Türk Siyasetçi ve İş Adamı Cem Uzan

0
22
cem uzan
Bir dönem Türkiye’nin en zengin ailelerinden birine mensup olan karizmatik, ilgi çekici, korkunç bir gülümsemeye ve kahkahaya sahip olan, filmlerde ve kitaplarda anlatılan modern, acımasız, kural tanımaz, hırslı, dünyayı yönetmek isteyen bir kişiliğe sahip.

1960 – Cem Uzan, Türk siyasetçi ve İşadamı

Cem UZAN!   Bir dönem Türkiye’nin en zengin ailelerinden birine mensup olan karizmatik, ilgi çekici, korkunç bir gülümsemeye ve kahkahaya sahip olan, filmlerde ve kitaplarda anlatılan modern, acımasız, kural tanımaz, hırslı, dünyayı yönetmek isteyen bir kişiliğe sahip. Şu anda Paris’te sürgünde olan Cem UZAN’ı detayları ile kimdir, hayatı nedir, Serveti mal varlığı ne kadardır, nasıl bir yaşam sürdürmüştür ve nasıl bir yaşam sürdürmektedir gibi daha birçok soruların cevaplarını birlikte inceleyelim:

Cem UZAN Kimdir? 

Cem UZAN Türk işadamı, girişimci, politikacı, siyasetçi, medya patronudur.

Cem UZAN, tam adı Cem Cengiz UZAN’dır. 26 Aralık 1960, Sakarya’nın Adapazarı ilçesi’nde dünyaya gelmiştir. Oğlak burcudur. Boşnak kökenli bir aileden gelen UZAN, Kemal Ve Melehat UZAN çiftinin ilk çocuğudur. Kendisinden 7 yıl sonra erkek kardeşi Murat Hakan UZAN doğmuştur. Ayşegül adında da bir kız kardeşi vardır. Lise öğrenimini İstanbul Özel Alman Lisesi’nde görmüştür. Lise dönemi boyunca hiç disiplin cezası almamıştır. Gençlik yılları Nişantaşı ve Beyoğlu’nda geçmiştir. Üniversite hayatını ise Amerika’da ki Pepperdine Üniversitesi’nde işletme eğitimi almıştır.

Cem UZAN’ın gerçekleştirdiği evlilikler;

Cem UZAN 3 evlilik gerçekleştirmiştir. İlk evliliğini Mersin doğumlu Türk işadamı, Tekfen Holding eski Yönetim Kurulu Başkanı olan Feyyaz BERKER’in kızı Şebnem BERKER  ile yapmış olup bu evlilikten Sinan Kemal Ve Dilara Gizem adlarında 2 çocuğu vardır. İkinci evliliğini 5 Kasım 1997 tarihinde ünlü iş adamı aynı zamanda Balkan Ve Türkiye şampiyonu olan Türk ralli yarışçısı (etaplardan oluşan, dağ veya orman yollarında yapılan otomobil yarışlarıdır)  olan Renç KOÇİBEY’in kızı İç Mimar olan Alara Zeynep KOÇİBEY’le Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde yapmış, bu evliliğinden de Emre Renç ve Yasemin Paris isminde 2 çocuğu daha olmuştur. 2009 yılında da boşanmışlardır. Üçüncü evliliği ise 28 Kasım 2012 tarihinde Fransa’nın önde gelen ailelerinden birinin kızı olan Takı Tasarımcısı Fransız Fanny Blanchelande ile yapmıştır.

Cem UZAN’ın Amerikada Eğitim Gördükten Sonraki Süreci;

Amerika’da eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Cem UZAN babası Kemal UZAN’ın müteahhitlik yaparak elde ettiği serveti daha da büyütmek için iş hayatına atılan UZAN, gözde işadamlarından biri olup çıkmıştır. Peki, Kemal UZAN mütaahhitlilikle başladığı yolculukla o kadar serveti ve mal varlığı nasıl elde etmiştir? Hadi bir de Cem UZAN’ın babası hakkında bilgi edinelim. Kemal UZAN Boşnak Asıllı Türk işadamıdır. TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu- Tasarruf sahiplerinin haklarını yolsuzluk ve usulsüzlüklerden korumak amacı ile kurulmuş devlet kurumudur. Eskiden T.C. Merkez Bankası bünyesinde iken, artık Başbakanlık’a bağlı olarak faaliyet göstermektedir) tarafından el konulana dek Rumeli Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye’nin en zengin kişilerinden biri. Balkan göçmeni Kemal UZAN, Adapazarı’na yerleşmiş  ve ticarete başlamıştır. 60’lı yıllarda müteahhitlik yaptığı bilinen Kemal UZAN, ilk olarak Türkiye’de Adnan Menderes döneminde aldığı devlet ihaleleri ile yükselmeye başlamıştır. Ardından Libya ve Suudi Arabistan’daki ihaleleri alarak kâr marjı (herhangi bir ürün veya hizmetten, beklenen kâr oranı olarak tanımlanmaktadır) yüksek işlerle güç kazanmıştır. Mütaahhitlikten sonra öncelikle basına el atmış, Yeni İstanbul Gazetesini satın alarak daha da büyümüş Ve güçlenmiştir. Çünkü gazete ailenin çıkarlarına ters düşmeyecek şekilde kullanılmıştır. Basında ve medyada belli bir gücü yakalamasının ardından iki bankayla finans sektörüne , birçok çimento fabrikasıyla üretim sektörüne ve barajlar ile enerji sektörüne giriş yaptı. Bunlardan sonra Cem UZAN bir anda ülkenin gündemine düşmüş, Türkiye’nin 8.Cumhurbaşkanı olan, Türk bürokrat, siyasetçi ve devlet adamı Turgut Özal’ın oğlu işadamı, siyasetçi aynı zaman da milletvekili olan tam adı Tevfik Ahmet Özal’ında ortaklar arasında bulunduğu Star TV’yi kurmuştur. Türkiye’nin ilk özel görsel ve işitsel Basın Anlamındaki Star 1 adıyla kurduğu kanalıyla epey dikkat çeken Cem UZAN, farklı Ve geniş kapsamlı bir iş adamı olacağının sinyallerini daha o zamanlarda vermiştir. Medyanın gücünü farkedip keşfeden UZAN ailesi 90’lı yıllarda ağırlıklı olarak bu alana yatırım yapmış, hem görsel hem de işitsel basın alanında büyük başarılara imza atmıştır. Örneğin;

  1. İlk eğlence kanalı Teleon TV
  2. İlk Türk sineması kanalı Yeşilçam TV
  3. İlk Türk dizileri kanalı Dizi TV
  4. İlk yabancı müzik yayını yapan Metro FM
  5. İlk özel radyo kanalı Süper FM
  6. İlk arabesk müzik radyosu Kral FM
  7. İlk slow müzik yayını yapan radyo kanalı Joy FM
  8. İlk müzik TV Kanalı Kral TV       Bunlardan bazıları.

Ayrıca Cem UZAN, 1994 yılında Türkiye’nin ikinci GSM Operatörü Telsim’i kurarak da farkını ortaya koymayı başarmıştır. Telsim’le MMS (Çoklu ortam mesajlaşma servisi), WAP ( Kablosuz uygulama protokolü), MVS (Model-Viev-Controller, yazılım mühendisliğinden kullanılan bir ‘mimari’ desendir), GPRS (Cep telefonu üzerinde internete bağlanabilmemize olanak sağlayan bir teknoloji), Bas Konuş (Bas konuş servisi, aynı telsiz sisteminde olduğu gibi abonelerin aynı anda birden fazla abone ile sesli iletişim kurmalarını sağlayan bir servistir) gibi hizmetleri veren UZAN, bu özelliği ile de bir ilke imza atmıştır. Kaldı ki bu, Türkiye’de bir ilk olduğu gibi dünyada da ilkler arasında yer alması ile insanların takdirini ve hayran bakışlarını kazanmıştır. Ardından DSP-Demokratik Sol Parti, MHP-Milliyetçi Hareket Partisi, ANAP Koalisyonu (DSP Eski Genel Başkanı ve eski İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit’in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 3 Mayıs 1999 tarihinde görevlendirilerek MHP ve ANAP ile kurduğu koalisyon hükümetidir) ve yaşanan gelişmeler sonucunda siyasete atılmaya karar vermiş ve 10 Temmuz 2002’de Genç Partiyi kurmuştur. Cem Uzan sadece 3 ay seçim çalışması yaparak 3 Kasım 2002’de Genel seçimlere katılmış Ve %7.25 oy oranına sahip olmuştur. Bu oy oranı her ne kadar başarılı dursada seçim barajını aşmaya yetmemiştir.

UZAN ailesi’nin yönetiminde bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik’te imtiyaz (ayrıcalık) sözleşmeleri Haziran 2003’te iptal edildi. 3 Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konuldu. UZAN’ların enerji sektöründeki lokomotif şirketleri artık yoktu. 2007’deki seçimlere de girecekti Genç Parti. Ancak 2002’deki başarı gelmedi.

Uzan ailesi’nin borçlarından ötürü TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) tarafından el konulan Telsim, 2005 yılında İngiliz Vodafone’a 4,5 milyar dolar karşılığında satıldı. Telsim, Uzan ailesinin son kalesi olarak nitelendiriliyordu. Tabii ki yurtdışındaki malvarlıklarını saymazsak.

Mitinglerde boy göstermeye başlayan Cem UZAN, şaşırtıcı vaatleriyle mazot 1, fındık 8 lira olacak, işsizlere maaş verilecek, emekliye 2 maaş ikramiye verilecek diyerek insanların dikkatini çekmiş, söyledikleriyle yanına binlerce kişiyi çekmeyi başarmıştır. Ama Cem UZAN  mitingleri denildiğinde akıllarda en çok kalanı UZAN’ın o zamanlarda  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şimdilerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söyledikleri sözler:

“Ey kalleş adam! Sana Çeaş ve Kepez’i yedirirsem bana da adam demesinler!
Hele hele bu yaptıklarınla millet düşmanı bir IMF düşmanı olduğunu bas bas bağıracağımızı engelleyeceğini düşünüyorsan, sakın ola ki ümitlenme boşuna. Bak kalleş adam! Sen ne biçim bir Müslümansın be adam… Müslüman haram yemez. Müslüman kul hakkına tecavüz etmez. Senin gözünü korku ve ihtiras bürümüş. Kalleş adam, sen yoldan çıkmışsın. Sen iflah olmazsın. Sende Allah korkusu kalmamış. Sen allahsız kişisin. Allahsız herif!..” gibi sözlerle seslendiği 2003 tarihli Bursa mitingi olmuştur. Bu nedenle kendisine hakaret davası açılmış ama dava UZAN’ın beraatiyle (öfke kontrolünü sağlaması için kitap okuma cezası verildiğini ayrıca belirtelim) sonuçlanmıştır.

Cem UZAN’ın serveti görüldüğü üzere saymakla bitmez. Ama kısaca özetlemek gerekirse şunları söyleyebiliriz. Türkiye’deki bütün mal varlıklarına el konulsa da UZAN’ların bitmek bilmeyen bir serveti olduğu aşikârdır. Ailenin servetinin ne kadar çok olduğunu daha iyi anlamak için Kemal UZAN’ın 2002 yılında yaptığı bir açıklamadan bahsedebiliriz. Zira Berke barajının açılış konuşmasında, IMF’den ya da başka bir yerden yardım almadıklarını ve hiçbir yerden bir şey talep etmeden 3 baraj daha yapmak istediklerini söylemiştir.

Enerjiden üretime, basından finansa pek çok sektörde büyük yatırımları olan aile, İmar Bankası ve Adabank dönemlerinde servetini daha da arttırmıştır. Ayrıca Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star’ı ve ülkenin ikinci GSM operatörü Telsim’i kurmuştur. Telsim’i kurduktan sonra Nokia ve Motorola’yla iş yapmış, her iki şirketi de maddi açıdan büyük zarara uğratmıştır. Sonuçta; UZAN’ların bankalarına TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) tarafından el konulduktan sonra ailenin yaptığı usulsüzlükler ortaya çıkartılmış ve borçlarına karşılık mal varlıklarına el konulmuştur.

Aile üyelerine davalar açılmış, UZAN’lar  Ülkeyi terk etmişlerdir. Ama Cem UZAN siyasi sığınmacı olarak gittiği Fransa’da ona ve ailesine haksızlık yapıldığını, şirketlerinin haksız yere yağmalandığını söylemiştir. Serveti’nin TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu)  yöneticileri ile Fethullah Gülen’in bölüştüğünü iddia etmiştir.

Cem UZAN ilk önce Yunanistan’a oradan da Fransa’ya geçmiştir. Cem UZAN şu anda Eyfel Kulesi manzaralı lüks bir rezidansta ailesiyle birlikte hayatını sürdürmekte ve gerek açıklamalarında gerekse sosyal medya paylaşımlarında emekliliğin keyfini çıkarttığını belirtmektedir. Babası Kemal UZAN ile Hakan UZAN’ın ise nerede oldukları (söylentilere göre Ürdün’deler) tam olarak bilinmemektedir. 2014 yılında iş dünyasına tekrar atılmıştır. Fransa ve İngiltere’de ömür boyu çalışma, oturma, iş kurma gibi haklara sahiptir.

Cem UZAN hakkında daha dazla bilgi sahibi olmak isterseniz sık sık Türkiye’ye ilişkin düşüncelerini paylaştığı sosyal medyada günlük yaşamına dair de birçok şey paylaşıyor.

Instagram Hesabı: cem uzan (@cemuzan)

Twitter’daki Resmi Hesabı: Cem Uzan (@CemCUzan)

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here