Çağımızın Sorunu: Kilo Alamama

1

Her ne kadar kilo almak başlı başına bir sorun teşkil ediyorsa, kilo almamak da aynı oranda sorun teşkil ediyor. Bu durumun altında yatan sebep psikolojik etmenlerden başka bir şey değildir. Kimi insanlar sinirleri bozulunca bir şeyler yeme dürtüsü hissederler, kimileri ise iştahsızlık. Hatta yeme hissi tamamen yok olabilir.

Bende sinirlenince açlık hissi duymayanlardanım, iştahım tamamen kaçar ve yeme konusunda büyük bir eziyet yaşarım. Bir çeşit beslenme bozukluğu da denilebilir bu duruma.

Sinirlenince bulantı ve kusma nöbetleri de buna dahil ve bu durum da yememe sorununa dahil.
Zaman zaman hayatın çeşitli yollarından geçiyoruz. Bir çok darbe, yara alıyoruz. İşte o zaman;

Kimimiz kendini yemeye verir, kimimiz de yemeden içmeden kesilir.
İştah kesilmesinin ve kilo kaybının pek çok nedeni mevcut. Bunları sıra ile açıklayalım.

1)Vücutta Eksik Olan Vitaminler 
o Demir eksikliği
o D vitamini eksikliği
o Çinko eksikliği
o B12 vitamini eksikliği
Ruhsal bunalımda yeteri kadar beslenmeyen vücut, yukarıdaki saydığımız vitaminlerden eksik kalır. Vücutta oluşan bu vitamin eksikliği de iştahsızlığa sebebiyet verir. Yorulma, unutkanlık, halsizlik, saç dökülmesi, yüzde yara ve sivilceler oluşması gibi pek çok sorunu da beraberinde getirir.

Uykudan uyanmaya mecalim kalmadığı dönemleri biliyorum. Sürekli bir uyku hali ile derslere adapte olmakta sorun yaşıyordum. Hatta konuştuğum bir şeyi saniyesine unuttuğum dönemlerden geçtim. Bunların size günlük hayatta pek çok zorluğu mevcut. Okulda bir şey anlamıyorsun, dışarı dahi çıksan yoruluyorsun. Resmen gezip eğlenmek bile benim için bir eziyet olmuştu. Keza bu söz konusu durum benim için hala geçerli.

27 yaşında olup 37 kilo da olan fazla kimse yoktur, hatta olduğunu sanmıyorum bile. İş hayatın bile sekteye uğratıyor. Sabahları kalkmak bir işkence resmen. Bir yere gitsen gelsen ertesi gün yerinden kalkmaya dermanın kalmıyor. Zayıf olmak öyle özenilecek bir durum değildir.

2)Kilo Alamamak Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Biz bu duruma yememe hastalığı diyebiliriz.
Düzensiz yemek saati, öğün atlama gibi durumlar en etken sebeptir. Bu hastalığın tıp dilindeki açıklaması Anoreksiyadır. Yakın zamanlarda hayli bu hastalık gündemde dönmüştür. Artık buna Türk halkı olarak oradan aşina olduk. İrem Derici de bu hastalığın pençesine düşmüş, baya zor bir süreç yaşamıştır.

Birdenbire aşırı kilo kaybına maruz kaldı, giydiği kıyafetler yakışmadı, yüzünü çöktü, çekiciliğini enerjisini kaybetti bir anda. Bende tam onun bu yaşadıklarını yaşadım ve hala yaşamaktayım. Doktorlar, “Sen nasıl ayakta geziyorsun bu halinle?” dediler. O kadar vahim bir dönem yaşadım.

Kilo kaybettim, yüzüm çöktü, enerjim düştü. Kilo alamama benim için hayatımın başlı başına en büyük problemlerinden başlı başına beni mahveden bir etken diye özetlenebilir.

3) Anoreksiya Hastalığı Nedir ?


Bu hastalık genel itibariyle bayanlarda görülür. Bu hastalığın yapı taşını oluşturan durumları şu şekilde sıralayabiliriz;
a) Uyku bozukluğu
b) Yeme bozukluğu
c) Stres ve psikolojik bunalım
Bu durum diyet yapanlar için fazla dengesiz kilo verme ile başlayan süreç bir anda haddinden fazla bir hal alır. Mide küçülür, iştah kesilir ve yenilen içilen her ne var ise mide hazmetmez.
Bulantı ve kuma nöbetleri boy gösterir. Git gide tabiri caizse “iskelet” görünümlü bir hal alırsınız. Bu hastalığın pençesinde kurtulmak o kadar da kolay değildir. Psikolog ve uzman diyetisyenlerden yardım alınması gerekir.

4) Kilo Almak İçin Yapılan Diyetler ve Kalori İhtiyacı
Boy kilo endeksi; kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanır.
19,9 ve altındaki değerler bizim için zayıf olarak kabul edilmektedir. Kalori hesabı bu formüle göre hesaplanır.

Kilo Almak İçin Yapılması gerekenler;

Her yarım kilo alımı günlük 500, 600 kaloriye denk gelmektedir. Bu nedenle kilo almak kilo vermekten daha zor bir hal almaktadır. Bazı durumlarda kilo almak isteyenler kesinlikle light ürünler tercih etmemelidir. Hacmi küçük, enerji yoğunluğu yüksek ürünler tercih etmeli, yemeklerle birlikte olan sıvı tüketimi biraz sınırlandırılmalıdır. Mesela çorba ile bir yemeğe başlanmalı; yatmadan önce mutlaka bir ara öğün yapılmalıdır.

Yemeklerden önce yapılan hafif tempolu 20 dakikalık yürüyüşler biraz daha fazla yemek tüketimi sağlamaktadır. Cips, basit şekerler yada asitli içeceklerden alınan enerji yağlanmaya neden olur. Ama asıl hedef bizim için kas kütlesini artırmak ve deri altı yağ dokusunu tamamlamaktır.

Diyet Listesi Örneği
Sabah; 2 haşlanmış yumurta, 9 tane zeytin, yarım ekmek , salatalık , domates, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, tereyağı, reçel, bal
Ara Öğün; 200 ml süt ( bir su bardağı)
Öğle; Domates soslu tavuk, 1 tabak tereyağı pirinç pilavı, 1 tabak zeytinyağlı havuç
Ara Öğün; 200 ml ayran yada bir kase yoğurt, bir avuç içi kadar badem.
Akşam; 1 porsiyon mercimek çorbası, köfte , pirinç pilavı , mevsim salata.
Yatmadan Önce; 1 avuç içi kadar ay çekirdeği, erik pestili, 200 ml boza.

Yiyeceklerde günlük değişiklik yapılmalı ve bol lifli gıdalar tercih edilmelidir.

 

Üzülerek hiç bir yere varamayız. Diyetisyenim bir sözü hala kulaklarımda çınlar “ Hiç bir şey senden değerli değil “ demişti, nitekim de öyle.  Kimse için hayatınızı mahvetmeye değmez.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here