu nimeti en güzel şekilde kullanıp hakkını vermiştir. Allah bizleri de vermiş olduğu nimetlerin kıymetini bilenlerden hakkını verenlerden eylesin inşallah.

 

Abdulbasit Abdüssamed aynı zamanda  Türkiye’yi de ziyaret etmiş ve 15 gün kadar Türkiye’de kalmıştır. Sultanahmet Camii’nde Kur’an tilavetinde bulunmuş, gittiği heryerde olduğu gibi çoşku ile karşılanmıştır.

 

Alçak gönüllü Hafız

Sesi gibi  yüreği güzel  hafız’ı  özel kılan nedenlerden bir tanesi de edebi ve alçak gönüllülüğü olmuştur. Gittiği her yerde böylesine takdir edilmesine, beğenilmesine rağmen mütevazi kişiliğinden taviz vermemiş, insanlarla sürekli iç içe olmuştur. Amcasının kızı ile evli olan cennet sesli hafız, gittiği  yerlerden evlilik teklifleri almış ve bir gün cevaben kibarca şunları söylemiştir:  ’Ben yıllar önce evlendim, evlendiğim kişiyi kalbime koydum kapıyı kilitledim,anahtarını dibi görünmeyen bir kuyuya attım  hanım kardeşim bana hakkını helal etsin ‘

 

Cennetten Gelen Ses

Okuduğu hissettiren hafız,  içinde cennet ve cehennem’in  geçtiği ayetlerde, özellikle azap ayetlerinin bulunduğu yerlerde, tilavetini gözyaşları ile tamamlayan bir hafız olmuştur.  Ve o öyle bir hafızdı ki, insanlar camide onun yakınında olabilmek için erkenden  gelip  ön sıralarda yer bulmaya çalışıyorlardı. Ben size okurken uykumuzun geldiği, neyi okuduğumuzu dahi bilmeden okumuş olduğumuz kur-an  okuyuşundan veya “hadi bitsin artık” düşünceleri ile okumuş olduğumuz bir okuyuş tarzından bahsetmiyorum. Okuduğu yerin içerisinde bulunan şiddeti  hissettiği için, gözleri dolan bir hafızdan bahsediyorum ve sizi o güzel tilavete davet ediyorum.

 

 

 

 

Abdulbasit Abdüssamed’in Ölümü 

Evvelinde ciğer yetmezliği de bulunan güzel sesli hafız, diyabet hastalığına yakalanmış İçme ve yemede büyük sıkıntılar çekmeye başlamıştır ve bu hastalıkla beraber  Tedavi amacıyla gittiği Londra’da bir hafta kaldıktan sonra tekrar Mısır’a dönmüştür.

Mısır’da hastalığı gittikçe şiddetlenerek – 30 Kasım 1988- yılında Çarşamba günü vefat etmiştir.

 

 

Rahmetle anıyoruz..

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here