Çağımız Hastalığı Alzheimer

2
12
Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

 

    Sizlere bugünün tarihi olan 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü hakkında bazı bilgiler vericeğim..

 

Çağımızın hastalığı olan ve ömürün uzamasıyla her yaşta kişiyi ağına alan bir hastalıktır..Alzheimer hastalığı günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize nöropsikiyatrik, semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği bir hastalıktır.

Şekilde görüldüğü gibi sağlam beyin ile hastalıklı yapı arasında farkı görürsünüz..

 

Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir.

 

Yaş aralıklarına bakarak bozulmanın yapısını görebilirsiniz.. Şekilde 75 yaşında olan hafif bilişsel bozukluk ve alzheimer hastalığına girmiş bir insanın beynindeki farkı görebilirsiniz..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hastalığın tedavisinin olmadığı söylensede beslenmenin günümüzde sağlığımız üzerinde etkisinin olduğu düşünülürse ki Prof.Dr Canan Karatay bunu söylemektedir..Şekerli unlu ve katkı dolu yiyecek ve içeceklerden uzak kalınırsa bu hastalık iyileşme gösterebilir..

Ve Karatay diyor ki …

Alzheimer kronik dejeneratif bir hastalıktır!
Bütün kronik dejeneratif hastalıkların sebebi elbette biliniyor.

Alzheimer‘in nedeni biliniyor. Yapay gıdalar ve şeker ve insülin….Beynin TİP 3 şeker hastalığı, yani TİP III DİYABET!!!

Şekerin, kanser ve kalp hastalıkları nedeni olduğunu, ve aynı zamanda karaciğer yağlanması ve hasarı yaptığını, TİP 2 diyabet (DM2) şeker hastalığı ve TİP 3 diyabet denen Alzheimer‘a zemin hazırladığını biliyoruz. Şekerin aynı zamanda, yüksek tansiyonun gizli nedeni olduğu da gösterilmiştir.

İnsülin Yüksekliği Hastalıkları:
1. Tansiyon Yüksekliği
2. Kalp Krizi / Felç
3. Şeker Hastalığı
4. Kanserler
5. Alzheimer / Unutkanlık / Depresyon
6. Polikistik Over / Fibrokistik Meme
7. Artritler / Eklem ve kas Ağrıları / Fibromiyalji

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay
Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı
Karatay Sağlık Kitaplarının Yazarı

Hiçbir hastalık tabii ki uzun ve kalıcı olsun istenmez, ama hayat şartları yada geleneksel yeme içme alışkanlığımızla  hastalıklara davetiye çıkartabiliriz..Bu yüzden bu hastalık ağına girmiş bulunanlara yardımcı olalım..Onlara sıcak bir yakınlık sağlama morel vererek yanlarında olduğumuzu gösterelim..

Onlara destek olmaya var mısınız…?

http://www.alzheimerdernegi.org.tr/hakkimizda/adim-adim-iyilik-pesinde/

 

Bir nebze destek olmak hem onlara hem bizede iyi gelecektir..Mutluluk bulaşıcıdır..

 

Herkesin sağlıklı bir yaşamı etkin ve verimli yaşaması dileğiyle ..

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here