Burhan Belge Kimdir?

0
62
Burhan Belge Kimdir?
Burhan Belge Kimdir?

BURHAN BELGE’NİN OKUL VE İŞ HAYATI

Tam adı ile Burhan Asaf Belge, 2 Ocak 1899 tarihinde Suriye‘nin başkenti Şam’da dünyaya gelmiştir. Dönemin Osmanlı toplumu içerisinde varlıklı ve eğitimli bir aileye sahip olan Burhan Belge, ilkokula İsrail Yafa‘da bir Fransız okulunda başladı. 1908 yılında, mutasarrıf olan babasının tayini Osmaniye’ye çıkınca öğrenimini İstanbul’da tamamladı. I. Dünya Savaşı nedeniyle 1908-1909 eğitim yılında başladığı St. Joseph Lisesi‘nden 1913’te Galatasaray Lisesi‘ne gönderildi ve 1 yıl sonra buradan mezun oldu. Yine babasının görevi nedeniyle İstanbul’dan ayrılarak Lübnan’a geçti ve Beyrut Amerikan Koleji‘nde öğrenimine devam etti. Daha sonra Almanya’da sosyoloji ve mimarlık bölümlerini bitirip yüksek mimar olarak 1923‘te İstanbul’a tekrar dönüş yaptı.

Öğrenim hayatı sürekli yer değiştirerek geçse de bu zorluklar kendisini okumaktan koparmadı. Hatta bu zorlukları bir fırsata çevirerek yabancı dil açısından oldukça gelişim sağladı ve döndüğünde Devlet Demiryolları’nın Eskişehir’deki bürosunda tercümanlık yapmaya başladı. İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Farsça dillerine hakim olan Burhan Belge, bir süre sonra Anadolu Ajansı’nın Bükreş muhabiri oldu ve Romanya’da görev yaptı. 1924 yılının ortalarında Bükreş’ten ayrılarak İstanbul’a gitti, burada Türkiye Komünist Partisi’nin yayın organı olan Aydınlık Dergisi çevresine girerek Nazım Hikmet, Şevket Süreyya gibi önemli isimlerle tanıştı. 1925 yılında ise Aydınlık Dergisi adına çalışmaya başladı ancak Şeyh Said İsyanı sonrasında derginin yayımı yasaklanınca Ankara’ya geçiş yaptı ve Hariciye Vekaleti‘nde çalışmaya başladı. 1926’da gelen askerlik görevini yine Ankara’da yaptı, tezkeresini aldıktan bir süre sonra Hariciye Vekaleti’nden ayrılarak Ziraat Bankası Ekonomik Tetkikler Servisi‘nde görev aldı. Bu esnada ilk kez 1928’in Nisan ayında Hakimiyeti Milliye gazetesinde ilk köşe yazısı yayınlandı. Bu köşe yazarlığı 1931 yılına kadar her gün farklı konularda yazdığı ikişer yazı ile devam etti.

BURHAN ‘BELGE’

1934 yılında çıkarılan soyadı kanunu ile ‘Belge‘ soyadını alan Burhan Belge, bir dönem İnkılap gazetesinde gazetecilik yaptı ve CHP karşıtı yazılar yazarak Kemalizmi Marksizm’e benzetmeye çalışan Kadro ve Aydınlık gibi dergilerde çalıştı. Çok partili sisteme geçildiğinde ise Demokrat Parti bünyesinde yer alan Burhan Belge, Macaristan’daki görevi esnasında 1936 yılı Macaristan güzeli olan Zsa Zsa Gabor ile tanıştı ve 19 yaşındaki Yahudi kökenli bu bayanla Türkiye’ye döndükten 1 yıl sonra evlendi. İlk eşi olan Burhan Belge sayesinde Türkiye’nin en önemli ismi Atatürk ile aynı ortamda bulunabilme, hatta kendisi ile bir baloda dans edebilme şansını elde etti. İsmet İnönü‘nün eşiyle çay partilerine de katılan Gabor, ilerleyen zamanlarda Atatürk’ün vefatından sonra yazmış olduğu otobiyografisinde Atatürk ile ilişkisinin olduğunu iddia etmiş,  o dönem Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerinden biri olmuştur. Olaylar bu raddeye gelince Burhan Belge Gabor’a bir pasaport ve bir miktar para vererek ülkeyi terk etmesini istedi ve 1941 yılında Gabor Amerika’ya gitti. Buradayken Burhan Belge ile olan evlilikleri de resmi olarak son buldu.

 

BURHAN BELGE’NİN SİYASET HAYATI VE ÖLÜMÜ

İyiden iyiye siyasetle içli dışlı olan Burhan Belge, 1955’ten 1960’a kadar Demokrat Parti’nin yayın organı olan Zafer gazetesinin başyazarlığını yaptı. Daha sonra Adnan Menderes tarafından ‘Demokrat İzmir’ gazetesini kurmak üzere İzmir’e gönderildi ve gazetenin kurucusu oldu. 1957 yılında Demokrat Parti’nin Muğla Milletvekili olarak meclise girdi. 27 Mayıs 1960‘ta gerçekleşen darbe sonucu tutuklandı ve yazdığı yazılar nedeniyle yargılandı. Türkiye’de tarih boyunca gazetecilerin çoğu belli dönemlerde bu tarz tutuklanmalar ve yargılanmalarla karşılaşmıştır. Günümüzde de bu durum devam etmekte ve bugün toplamda 206 gazeteci cezaevindedir. Anayasayı ihlal suçundan dolayı 15 yıllık hapis cezasına çarptırılsa da dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in yayınladığı af ile 27 Ekim 1964 tarihinde hapisten çıktı ancak tutuklu kaldığı yıllarda geçirdiği hastalıklar sebebiyle sağlık açısından hiç iyi durumda değildi. Ankara’da gördüğü tedavi sonrası 1953 yılında evlendiği Alman asıllı eşi Marion ile birlikte Almanya’nın Bonn kentinde bir kasabaya yerleşti. Sonrasında geçirdiği kalın bağırsak ve karaciğer kanserlerinden dolayı 12 Ocak 1967 tarihinde Almanya’da hayatını kaybetti. Vefatından sonra Türkiye’ye getirilerek Ankara’da Karşıyaka Mezarlığına defnedilmiştir.

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here