Büyük Buhran

0
14

Giriş
Büyük Bunalım 1929’dan 1939’a kadar sürdü ve sanayileşmiş dünyanın tarihindeki en büyük ekonomik kriz oldu. Wall Street’i panik haline getiren ve milyonlarca yatırımcıyı silip yıkan Ekim 1929’daki borsa çöküşünden sonra başladı. Gelecek birkaç yılda, tüketici harcamaları ve yatırımlar düştü ve başarısız şirketler işten atıldıklarında sanayi üretimi ve istihdamda ciddi düşüşlere neden oldu. 1933’e gelindiğinde, Büyük Bunalım en düşük noktasına geldiğinde, 15 milyon Amerikalı işsizdi ve ülkenin bankalarının neredeyse yarısı başarısız oldu.

  Büyük Bunalımın Nedenleri
1920’li yıllar boyunca ABD ekonomisi hızla genişledi ve ülkenin toplam serveti 1920-1929 yılları arasında iki katına çıktı ve “Yürüyen Yirmili” olarak adlandırıldı.
New York’taki Wall Street’te New York Menkul Kıymetler Borsasında (New York Stock Exchange) merkezli borsa, milyoner işadamlarından aşçılara ve tutsaklardan herkesin tasarruflarını hisse senetlerine dökdüğü pervasız spekülasyon sahnesiydi. Sonuç olarak, hisse senedi piyasası hızlı bir genişleme geçirdi ve Ağustos 1929’da tepe noktasına ulaştı.
O zamana kadar üretim zaten azalmıştı ve işsizlik artmış ve hisse senedi fiyatları gerçek değerlerinden çok daha yukarıda bırakılmıştı. Ayrıca, o dönemde ücretler düşük, tüketici borcu hızla artıyor, ekonominin tarım sektörü kuraklık ve gıda fiyatlarındaki düşüş nedeniyle sıkıntı çekiyordu ve bankaların tasfiye edilemeyen büyük kredileri vardı.
Amerikan ekonomisi, tüketici harcamaları yavaşlamış ve satılmamış mallar yığılmaya başlamasıyla birlikte 1929 yazında hafif bir durgunluğa girmiş ve bu durum fabrika üretimini yavaşlatmıştır. Bununla birlikte, hisse senetleri fiyatları yükselmeye devam etti ve o yılın düşmesi ile beklenen gelecek kazançlar tarafından haklı olamayacak olan stratosferik seviyelere ulaştı.

 

1929 Borsa Krizi
Sinir yatırımcıları aşırı pahalı payı satmaya başladığında, 24 Ekim 1929’da, bazılarının korktuğu borsa krizi nihayetinde oldu. O gün 129 milyon hisse senedi ticareti yapıldı ve bunlar “Kara Perşembe” olarak biliniyor.
Beş gün sonra, 29 Ekim’de veya “Siyah Salı” olarak, Wall Street’in bir başka panik süpürme dalgası sonrasında yaklaşık 16 milyon hisse ticareti yapıldı. Milyonlarca hisse değersiz sona erdi ve hisse senetleri “marj” ile (borç para ile) satın alan yatırımcılar tamamen silindi.
Borsa krizinin ardından tüketici güveni kaybolduktan sonra, harcamalar ve yatırımdaki düşüş fabrikaları ve diğer işletmeleri üretime yavaşlatmaya ve işçilerine ateş açmaya başladı. İstihdamda kalacak kadar şanslı olanlar için ücretler düştü ve satın alma gücü azaldı.
Kredi almak için zorla çekilen birçok Amerikalı borca ​​düştü ve haciz ve geri kazanılma sayısı istikrarlı bir şekilde yükseldi. Dünya çapında sabit bir para birimi ile dünyanın dört bir yanına katılan altın standardın küresel olarak uygulanması, Amerika Birleşik Devletleri’nden dünyanın özellikle Avrupa’daki ekonomik sıkıntılarının yayılmasına yardımcı oldu.

Banka Çalışmaları ve Hoover Yönetimi
Başkan Herbert Hoover ve diğer liderlerden krizin gidişatı yönündeki güvencelere rağmen, önümüzdeki üç yıl içerisinde sorunlar daha da kötüleşmeye devam etti. 1930’a gelindiğinde, iş arayan 4 milyon Amerikalı bunu bulamadı; 1931’de bu sayı 6 milyona yükseldi.
Bu arada, ülkenin sanayi üretimi yarı yarıya düştü. Ekmek hatları, çorba mutfakları ve artan sayıda evsiz insan sayısı gittikçe Amerika’nın şehirlerinde ve şehirlerinde yaygınlaştı. Çiftçiler mahsülleri hasat edemiyorlardı ve başka yerlerde aç olan insanlar tarlalarda çürümeye bırakılmak zorunda kaldılar.
1930’un sonbaharında dört dalgalı bankacılık paniğinden birincisi başladı, çünkü çok sayıda yatırımcı bankalarının ödeme gücüne güvenini kaybetti ve nakit olarak mevduat talep etti, bankalar bu yetersiz nakit rezervlerini takviye etmek için kredileri tasfiye altına almaya zorladı . Banka, 1931 ilkbaharında ve sonbaharında ve 1932 sonbaharında ABD’yi tekrar süpürdü ve 1933 başlarında binlerce banka kapılarını kapattı.
Bu korkunç durum karşısında, Hoover yönetimi başarısız bankaları ve diğer kurumları devlet kredileri ile desteklemeyi denedi; fikir, bankaların sırayla çalışanlarını kiralayabilecekleri işletmelere borç verecek olmasıydı.

FDR ve Yeni Fırsat
Eskiden ABD Ticaret Sekreteri olarak görev yapmış olan bir Cumhuriyetçi olan Hoover, hükümetin ekonomiye doğrudan müdahale etmemesi gerektiğini ve vatandaşları için iş yaratma ya da ekonomik yardım sağlamadaki sorumluluğu olmadığını düşünüyordu.
Bununla birlikte, 1932’de Büyük Depresyon’un derinliklerinde batan ülke ve o sırada olan ABD nüfusunun yaklaşık% 20’sinden fazlası olan 15 milyon insan, Demokrat Franklin D. Roosevelt cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ezici bir zafer kazandı.
Açılış Günü’ne (4 Mart 1933) göre, her ABD devleti dördüncü bankacılık paniği dalgasının sonunda kalan tüm bankalara kapanmasını emretti ve ABD Hazinesinin tüm devlet çalışanlarını ödeyebilecek kadar parası yoktu. Yine de, FDR (bilindiği gibi) sakin bir enerji ve iyimserlik öngörüyor ve ünlü “korkulması gereken tek şey korkunun kendisi” olduğunu bildirdi.
Roosevelt, ülkenin ekonomik sıkıntılarını gidermek için derhal harekete geçti; önce bütün bankaların kapatılacağı ve Kongre’nin reform mevzuatını geçirebileceği ve bu bankaların sesli olarak kabul edilebileceği dört günlük bir “banka tatilini” ilan etti. Ayrıca bir dizi görüşmeyle doğrudan radyo üzerinden kamuoyuna seslenmeye başladı ve sözde “şömine sohbetleri” sözü kamuoyunun güvenini kazanmaya yönelik uzun bir yol kat etti.
Roosevelt’in göreve başladığı ilk 100 gün boyunca yönetimi, sanayi ve tarımsal üretimin istikrara kavuşturulması, iş yaratılması ve iyileşmeyi teşvik etmeyi amaçlayan bir yasayı onayladı. Buna ek olarak, Roosevelt, mudilerin hesaplarını korumak için Federal Deposit Insurance Corporation’ı (FDIC) ve hisse senedi piyasasını düzenlemek için Menkul Kıymetler ve Değişim Komisyonu’nu (SEC) yaratan ve 1929’a kadar çıkan kötüye kullanımları engellemek için finansal sistemi reforma uğratmaya çalıştı.

Kurtarılmanın Uzun ve Zor Yolu
Büyük Depresyon’dan kurtarmaya yardım eden Yeni Anlaşma’nın programları ve kurumları arasında sellerin kontrol altına alınması ve yoksul Tennessee Vadisi bölgesine enerji sağlayan barajlar ve hidroelektrik projeleri bulunan Tennessee Vadisi Kurumu (TVA) ve İşlerin İlerlemesi Yönetim (WPA), 1935-1943 yılları arasında 8.5 milyon insanın istihdam edildiği kalıcı bir iş programı.
1933 yılının ilkbaharından başlamak üzere toparlanma işaretleri gösterdikten sonra, ekonomi, reel GSYİH’nın (enflasyona göre düzeltilmiş) yıllık ortalama yüzde 9 oranında büyüdüğü önümüzdeki üç yıl boyunca iyileşmeye devam etti. 1937’de keskin bir durgunluk yaşandı ve kısmen Federal Reserve’nin para karşılığı rezervlerini artırma kararı aldı. Ekonomi 1938’de tekrar düzelmeye başlamış olmasına rağmen, bu ikinci ciddi daralma, üretim ve istihdamdaki kazançların çoğunu tersine çevirdi ve on yılın sonuna kadar Büyük Bunalım’ın etkilerini uzattı.
Depresyon dönemi sıkıntıları, çeşitli Avrupa ülkelerinde, özellikle de Almanya’daki Adolf Hitler’in Nazi rejiminde aşırılık yanlısı siyasi hareketlerin yükselişine neden olmuştu. Alman saldırganlığı 1939’da Avrupa’da savaşın başlamasına yol açtı ve WPA, dikkatini, tarafsızlığını sürdürdükçe bile ABD’nin askeri altyapısını güçlendirmeye yöneltti.

Büyük Buhran Bitiyor ve İkinci Dünya Savaşı Başlıyor
Roosevelt’in İngiltere ve Fransa’yı Almanya ve diğer Mihver Güçleri ile mücadelede destekleme kararı ile savunma sanayi üretimi giderek daha fazla özel sektör işi üretti. Aralık 1941’de Pearl Harbor’daki Japon saldırısı, Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’na girmesine yol açtı ve ülkenin fabrikaları tam üretim moduna döndü.
1942 yılından başlayarak yaygınlaşan bu zorlu sanayi üretimi ve genişleyen istifası, işsizlik oranını depresyon öncesi seviyesinin altına düşürdü.
Büyük Bunalım başladığında, Birleşik Devletler, dünyanın herhangi bir işsizlik sigortası ya da sosyal güvenliksiz tek sanayileşmiş ülkesiydi. 1935’te Kongre, ilk kez Amerikalılara yaşlılık için işsizlik, engellilik ve emeklilik hakkı veren Sosyal Güvenlik Yasasını kabul etti.

 

Gülay Demir
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here