Bugün Dünya Posta Günü

0
27

Eskiden insanlar günümüzdeki gibi bir tuşa basıp birbirlerinden anında haber alamıyorlardı. Mektup diye güzel duyguları barından dostluğu, kırgınlıkları bir zarfa kapatıp kendi el yazıları ile yada okuma yazma bilen birine yazdırılması ile birbirlerinden bu şekilde haber alabiliyorlardı. Hayatta bundan daha samimi başka ne vardır ki? Sevdiğimizden gelen mesajı özel süslü bir kutuya koyup kendimizce gizli gördüğümüz yatağımızın altında saklamak var iken akıllı diye adlandırdığımız telefonlarımızda acımasızca değerler yok olup gidiyor. Fakat o postacının yolunu gözlemek , bir haber ve yahut “Ben iyiyim ” sözünü duymak için günlerce beklemeyi hiçbirimiz şu zamanların insanları olarak anlayamayız. Evimize gelen tek zarfında sevdiklerimizden değilde banka ekstraları olması sizide üzüyor dimi. Ne yazık ki nesil bu, şartlar bunu gerektiriyor.

Ama mektuptan ziyade günümüzde posta çok önemli bir yer taşımaktadır.

Peki posta ile ilgili tarihte neler biliyoruz mesela her yıl bugün ; 9 Ekim Dünya Posta Günü olarak birçok ülkede  kutlanır. 

Yıllar önce Paris’te 15 ülkenin katılımı ile 11 Mayıs 1863 tarihinde ilk defa bir “Posta Konferansı” düzenlenmiş ve bu Konferans daha sonra “Dünya Posta Birliği” fikrini ortaya atmıştır. Katılımda Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak “Dünya Posta Birliği”’nin esaslarını tespit etmiş ve bu esaslar 9 Ekim 1874 tarihinde ilk Genel Kurul Kararları olarak imzalanmıştır. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir ihtisas organı olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu bugün itibariyle 191 üyeli Dünya Posta Birliği kurulmuştur. İşte dünya çapında posta politikaları konusunda üye ülkeler arasında koordinasyonu sağlayan Birleşmiş Milletlere bağlı bir ajans olan Dünya Posta Birliği, (Union postale universelle, Universal Postal Union – UPU) kuruluşu olan 9 Ekim tarihini Dünya Posta Günü olarak ilan etmiştir.

Türkiye’de ise ilk posta teşkilatı 1840 tarihinde Postahane-i Amire olarak açılmış 1913 yılında ise adı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olmuştur. 2013 yılında yapılan özelleştirme ile adı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’ne dönüştürülmüştür. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here