Bugün Dünya Gıda Günü

0
18
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 1945’de kurulmuştur,
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 1945’de kurulmuştur,

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 1945’de kurulmuştur,

16 ekim 1979 tarihine geldiğimiz de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) aldığı bir kararla 16 ekim’i “Dünya Gıda Günü’’ olarak ilan etmiş ve her yıl geleneksel olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Gıda Günü’nün Amacı:

Bu yılın teması Göçün geleceğini değiştir. Gıda güvencesi ve kırsal gelişmeye yatırım yap” olarak belirlenmiştir. Yapılan etkinliklerde, dünyadaki açlığın önüne geçilmesi, yeterli ve güvenilir gıdaya erişimin herkes için sağlanması konularına dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. Dünya Gıda Günü’nün amacı küresel gıda güvencesi üzerine dikkat çekmek, toplumlarda bu konu hakkında bilinç ve farkın dalık oluşturmak, bunu pekiştirmek; açlık, malnutrisyon ve yoksullukla mücadele etmek ve bu konuda dayanışmayı sağlamaktır.

Dünya Gıda Günü’nün Önemi:                                          

Baş’ta kıtlık olmak üzere, Fakir ve Yoksul insanlara yardım etmeyi amaçlayan bir gün her ev’de mutlaka bir kap fazla yemeğiniz olur yemeğinizi çöpe döküp israf etmek yerine onu etrafınız da gördüğünüz veya bildiğiniz yoksul insanlarla paylaşarak hem israf’tan kurtulmuş olursunuz hem de hayır dualarını almış olursunuz, o zaman Dünya Gıda Gününüz kutlu olsun.

Öykü Şeyma Atasever

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here