Büyük Chicago Yangını

0

8 Ekim 1871 yılı Chicago ‘da yaz ayı o sene eskilerdende daha kurak geçmişti. Günü tamamlarken, akşam vakitleri 13. Dekoven caddesinden Patrick ve Catherine O’Leary lerin hayvan damından alevler şehri kaplamaya başlamıştı.

Yangın tam 3 gün sürmüş ve 300 kişi hayatını kaybetmişti. Sadece mal kaybı değil 100 000 civarı kişi evlerinden olmuş , tahmini rakam olarakta       200 000 000 $ maddi hasar olduğu belirtilmişti.

Yangının çıkış nedeni olarak birçok varsayım dile getirilmiş ancak mantığa en O’Learylerin ineğinin gaz lambasına çarparak devirmesi düşünülmektedir.

Yangın söndürmek için sadece itfaiye görevlileri  çaba göstermişlerdi.Ancak evler dükkanlar civardaki birçok işyeri büyük hasar almıştı ve yangın kontrol altına alınamaz hale gelmişti.

Yangına 10 Ekim günü yağan yağmur bu felaketin bitişine olan katkıdaki payı çok büyüktür.

Böyle felaketlerde destek zamanı o gündür. Chicago’da çevredekiler , komşular yardım etseydi belkide yangın şu okuduğumuz rakamlardan daha az hasarla ve can kaybı ile atlatılacaktı.

Büyük Chicago Yangını olarak bilinen 8 Ekim’de meydana gelen bu olayda hayatını kaybeden insanları anıyoruz. Tekrarlanmaması dileği ile …

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here