Cadılar Bayramı Nedir ?

0
36

Bugün 31 Ekim Cadılar Bayramı. Cadılar Bayramı’nın eski dildeki söylenişi olan Hallowe’en, “Tüm Kutsalların Akşamı” anlamına geliyor. Cadılar Bayramı ilk olarak İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da, Hristiyanlık öncesi dönemlerde kutlanmaya başlamıştır. Keltler hasat bayramının bittiği gün olarak kutlarken, yüzyıllar sonra tarih sahnesine çıkan Hristiyanlar ise bugünü tüm kutsal azizleri ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmak için kutlamaya başlanmıştır..

Bu kutlama, Kuzey İskoçya’da yaşamış olan Gallerin kültüründe bulunan Samhain adlı festivalin ritüelleriyle de uyuşmaktadır. Kışın gelmesi ve mevsimlerin değişmesinin kutlandığı Samhain günü, pek çok Hristiyanlık öncesi kaynakta da kendine yer buluyor. Uzun kış gecelerinin başlamasına karşı bugünde ateşler ve mumlar yakılır, bu da güneşi temsil ederdi. Bu gecede aynı zamanda ölmüş olan akrabalar da anılır, samhain gününde yaşayanlar ve ölüler arasındaki bağın güçlendiği, ölen kişilerle bağlantı kurmanın mümkün olduğu düşünülürdü. Ziyarette bulunacağı düşünülen ölüler için şölen sofraları kurulur, içkiler içilir, perilerin  ne zaman ne yapacağı belli olmayan ruhların bu şekilde mutlu edilmesiyle, yaşayanların dünyasında kış boyunca sağlık ve iyi talihin hüküm süreceğine inanılırdı.

Bizler genelde süpürge üzerinde uçan bir cadının uçtuğunu görerek cadılar bayramını tanıdık ..Peki bu nerden çıkmıştır, hemen açıklayalım.. Süpürge, kadınların eve ait oluşlarını sembolize ediyordu. Ancak süpürge de bir objeydi; bu yüzden de süpürge üzerinde yolculuk etmesi kadınların cinselliğini çağrıştırıyordu. Bu da kadınsallık ve evcilliğin çıldırması demekti. Ataerkil görüşteki herkes için oldukça sivri alışılmadık bir durumdur.. Ancak burada söz konusu olan yalnızca kadınlar değildi. Kadınların süpürgeyle uçması konusundaki ilk referans; cadı olduğundan şüphe edilen bir erkeğe, Paris yakınlarındaki St Saint-Germain-en-Laye’da yaşayan Guillaume Edelin’e aittir. 1453’te cadılık suçlamasıyla işkence gördüğü sırada cadıların süpürgeye bindiğini söylemişti. Ritüeller sırasında, hepsi de çeşitli öğeler olarak görülen direkler, yabalar ve süpürgeler kullanılıyordu. Bu objeleri kullanan insanlar, onları bacaklarının arasına alıp mümkün olduğunca yükseğe zıplamaya çalışıyordu. Böylece ekinlerin de onların yüksekliğine kadar uzayacağı, verimli bir yıl geçirileceğine inanılıyordu. Paganlar, süpürgeler, fallik doğurganlık sembolleri, havaya zıplamalar… Hepsini bir araya getirdiğinizde, “uçan cadı” bir objeler olarak görüyoruz..

Cadılar Bayramı, bugün kostüm partilerine katılmak için bir bahaneye dönüşmüştür. Büyükler komik kıyafetler giyerek parti parti dolaşırken, küçükler de en sevdikleri süper kahraman ya da çizgi film karakterinin kıyafetini giyerek, bütün bir gece şeker toplayarak geçirir, bugün için bu bayram oldukça zararsız ve neredeyse tamamen eğlence amacıyla kullanılıyor desek yeridir..

 

Bizim bayramlarda ah o eski bayramlar nerde diye başlansada bayramlarımızın yeri farklı özeldir..Tüm dünyada her milletin bir bayramı vardır..Tüm bayramlarda herkesin mutlu ve gönüllerce geçirilip o anın tadının çıkarılıp eğlenilmesi kutlanılması dileğiyle ..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here