Bursa’nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti

0
Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti
Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti

Tokat ve Aydın Valiliği görevlerinden sonra 1979-1988 arası 9 yıl görevde kalıp en uzun süre Bursa Valiliği yapan Zekai Gümüşdiş vefat etti.

BURSA’YA YAPTIĞI ÖNEMLİ HİZMETLERİYLE BİLİNİYORDU

Bursa’ya ve göçmen camiasına yaptığı hizmetleriyle anılan, aynı zamanda Penguen Gıda Yönetim Kurulu üyesi de olan eski Bursa Valisi Gümüşdiş’in cenazesinin 30 Kasım Pazartesi günü Bursa Organize Sanayi Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Hamitler Mezarlığı’na defnedileceği bildirildi.

ZEKAİ GÜMÜŞDİŞ KİMDİR?

10 Ekim 1926 yılında İzmir- Bornova’da doğmuş, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamlamıştır.1949/1950 Yılı Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi’nin İdari Bilimler Bölümü mezunudur.

Mezuniyetinden sonra; Kaymakamlık stajını İzmir’de yapmış olup, bu dönemde Karşıyaka Bucak Müdürlüğü, Bergama ve Ödemiş Kaymakam vekillikleri görevini sürdürmüştür. Özel Kalem Müdürlüğü ve İl Hukuk İşleri müdürlük görevlerinde bulunmuştur.

İlk Kaymakamlık görevi Siirt ilinin Baykan ilçesidir. Askerlik sonrası sırasıyla; Çanakkale, Çan, Balıkesir, Ayvalık Kaymakamlık görevleri ve Bandırma Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır. Kısa bir süre Ankara/ Çubuk kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler 1.daire başkanlığı, Genel Müdür Muavinliği ve vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Tokat, Aydın ve Bursa Valiliği görevlerinde bulunduktan sonra kendi isteği ile emekliye ayrılmış olan Zekai Gümüşdiş evli ve 1 çocuk babasıydı.

Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti
Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat ettiShare

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here