California Valisi ; Arnold Schwarzenegger

0

Onu herkes Terminatör filmlerinden tanır..Yüz derisini değiştiren filmi oldukçada dikkat çekmiştir ki günümüzde de yüz nakli gerçekleşmiştir..Gelecek konularını filminde iyi işleyen aksiyon ve macera konularıyla daha sonrada 7 Ekim 2003’de California valiliğine seçilmiş ikinci politikacı olan  gönüllere taht kuran kişi  Arnold Schwarzenegger …

Gerçek adı Arnold Alois Schwarzenegger’dır. 30 Temmuz 1947’de  Thal, Styria, Avusturya’da dünyaya gelmiştir. Babası Gustav Schwarzenegger polis şefi olup, çok fazla içki içmekteymiş ve 1938’de Nazi Partisi Anschluss’a katılmıştır. Annesi Aurelia Jadrny’le evlendiklerinde Jadrny önceki evliliğinden Meinhard isimli bir oğlu bulunuyordu. Babası ile arasındaki ilişkiyi aramızda gerçek bir duvar diyerek zor bir ilişkisi olduğunu göstermiştir.

Öğrenciliğinde güler yüzlü, neşeli ve coşkulu olan Schwarzenegger, ekonomik açıdan da zor şartlarda büyümüştür. Çocukluğunun en kayda değer anılarından birini evlerine buzdolabı alınması olarak hatırlayan aktör, spora meraklı olup kendisini zayıf bulduğu için body-building’le ilgilenerek  idolleri vücut geliştirme konusunda büyük ün yapmış Reg Park ve Steve Reeves’miş.. 1965’te askerlik görevini yapmak için Avusturya ordusuna katılan aktör, aynı yıl vücut geliştirme konusunda düzenlenen Junior Mr. Europe’u kazanmıştır. Henüz 20 yaşında olan aktör, 1967’de ve 1968’de olmak üzere iki yıl üst üste Londra’da yapılan Mr. Universe’ü kazanarak bu ödülü alan en genç sporcu olmuştur. Eylül 1968’de ilk defa Amerika’ya gitmiştir  ve İngilizcesi oldukça zayıf olan aktör, Santa Monica’daki Gold’s Gym’de Joe Weider’ın gözetiminde vücut çalışmaya başlamıştır..

Aynı yıl dünyadaki en prestjli vücut geliştirme ödülü Mr. Olympia’ya katılıp ama 3 kez şampiyon olan Sergio Oliva yüzünden yarışmayı kaybetmiştir.. 1970’te nihayet Mr. Olympia’ydı. 1975’e kadar her yıl Mr. Olympia’yı kazanan Schwarzenegger, o yıl emekli olduğunu açıklayarak yıllarını verdiği bu spora veda etmiştir. .

İlk filmi yönetmenliğini Arthur Allan Seidelman’ın yaptığı Hercules in New York’tu. İngilizcesi çok iyi olmadığı için filmde sesi dublajlıydı. Güçlü kasları ve vücudu yüzünden bu film için biçilmiş kaftandı. Ancak yapımcılar soyadını telaffuz edemedikleri için ona Arnold Strong diyorlardı. O yıl tüm dünya onu “Dünyanın En Güçlü Adamı” olarak tanıyordu. Vücut geliştirmeden film kariyerine geçiş dönemi Schwarzenegger için oldukça zorlu olmuştur. Çünkü yola sinemayla devam etmek bir yandan onu korkutuyordu. Başlangıçta sıkıntı çekse de sinemanın büyülü dünyası onu da etkisi altına almış görünüyordu. 1976’da Jeff Bridges’le birlikte Stay Hungry filmi için kamera karşısındaydı. Filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe ödülünün sahibi olmuştur. Bu onun sinemaya inancını arttıran önemli bir ödül olmuştur.. 1984’te büyük box office başarısı getirecek olan ve Schwarzenegger’ı tüm dünyada en çok ünlü yapan filmlerden biri olan James Cameron’ın The Terminator’ünde yarı insan yarı makine rolünde izleyiciyle arasına unutulmaz bir bağ kurmayı başarmıştır. 80’li yıllar aksiyon filmlerinde Schwarzenegger’le birlikte Sylvester Stallone’un uluslararası star oldukları yıllardı. Ancak aksiyon dışında farklı türlerde de kendini gösteren aktör, Danny De Vito’yla birlikte başrolleri paylaştıkları Twins isimli filmde komedi dalında da oldukça başarılı olmuştur. 1991’de Terminator’un devam filmi olan Terminatör 2:Judgement Day, o zamana kadar yapılmış en yüksek bütçeli ve en çok hasılat elde eden film olarak sinema tarihine geçmiştir..

Küçük yaşlarda politikaya ilgi duymaya başlayan, 1968’de Amerika’ya ilk kez geldiğinde, Nixon’dan çok etkilenen ve Cumhuriyetçilere yakın bir siyasi duruşu benimseyen Schwarzenegger, Kennedy’nin yeğeniyle evli olması sebebiyle de bu alanda çok fazla düşünme ve tartışma fırsatı buluyordu. Hayatı vücut geliştirme ve sinema ve politika şeklinde üç bölüme ayrılabilecek Schwarzenegger, 8 Ocak 2003 seçimlerinde California valisi seçilmiştir. İlk defa The Tonight Show with Jay Lenoprogramında aday olacağı açıklandığında bu TV tarihinin en önemli haberlerinden biri olarak görülmüştür..

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here