Celal BAYAR’ı İntihara İtenler

0
19
BAYAR 16 Mayıs 1883’te Bursa’nın Gemlik ilçesinde doğmuş 22 Ağustos 1986’da İstanbul’da vefat etmiştir.

Celal BAYAR 16 Mayıs 1883’te Bursa’nın Gemlik ilçesinde doğmuş 22 Ağustos 1986’da İstanbul’da vefat etmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanıdır.

Celal Bayar 27 Mayıs darbesinden sonra neler yaşadı bir ona göz atalım.

27 Mayıs; Türk askeri üniforması giymiş sözde asker özde vatan millet düşmanı birilerinin lafıyla milletin sözünün üstüne söz söyleyen milli iradeyi tanımayan kişiler tarafından başta CUMHURA, Celal BAYAR’a ve Adnan MENDERES’in yol arkadaşlarına yapılmış bir darbenin tarihidir 27 Mayıs.

Celal Bayar ve yol arkadaşları Demokrat Partiyi kurarlar ancak gittikleri ilk seçimde skandallar nedeniyle açık oy gizli sayım gibi akla mantığa sığmayan bir antidemokratik bir kuraldan seçimi kazanamazlar. Bir diğer seçim de yani gerçek manada tam demokrasi kurallarının geçerli olduğu seçimi kazanırlar ve ardından TBMM tarafından  Celal BAYAR Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Görevi 1950’den 27 Mayıs 1960 askeri darbesine kadar sürdürmüştür.

   BAYAR 16 Mayıs 1883’te Bursa’nın Gemlik ilçesinde doğmuş 22 Ağustos 1986’da İstanbul’da vefat etmiştir.

27 Mayıs darbesi sonrası Başvekil Adnan MENDERES,  Dış İlişkiler Bakanı Fatin Rüştü ZORLU, Maliye Bakanı Hasan POLATKAN idamla hayatlarına son verilmişti. Celal BAYAR önce idam sonra yaşı gereği müebbet  daha sonrada rahatsızlığı nedeniyle serbest bırakılmıştır.

Celal BAYAR Yassı adasındaylen 25 Eylül 1960’da intihar etmek istedi çünkü zoruna gidiyordu haksız yere orda durmaları tek derdi millete hizmetti. Fakat intihari Teğmen Kemal DAĞDEVİRENOĞLU’num dikkati sebebiyle bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı.BAYAR’ı intihara sürükleyenler demokrasi nidaları atıpta demokrasi adına hiçbir şey yapmayanlardı, birilerinin emriyle darbe yapanlardı, birilerinin çıkarlarına ters geldiği için kendi menfaatini milletin menfaatinden üstün tutanlardı yani kısaca milletine halkına hizmet edemeyişi vardı ve bunu da askeri darbeyle engellediler ancak unuttukları bir şey vardı;YETER SÖZ MİLLETİNDİR düşüncesini engelleyemediler. Evet belki 1960dan sonra demokrasi sekteye uğradı ancak kalıcı olmadı. 1960’da 1980’de 28 Şubat’ta ve 15 Temmuz’da figüranlar farklıydı ama kurmak istenen oyun aynıydı.

Son olarak bu millet Kurtuluş Savaşında düşmana, 1960’ta 1980’de Cuntaya ve 15 Temmuzda Fetöye teslim olmamıştır Milli irade düşmanlarına geçit vermedi vermez bu Aziz millet. Bu vatan için canından vazgeçenleri rahmetle anıyoruz aynı şekilde bu cennet vatan özgürlüğünden mahrum kalanlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz…..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here