Bugün Bayram Çocuklar!

0
bayram , 23 nisan , tarihnedio , kutlama
bayram , 23 nisan , tarihnedio , kutlama

Bugün Bayram Çocuklar !

“Biz, saygıları dışında hiçbir milletin herhangi bir şeyini istemeyiz”  Winston Churchill 

Sabah 5.45! Onuncu Kafkas Tümeni Karargahı ve karargah mızıka efradının bulunduğu Şehzadebaşı Karakolu baskına uğradı. 16 Mart 1920, tarihin en barbar işgaline maruz kalan İstanbul haberleri Tevhid-i Efkar’da olayın ardından tam üç yıl sonra yayınlandı. Galip Kemali Bey ve Velid Ebuzziya Bey matbaası öncülük etti. Şehzadebaşı işgali sırasında içinde Meclis-i Mebusan üyelerinin de bulunduğu karargah  bölüğü İngilizler tarafından tutuklandı.

Doç .Dr. Serpil Sürmeli’nin makalesinde Kemalettin Sami Bey’in tutuklanmasını hedef alınan saldırının altında yatan esas husus dünyada da yankılanması idi. Sami Bey’in özel çektirdiği şehit fotoğraflarını Tevhid’i Efkar gazetesine göndermişti. Anadolu’ya yayınlan fotoğraflar Samsun’daki çarşı dükkanlarının vitrinlerine de asılmıştı. O esnada İstanbul ‘a gelen Guistiniani, Roma’ya dönerek kitaplaştırdığı “L’Assassinat d’un Peuple” adlı eserinde bu fotoğraflara yer vermiştir. Bunun neticesinde İngilizler de matbaayı basarak Kemalettin Sami bey ve Velid Ebuzziya Efendi ile beraber tutuklanmış, fotoğrafların asılları kaybolmuştur. Şehitlerimiz Eyüp Bahariye yolu üzerindeki mezarlıktan 1947 Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

Mustafa Kemal Paşa 17 Mart 1920’de ordu komutanlarına bir genelge göndererek Meclis’in Ankara’da toplanması gerektiğini duyurdu. Ankara’daki Heyet-i Temsiliye ile görüşülürken hadiseyi haber alan o günkü Erzurum valisinin tepkisi :

-“Eyvah! Şimdi Rawlinson da hükümeti ve telgrafhaneyi işgal ettirirse ne yaparız?”

5 Nisan 1920, Damat Ferit Paşa IV. hükümeti kurmakla tayin edildi. İstanbul Kuva-i Milliye muhalifleri kargaşadan fırsat bulup Peyam-ı Sabah ve Alemdar gazetelerinde galeyana yol açtılar. 2 Nisan günü baskılara maruz kalmış Salih Paşa Hükümeti istifa etti. Yeni kurulan hükümette Yunan ordusuna dua eden, Türk kelimesini değiştirmeye çalışan Maarif Nazırlığı da vardı. İngiliz Yüksek Amir Amiral de Robeck ile işbirlik taahhüt ediliyordu.

Damat Ferit Paşa, I.Dîvan-ı Harbi Örfi başına Şeyhülislam Dürrizade Abdullah Efendi’ye “Fetva-i Şerife” hazırlatarak Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları ‘dinsizlik’ ,’devlete’,’millete’ düşmanlık ile suçlanarak idam kararı çıkartılmıştır. Bu durum emeline ulaşmamıştır.

19 Mart genelgesinde yeni seçilecek olanlarla, İstanbul’dan kurtulmayı başarmış mebusların en kısa zamanda Ankara’ya toplanılması istendi. Eruzum Kongresi esaslarına dayanılarak Sivasta’ki kongrede beyan edilen “İstiklal” temellendirildi.

23 Nisan 1920 ilk toplantı gerçekleştirildi. Mustafa Kemal Paşa Başkan seçildi. Onbir ”İcra Vekilleri Heyeti “ teşekkül ettirildi. Şerif Bey’in açılış konuşması ile TBMM açıldı. 78 kişilik mebusun 390 kişilik sayıya tamamlanması için halktan çeşitli mesleklerden seçilmiş sivil gruplar oluşturuldu. 16 Mart 1920’den sonra gizli antlaşmalar kabul edilmeyecekti.

29 Nisan 1920 Hıyanet-i Vataniye Kanunu

20 Ocak 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasa ölçütü  kabul edilir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak yurdun her yerinde kutlanır. Allah ülkemizi korusun.

”Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır”

 

Tuğba Şahin
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here