Çağımızın Yeni Suçu: Siber Zorbalık

1

ÇAĞIMIZIN YENİ SUÇU : SİBER ZORBALIK

Gelişen teknoloji ile beraber insan hayatı bir yandan kolaylaşırken, bir yandan da yeni tehditler oluşturuyor. Bunlardan biri de teknoloji çağının yeni suçu “Siber Zorbalık“.

Siber zorbalık, günümüzde dünyanın her yerinde büyük bir problem olarak varlığını sürdürmektedir. Ayrıca bu problem nedeniyle depresyona giren ve intihar eden vakaların sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır. Bu durum kendi ülkemizde de ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Sizce siber zorbalık konusunda en büyük sorun nedir?

Cevabı çok basit: Bilmemek! Doğru, kimse doğru düzgün siber zorbalığın ne olduğunu bilmiyor ve bilmediği içinde problemin farkında değil. O zaman ne yapıyoruz? Hemen ne olduğunu öğreniyoruz!

SİBER ZORBALIK NEDİR ?

İnternete ait olan, interneti anlatan sanal ortama siber denir. Siber zorbalık ise birey veya grupların elektronik iletişim araçlarını kullanarak diğer kişi veya kişileri aşağılama, tehdit etme, küfür veya hakaret etme gibi yollara başvurarak onların üzerinde psikolojik, sosyal, sözel veya görsel olarak tacizde bulunmasıdır.

Siber zorbalık bir suç olarak kabul edilse de, devletler için bu suçu takip etmek ve cezalandırmak oldukça zor bir hale gelmiş durumdadır.

İLK NEREDE VEYA NERELERDE BAŞ GÖSTERDİ BU SUÇ ?

Siber zorbalık, ilk olarak, Amerika Birleşik Devletleri‘nde ve Kanada’da baş göstermiştir. 2011 yılında ise Eğitim İstatistikleri Ulusal Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; Amerika’daki okullarda siber zorbalığa maruz kalma oranı %12.8‘di.

Yapılan diğer araştırmalar da gösteriyor ki siber zorbalık erkek çocukları arasında daha yaygındır. Kız çocukları ise daha çok zorbalığa maruz kalmaktadır.

Dicth The Label’in (İngiliz kökenli zorbalığa karşı kurulan bir kurum) 2016’da yaptığı araştırma Birleşik Krallık’ın 2.9 milyona yakın 12-20 yaş aralığındaki gençlerin siber zorbalığa maruz kaldığını açıkladı.

Bu durum hem dünyada hem de ülkemizde giderek artmaktadır. Siber zorbalığa maruz kalan kişilerde depresyona girme ve bu depresyonlar sonucu intihar veya intihar girişimi sayısı da artmaya devam ediyor. Sanal dünyada yaşanan zorbalık, kişilerin gerçek hayatlarına, aile ve toplum yapısına zarar vermektedir. Bu durumdan sadece çocuklar ve gençler etkilenmiyor, ayrıca yetişkinlerde bu zorbalığa maruz kalmaktadır.

SİBER ZORBALIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK VE ÇOCUKLAR İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Eğitim ailede başlar “sözü bu hayatta duyduğum en mantıklı cümlelerden biridir. Çocuk ailesinden gördükleri ile hareket eder. Bu yüzden çocuğunuza bilinçli bir şekilde sosyal medya ve internet kullanımı konusunda eğitmeniz ilerde bu sorunları engelleyecektir.

Diğer önemli bir nokta ise “çocuğun duyguları ve hissettikleridir.” Tüm zorbalık çeşitlerinin temelinde duyguların ve güdülerin doğru bir şekilde kontrol edilmemesine dayanır. Aile, çocuğun duygularını tanımasına, kontrol etmesine ve duygu ve hissettiklerini önemli olduğunu hissettirmelidir.

Doğru iletişim“, sorunların çözümünde hep anahtar rolü görür. Aile içerisinde kişi, duygularını, düşüncelerini özgürce ifade edebilmeli ve hislerini açıklayabilmelidir.

Okul-Aile” ilişkisine gereken önem verilmelidir. Kişinin, ailesinden sonra en çok vakit geçirdiği ortam okuldur şüphesiz. Aile çocuğun okuldaki her türlü gelişimini takip etmeli, okul ile iletişim içinde olarak gerekli durumlarda profesyonellerden yardım almalıdır.

Sosyal medya kullanımının başlanması ile çocuk sürekli takip edilmelidir.” Aile, sosyal medyanın çocuğun hayatına girmesiyle, onu rahatsız etmeyecek bir şekilde izlemeli, gerekli uyarıları yapmalı ve çocuğa doğru internet kullanımı konusuna yönlendirerek ona yardımcı olmalıdır.

En çok dikkatli edilmesi gereken noktalardan biride “Siber zorbalığa maruz kalma durumudur.” Çocuğun siber zorbalığa maruz kaldığını fark ettikten sonra somut deliller toplayarak profesyonel kişi veya kurumlardan destek alınmalıdır. Aileler bu gibi durumlarda çocuğun profesyonel yardıma ihtiyacı olabileceğini unutmamalıdır.

Siber zorbalık Türkiye’de yeni yeni gündeme gelen bir konu olduğu için konuyla ilgili çok fazla kaynak bulunmamaktadır. Siber zorbalıkla ilgili geçen haftalarda bulduğumuz ve çok ayrıntılı ve faydalı olduğunu düşündüğümüz rehbere şuradan ulaşabilirsiniz. Özellikle çocukların siber zorbalığa maruz kaldıklarında neler yapılması gerektiği ile ilgili ayrıntılı bir bilgi edinmek için yukarıdaki kaynağa göz atabilirsiniz.

Bunların dışında yapılabilecek bir diğer önlemler şunlardır;

Çocuğunuzla arkadaş olun ki size güvenebilirsin, sorunu olduğunda size rahatça gelip anlatabilmeli.

Çocuğunuz sosyal medya bağımlısı olmasına izin vermeyin. Onun yerine sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Bu onun için daha yararlı olacaktır

Çocuğunuzla ilgili her bilgiyi sosyal medyada paylaşmamaya dikkat edelim. Bazen siber zorbalığa yol açan nedenlerden biri de ailenin yeteri kadar bilinçli olmamasından kaynaklanabiliyor.

Sosyal medya kullanımına sınır getirin. Bunu kırıcı bir şekilde yapmak yerine, tatlı bir dil ve çocuğun anlayabileceği şekilde anlatmayı deneyin. Ne demiş atalarımız “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. “

Bir de ülkemizin durumuna bakalım.

TÜRKİYE’DE SİBER ZORBALIK

Türkiye’de siber zorbalık konusunda yaşanan en büyük sorun milyonlarca kişinin suç ve zorbalığın ne olduğunu bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

SİBER ZORBALIĞA KARŞI KAMPANYALAR

Siber zorbalığa karşı hem dünyada hem de ülkemizde çeşitli kampanyalar düzenlemekte ve bu duruma karşı duyarlılık arttırılmaya çalışılmaktadır.
Bakalım mı artık kampanyalara?

İlk sırada 13 Aralık 2017’de SAMSUNG ve BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’NUN (BTK) işbirliği ile başlatılan Siber Zorba Olma! #farkinavar kampanyasıdır.

Kampanya kapsamında çocukların, ailelerin ve gençlerin yıl boyunca siber zorbalığa karşı bilinçlenmesi planlanmaktadır.

Türkiye genelinde 20 okulda teknolojinin kötüye kullanımına ve siber zorbalığa dair eğitici faaliyetler düzenlendi.

İkinci sırada, Kanada’daki pembe bileklik takılarak “STOP BULLY” adlı kampanya var. Kampanyanın amacı bu konuda daha çok duyarlılık oluşturmaktır.

Bu kampanyaya ilham olan olay ise Pembe tişört giydiği için zorbalığa maruz kalan bir 9.sınıf öğrencisidir. Ayrıca Kanada’da Pembe Tişört Günü adlı bir etkinlik vardır.

Pembe rengin zorbalığa karşı bir sembol olduğunu söyleyebiliriz.

Ve gelelim The Cybersmile Foundation tarafından her haziranın üçüncü cuma günü yapılan etkinliği ise Dünya Siber Zorbalığı Önleme Günüdür.

Bu günde pozitif üslubun önemi vurgulanır ve farklılıkların zenginlik olarak görülmesine dikkat çekmeye çalışılmaktadır.

Şimdiden 2018 yılında bu etkinliğin ne zaman yapıldığını haber verelim. Sonra yok duymadım bilmiyorum demeyin. Bu yıl ki Dünya Siber Zorbalığı Önleme Günü tarihi 15 Haziran!

Son olarak şunları söylemek istiyorum.
Siber Zorba Olma! “İnsan ol!”

Elif Sevik
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here