Bugün Gazetesi Yayın Hayatının Başlangıcı

0
33
Bugün Gazetesi

 

Kemal Ilıcak'ın  Tercüman gazetesi için açtığı isim hakkı davasının uzun süreci sırasında boş durmayıp  iki ayrı gazete kurmuştur. Bunlar; Dünden Bugüne Tercüman ve Halka ve Olaylara Tercüman 'dır.Dünden Bugüne Tercüman gazetesinde yazar olarak başta Nazlı Ilıcak olmak üzere eski Tercüman yazarları ve bazı yeni yazarlar  yer almışlardır. Tercüman gazetesinin isim hakkı davasını kaybettikten sonra gazetenin adı Bugün olarak değiştirilmiştir. 2005 yılında Ciner Holding'e ortak olmuştur. Ve sonunda Kasım 2005 yılında iş adamı Akın İpek gazeteyi satın almıştır.
GAZETENİN KURULUŞU VE KAYYUM KARARI

Gazetenin Kuruluşu

  17 Ocak 2003 yılında kurulan Bugün gazetesinin isminden ve kurucularından bahsedelim;

   Kemal Ilıcak‘ın  Tercüman gazetesi için açtığı isim hakkı davasının uzun süreci sırasında boş durmayıp  iki ayrı gazete kurmuştur. Bunlar; Dünden Bugüne Tercüman ve Halka ve Olaylara Tercüman ‘dır.Dünden Bugüne Tercüman gazetesinde yazar olarak başta Nazlı Ilıcak olmak üzere eski Tercüman yazarları ve bazı yeni yazarlar  yer almışlardır. Tercüman gazetesinin isim hakkı davasını kaybettikten sonra gazetenin adı Bugün olarak değiştirilmiştir. 2005 yılında Ciner Holding‘e ortak olmuştur. Ve sonunda Kasım 2005 yılında iş adamı Akın İpek gazeteyi satın almıştır.

Gazetenin Kapanışı

26 Ekim 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ile Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verilmişti. Karar kapsamında Bugün gazetesine de kayyum atanmıştır. Bu karar sonrasında polisler Gazeteye gelip, önce kendisine insan kaynakları tarafından zorunlu izin verildiği tebliğ edilen Erhan Başyurt’un dışarı çıkmasını istemişlerdir. Fakat Başyurt itiraz ederek polisin isteğinin hukuksuz olduğunu ve dışarı çıkmayacağını söylemiştir.Ne yazık ki başyurt'un çabaları boşa çıkmıştır, polisler kendisini zorla dışarı çıkarmışlardır. Bu sırada Bugün gazetesi çalışanları, alkışlarla genel yayın yönetmenlerine destek vermişlerdir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ile Atanan kayyumlar gazeteci, editör ve yazarların bir çoğunu işten çıkarılmak zorunda kalmışlardır.Koza İpek Holding bünyesindeki medya organlarından kayyum kararıyla çıkarılan editör, gazeteci ve yazarların bir kısmı boş durmayıp  17 Kasım 2015'de Özgür Düşünceli adlı yeni bir ulusal yayın yapan gazete kurmuşlardır.

 

   26 Ekim 2015‘te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ile Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verilmişti. Karar kapsamında Bugün gazetesine de kayyum atanmıştır. Bu karar sonrasında polisler Gazeteye gelip, önce kendisine insan kaynakları tarafından zorunlu izin verildiği tebliğ edilen Erhan Başyurt’un dışarı çıkmasını istemişlerdir. Fakat Başyurt itiraz ederek polisin isteğinin hukuksuz olduğunu ve dışarı çıkmayacağını söylemiştir.Ne yazık ki başyurt‘un çabaları boşa çıkmıştır, polisler kendisini zorla dışarı çıkarmışlardır. Bu sırada Bugün gazetesi çalışanları, alkışlarla genel yayın yönetmenlerine destek vermişlerdir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ile Atanan kayyumlar gazeteci, editör ve yazarların bir çoğunu işten çıkarılmak zorunda kalmışlardır.Koza İpek Holding bünyesindeki medya organlarından kayyum kararıyla çıkarılan editör, gazeteci ve yazarların bir kısmı boş durmayıp  17 Kasım 2015‘de Özgür Düşünceli adlı yeni bir ulusal yayın yapan gazete kurmuşlardır.

Gazete köşe yazıları olmadan basıldı Çarşamba günü kayyumun yönetimi devralmasının ardından dünkü baskıları matbaaya gönderilmeyen Bugün ve Millet gazeteleri ise bugün bayilerdeydi. Bugün gazetesinin basılmayan Perşembe günkü sayısında manşet 'Kayyumla Gasp'tı. Gazetenin bugünkü manşetinde ise Cumhuriyet Bayramı kutlamaları manşete taşındı ve "Cumhur meydanda" başlığı kullanıldı.
   Gazete köşe yazıları olmadan basıldı
   Çarşamba günü kayyumun yönetimi devralmasının ardından dünkü baskıları matbaaya gönderilmeyen Bugün ve Millet gazeteleri ise bugün bayilerdeydi.
Bugün gazetesinin basılmayan Perşembe günkü sayısında manşet ‘Kayyumla Gasp’tı. Gazetenin bugünkü manşetinde ise Cumhuriyet Bayramı kutlamaları manşete taşındı ve “Cumhur Meydanda” başlığı kullanıldı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here