Cava Deniz Savaşı ve Tarafları

0

27 Şubat 1942- 2. Dünya Savaşı Cava Deniz Muharebesi

Japon donanması ve Müttefik Deniz Kuvvetleri arasında gerçekleşen bu savaş 27 Şubat 1942’de Cava denizi açıklarında yapılmıştır.

Cava ya da Java Deniz savaşlarında neden olarak Japonya’nın Pasifikte ilerlemesi ve müttefiklerin Asya’daki ve Pasifik Okyanusundaki sömürgelerini ele geçirmesi diyebiliriz.

Cava deniz muharebesi Japonların kazanmasıyla sonuçlanmıştır. Japonya savaş sonucunda Hollanda Doğu Hint Adalarını ele geçirmiştir. Cava deniz Savaşı’nda Japonya’nın karşısında Amerika Birleşik Devleri, birleşik Krallık, Avusturalya bulunmaktaydı.

Savaş’ta Japon imparatorluk donanmasının komutanı Takeo Takagi ve Müttefik Deniz Kuvvetleri’nin komutanı da Karel Doorman’dı.

Japonya savaşta 2 ağır kruvazör 2 hafif kruvazör 14 destroyer 10 ulaşım gemisi kullanmıştır ve Müttefik Deniz Kuvvetleri ise 2 ağır kruvazör 3 hafif kruvazör 9 adet destroyer kullanmıştır.

Japonya tarafında 1 destroyer hasar almış ve 36 asker ölmüştür. Müttefik Deniz Kuvvetleri’nde ise 2 hafif kruvazör, 3 destroyer batırılmış 1 ağır kruvazör hasar aldı ve 2300 asker ölmüştür.

Müttefik Deniz Kuvvetleri Bugün ki Donanma Durumu

Japonya

İkinci Dünya Savaşı başladığı zamanlarda denizin en güçlüsü Japonya idi. Çok eski zamanlara ulaşan Japonya denizciliği, zaman geçtikçe kendisini daha çok geliştirdi. Denizaltı donanması içerisinde en fazla çeşit bulunduran ülkeydi. Büyük denizaltılara, ikmal denizaltılarına, cep denizaltılarına orta mesafe, deniz altlarına, uzun mesafe denizaltılarına ve bunlar gibi bir çok denizaltı ve su altında yüksek hızlara ulaşan çeşitli bomba türlerine sahip bir sürü denizaltı çeşidine sahipti.

İkinci Dünya Savaşı’nda dünyadaki 56 deniz altının 52 tanesi onlara aitti. Japonların yaptığı numarası 71 olan denizaltı modeli 21 Knot üzeri kızları çıkmayı başarmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlar birkaç hile kullanmıştır. Bir tanesi fukakku taktiğidir. Bu taktikle Japonlar bombardımanı bir ay önceden adaya gizlice yerleştirerek yaz yürüyüşünü Amerikalılar için tam bir cehenneme çevirmiştir.

İkincisi Japonların gizli silahlarıydı. 1500 tane kamikaze uçağını sahiplerdi en gizli silah en ilginç olan hiç kuşkusuz AİCHİ M6A Seiran uçağıydı. Bu uçak deniz altıya yüklenebiliyordu.

Avustralya

İngiltere donanması 2. Dünya Savaşı’nın başlarına kadar Avustralya Deniz donanmasını desteklemiş ona yetenekler kazanması için yardımlar etmiştir. Donanma sonraki zamanlarda kendisini geliştirerek büyük yüzeyli gemiler bir çok küçük savaş gemisi satış almış ve yaptırmıştır.

Bugün görevlendirilen 51 gemisi 16.000’den fazla personeli bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devleti

Amerika Birleşik Devletleri’nin deniz kuvvetlerinin çünkü 1775 yıllarına kadar dayanır. Bugün ABD Deniz Kuvvetleri’nde aktif olarak görevde çalışan yaklaşık 331.632 personel ve yaklaşık yedekte bulunan personel ise 124.000 kişidir. 11 uçak gemisi, 9 amfibi hücum gemisi, sekiz anfibi taşıma doku, 12:20 açılış doku, 22 kruvazor, 60 destroyer, 27 fırkateyn, 75 tane denizaltı sahiptir.

Bir çok savaşa katılmışlardır. Bu savaşlar bağımsızlık Savaşı, Berberi Savaşı, 1812 Savaşı, Meksika Amerika Savaşı, Amerika iç Savaşı, İspanya Amerika Savaşı, 1.Dünya Savaşı, 2.Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı, soğuk savaş, Kosova Savaşı, Afganistan Savaşı, Irak Savaşı, Somali Savaşı, şafak yolculuğu operasyonu.

Birleşik Krallık

37.300 personeli, 1 uçak gemisine, 1 amfibi hücum gemisine, 6 destroyer, 13 fırkateyn, 11 denizaltı, 15 Mayın temizleme gemisine sahiptir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here