Çay’ı Efsane Kılan 10 Neden

0
Çay'ı Efsane Kılan 10 Neden
Çay'ı Efsane Kılan 10 Neden

 

Her gün kahvaltımızda ve hayatımızın büyük bir kısmında olan çayı keyif için, stres atmak için, yorgunluğumuz için içeriz peki ya faydalarını biliyor muyuz ? O zaman çayı faydalarına şöyle bir göz atalım.

1- Düzenli bir şekilde günde 3-4 bardak çay içen bayanlarda meme ve yumurtalık (over) kanseri olma olasılığı riski azalıyor.

2-Düzenli olarak tüketildiğinde çayda bulunan fitokimyasallar sayesinde güçlü kemikleri destekler ve kemik yoğunluğunu arttırır.
Osteoporoz ve artrit riskini azaltır.

(Osteoporoz, vücudumuzdaki kemiklerin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan ve tüm iskeletimizi etkileyen bir hastalık türüdür

Artrit,Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur. Ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, sertleşmeye yol açan hastalıklar ve eklemlerde ağrı gibi durumlara neden olabilir.)

3- Günde 1-2 fincan çay tüketildiğinde Tip 2 diyabet oluşumunun %70 oranında düşme ihtimali vardır.

4- Siyah çay, plak oluşumunu azaltıyor ve çürük oluşumuna neden olan bakteri gelişimini önlüyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağız boşluğunda bulunan bakterilerin diş plak oluşumuna neden olan enzimlerin gelişimini kısıtlıyor.

5-Karın çevresindeki yağlanmayı azaltır, yağ yakımını kolaylaştırır.

6-Gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketildiğinde kortizol hormonu seviyesinin düşer bu da stresi azaltmaya yardımcı olur.

7- Siyah çay, içerisinde bulunan alkylamine antijenleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

8-Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında siyah çayda bulunan tanenler mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır.

9- Metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri uyarır.

10- Siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kan akışına yardımcı olur, beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri uyararak vücutta enerji artışı sağlar.

 

Gülse Sarı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here