Büyük Eğlence Buz Pateni

0

BUZ PATENİ NEDİR?

Buz pateni özel hazırlanmış buzlu bir zeminde altı kızaklı özel ayakkabı patenleriyle yapılan dünya çapında bir spor dalıdır. Buz pateni hobi olarak her yaşta yapılır.

 

Günümüzde buz pateni sporu 3 bölüme ayrılır:

1-Sürat Paten

2-Artistik Paten

3-Buz Hokeyi

 

Paten ise;buz pateni ile uğraşan sporcuların buz üzerinde kaymalarını sağlayan ayakkabının adına paten denir.

 

BUZ PATENİ TARİHÇESİ

İlk paten İskandinavyalılar’ın yapmış olduğu öküz, geyik gibi hayvanların baldır kemiklerinden ve kaburgalarından yapılırdı. Bu ilkel patenler onların donmuş akarsular ve göller üzerinde hızlı hareket yapmalarına olanak sağlıyordu. Ayrıca bu ilkel patenler buzun üzerinde eşya taşımak amacıyla da kullanılıyordu.

Daha sonraları İskandinavyalılar’ın yapmış olduğu patenlerin yerini metal çubuktan yapılan patenler aldı. Başlangıçta patenlerin altındaki metal çubuklar enli olduklarından dolayı hızlı hareket etmelerine olanak  vermedi. Bıçak gibi ince patenlerin yapılmasıyla 17. ve 18.yy’da paten sporu yaygınlaştı. Günümüzdeki patenler eskilere göre daha da dayanıklı malzemelerden ve  dayanıklı yöntemlerle geliştirilmesiyle oluşmuştur.

Eskiden patenler donmuş göl ve akarsuların üzerinden rahat geçebilmek için kullanılırken günümüze gelene kadar spor dalı ve hobi olarak yaygınlaştı.

Buz patenini diğer sporlardan ayıran özelliği de müziğin, dansın ve sporun birleşmesidir.

Buz patenleri artık sadece kış aylarında yapılan spor olmaktan çıkarak özel buz pateni sahalarında da gerçekleşmektedir.

 

BUZ PATENİ NASIL YAPILIR?

→Buz patenine başlayacak kimsenin özellikle bir eğitmen gözetiminde başlamaları gerekir. Çünkü normal zemin ile buzlu zemin üzerindeki hareketler birbirinden bağımsızdırlar. Hareketler birbiri ile uyuşmamaktadır. Bundan dolayı başlamadan önce bir eğitmen gözetiminden yardım almanız gerekmektedir.

 

→Buzun üzerindeki hareketleri öncelikle normal bir yüzey üzerinde başlanmalıdır. Çünkü buz üzerindeki yapılan hareketlere ve dengede durabilmek için normal yüzeyde çalışılmalı, daha sonra buza çıkılması gerekir. Böylelikle ilk defa buza çıktığınız zaman yaşayabileceğiniz türlü kazaları önler.

→Daha sonra buzlu zemine çıkacağınız da ilk olarak bariyerlerden tutunarak adım çalışmaları yapılmalıdır. Ayrıca eğitmeninizin size nasıl düşmeniz gerektiğini de öğretmesi gerekir. Çünkü arkaya düşmeler  ciddi sorunları beraberinde getirir.

 

→İlk adımınızı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ilk kayma deneyiminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kayma şeklini de eğitmenize sormayı unutmayın.

 

-Buz Pateni Kayarken Dikkat Edilmesi Kurallar!

•Ayak numaranıza göre buz pateni ayarlayın. İpleri ayak bileklerini hafif sıkacak kadar bağlayın.Çünkü buz pateni ayakta sabit kalmalıdır. En ufak tehlike canınıza mal olabilir.

•Eğitmen gözetiminin sözünden asla çıkmayın. Kafanıza göre hareketler yapmayın.

 

•Buz pistinde diğer patencileri engelleyecek tehlikeli hareketlerden kaçının.

•Mutlaka koruyucu malzemeler kullanın.(dizlik, kask, dirseklik, bileklik, eldiven)

 

İLK YAPAY BUZ PATENİ AMERİKA

Öncelikle yapay buz pisti arazi yapısı uygun olan her bölgeye,sistemleri hızlı ve kolay kurulum özelliğine sahip olarak uygulanabilmektedir.

İmalatı sırasında modüler yapıya sahip buz panellerini kolay şekilde birleştirilerek yapımı gerçekleşmektedir.Ayrıca yapay buz pistinizi istediğiniz zemin kalınlığında yaptırabilirsiniz.

Yapay buz pisti yapılacak alanın şartlarına ve uygun yapay buz pisti panelleri seçilmelidir.Panel seçimlerinde ise hava koşulları ve alanın kullanım koşulları önemlidir.

Özellikle Amerika’da birçok profesyonel sentetik buz pistlerini tercih etmişlerdir.

 

 

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here