Çağımızın Güzellik Anlayışı

1
20

Felsefi görüşe göre güzellik;

Estetik öznenin nesneden hoşlanmasına,hayranlık duymasına ve beğenme duygusunun oluşmasına sebep olan uyum dışı bir yücelik ile ölçülür.

Günümüzde güzellik kavramı farklı bir boyuta ulaşmıştır. Bazı insanlara göre güzellik kavramı iç ve dış güzellik olarak 2’ye ayrılır. Ama bu yanlış bir tutumdur. Çünkü insanları karakteristik veya fiziksel yönde değerlendirirler. Dış güzellikte insanların güzel yüzü ve mükemmelliği göz önünde tutulurken, iç güzellikte ise insanların kalbi,vicdanı ve içinin temiz olması gibi karakteristik özellikleri ön planda tutulmuştur.

Kendimizi Nasıl Hissediyoruz?
Günümüz insanlarında karşılaşılan diğer bir problem ise kendilerini kusurlu sanmalarıdır. Erkek veya kadınların %10’undan 9’u kendini kusurlu hisseder ve buda özgüven eksikliğine neden olur. Yüzlerinde oluşan sivilce, akne, çil, burun yapısı ve kilosundan dolayı kimi kişiler tarafından kusurlu olarak görülürler. Aslında bütün insanlar kusursuz yaratılmıştır. Fakat başka insanların düşüncelerinden etkilendiklerinden dolayı makyaj,estetik veya bıçak altına yatmak gibi yollara başvurmuşlardır.

Çağımızın Güzellik Anlayışı
Çağımızın güzellik anlayışı sadece dış güzelliktir ve bu güzellik için insanlar birçok şeyinden vazgeçmiştir. Bazıları servetinden bazıları ise hayatlarından olmuştur. Bunun nedeni ise güzellik kavramını yanlış anlamasıdır. Örnek verilecek olunursa eğer birçok kadın veya erkeğin mide küçültme ameliyatlarında hayatını kaybetmesi gündeme gelmiştir. Bu durumda onların hemen en kısa çözüme ulaşmak istediklerinden dolayı kaynaklanır.

Güzellik kişilere ve kültürlere değişkenlik gösterilebilir ve doğal olarak ta insanların yaşadığı coğrafi bölge göz önünde tutulursa fikirleri değişebilir. Örneğin sarışın insanların yoğun olduğu bir kesimde farklı ten de veya özellikte biri girdiği zaman orada yaşayan insanların odak noktası haline gelir ve daha çok göze hitap eder.

Victor Hugo’ya göre güzellik, kısa süren bir saltanattır. Yani bu sözünde asıl anlatmak istediği herkesin elbet yaşlanacağıdır. Sadece kimimiz daha geç kimimiz daha erken tek farkı budur. Bu olgu bizi herkese daha güzel görünmek için kullandığımız kimyasallara daha fazla yöneltir. Kullandığımız bu kimyasallar bizim daha erken yaşlanmamıza birebir etkilidir. Vucudumuz o kimyasalların sadakati altına girdiğinde bir gün bile kullanmadığımız zaman yüzümüz eski halinden daha kötü hale gelir,ve buda bizi daha fazla makyaja daha fazla kimyasallara yönelmemize neden olacaktır.

Estetik güzellik kavramıyla ilgilenir. Zaten eğer herkes kendini olduğu gibi kabullenseydi estetik belki de var olmazdı. Şuan yaşadığımız zaman diliminde ameliyatsız estetik operasyonu gündemde yerini almış bulunmaktadır. Bu durumda insanların güzellik için farklı fikir arayışları içinde olduğu belirlenmiştir.

Günümüz gençlerine, ” Güzellik nedir?” diye sorulduğunda hepsinin verdiği cevap bir bakıma aynıdır. Çünkü herkese göre “güzellik” kavramı dış görünüş olarak algıladıklarından yöneldiği fikirler de aynıdır. Güzellik nedir? sorusuna tam bir cevap veremeyiz. Bazen de sorulan diğer bir klişe soru ise güzelliğini neye borçlusun sorusudur. Buna da verilen klişe cevap ise Allah vergisi cevabı olur.

Belki dış güzelliğimiz bakî kalmayabilir ama, iç güzelliğimiz ebediyen bizimle kalacaktır.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here