Bugün Rastgele Bir İyilik Yap

0

Bugün Rastgele Bir İyilik Yap

 

Daha önce hiç yapmadığınız iyilikler yapmaya ne dersiniz?

 

Kendimizi iyi etmeden başkalarını mutlu edemeyiz. Öncelikli olarak kendimizi iyi hissedeceğimiz ne varsa güne bunlar ile başlayalım. Örneğin giymekten keyif aldığımız bir kıyafeti giyerek, güzel bir kahvaltı ederek, sevdiklerimiz ile vakit geçirerek, okumaktan keyif aldığınız bir kitabı okuyarak.

 

Kendinize yapacağınız iyilikler listesinde öncelikle onu serbest bırakmayı eklemelisiniz. Zorunluluklar esir olmuş bedeninizi, ruhunuzu özgürce hareket ettirin. Sadece kendi düşünceleriniz ile şekil almış bir güne merhaba deyin, ruhunuzu buna odaklayın, başkalarının zihninizde yankılanan rahatsız seslerinden sıyrılın.

 

Sevdiklerimize teker teker onları bugün çok sevdiğimizi dile getirelim. Uzun zamandır küs olduğumuz kişiyi arayalım ve bu durumun gereğinden fazla uzadığını söyleyelim. Bütün olumsuzluklara rağmen kocaman bir gülümseme takınalım. Her şeye, herkese, hayata kocaman gülelim. Yaptığımız iyiliklerin dünya da büyük izler bırakmasına gerek yok dünya kadar değerli bir kalbe ufacık bir mutluluk olsak yeterli.

 

Amacımız sadece iyilik yapmak olsun hiçbir çıkar gözetmeden, karşılık beklemeden sadece iyilik yapmak. İyilik yapmayı bir nevi terapi gibi düşünün birden fazla kişiyi mutlu ettiğiniz an da içiniz de oluşacak olan tarifsiz mutluluk paha biçilemez olacaktır.

 

İyilik yapmak için illa ki belirli bir miktar paraya ihtiyacınız da yoktur.Bazı iyilikler sadece bazı duygular ile yapılır.

 

Biraz fedakarlık,

 

Biraz vicdan,

 

Biraz sevgi,

 

Eğer kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız iyilik yapmaya karar verebilirsiniz sonucu sizde fark edeceksiniz. iyiliğin pozitif enerjisi ve insanda bırakmış olduğu olumlu etkiler oldukça fazladır.

Müthiş bir mutluluk zinciridir iyilik yapmak ve o kadar kolaydır ki bir tebessüm ederek bile karşınızda ki kişiyi mutlu edebilir veya tanımadığınız birine selam vererek karşılıklı mutluluk sağlayabiliriz.

 

Dünyayı güzel yapan nedenlerden bir tanesi de iyiliğin yeryüzünde var olmasıdır. Bu özelliği hayatımızı güzelleştirmek için kullanmalıyız.İyilik yaparken sadece başlarına faydalı olmuş olmayız kendimize de iyilik yaparız farkında olmadan ⇓

 

Din kardeşine yardım edenin yardımcısı, Allahü teâlâdır.) (Müslim)

 

Bir genç, bir ihtiyara yaşından dolayı hürmet ederse, o genç ihtiyarlayınca, Allahü teâlâ, ona hizmet edecek gençler yaratır. (Tirmizi)

 

Bahsedilen bütün bu iyiliklerin hepsi ancak içinizden samimi bir biçim de geldiği takdirde değerlidir aksi halde hiç bir anlam ifade etmez. Samimiyetsiz iyilikler iyilik kavramına dahil değildir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here