Bugün Avrupa’da Gregoryen Takvimi Kabul Edildi

0
57
15 Ekim 1582 tarihin de, Avrupa’da  Gregoryen takvimi kabul edildi.
15 Ekim 1582 tarihin de, Avrupa’da  Gregoryen takvimi kabul edildi.

15 Ekim 1582 tarihin de,

Avrupa’da  Gregoryen takvimi kabul edildi.

27 Şubat Gregoryen takvimine göre yılın 58.günüdür yıl sonuna kadar kalan 307 gün vardır,

“artık yıllar da 308’’ artık yıllar dediği 28 Şubat ve 29 Şubat’ın olduğu yıllardır;

Gregoryen Takvim:

Miladi takvim ya da Gregoryen takvim, Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregory tarafından yaptırılan takvim. Milad’ı tarih başlangıcı ve Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak kabul eder.

Neden Diğer Aylar 31 Gün, Şubat 29 Gündür ?

Sezar, bir yılı mevsimlere göre ayarlamak yerine, 364 gün olarak kabul edilen yıla bir ay ekleyerek, yılların biriktirdiği fazla ve eksik günleri dengelemek istiyordu. Sezar, takvimle ilgilenmekle yükümlü Romalı din insanlarına danışmak yerine, astronomide çok daha ileri olan Mısırlı gök bilimcilerine başvurdu. 

Mısırlılar, Roma İmparatoru’na bir yılın 365 gün, 6 saat olduğunu söyledi. Sezar, M.Ö. 46 yılı için 15 ay içeren bir takvim hazırlayarak, geçmiş yılların neden olduğu uyuşmazlığı ortadan kaldırmayı amaçladı. İlk artık yıl ise M.Ö. 45 olarak kayıtlara geçti. Jülyen takvimindeki artık gün, Şubat ayının son gününde değil, Mart ayının ilk gününden altı gün öncesine denk geliyordu. Kısaca, o dönemde her yıl Şubat ayı 29 çektiği için, artık gün 24 Şubat’a denk geliyordu. 

Peki, Jul Sezar’ın Temmuza, Jully ismini verdiğini biliyor muydunuz?

Gregoryen Takvimi’nin Önemi:

Biz de Miladi takvimin önemi ne ise Avrupa’da,

Gregoryen takvimin önemi aynıdır, hikayeden de anlaşıldığı üzere Jülyen takvimi de Jul Sezar dönemlerin de çıkmış ve Jülyen bütün takvimlerin öncüsü olmuş bir takvimdir.

Ne kadar fark etmesek de her gün öğrencilerin bugün günlerden ne, diye bir birine sorup derste zamanı günler de ise Cuma olsa da 2 gün yatıp dinlensek diye düşündükleri o günler aslında hayatımızın parçası olan ama fark etmediğimiz bu bahsettiğim takvimlerden başka bir şey değildir.

Öykü Şeyma Atasever

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here