Bu Müzikler Tam Sizin Düğününüze Uygun !

1

Herkese merhaba!

Bugün Gelinlik Seçimi konusundan sonra, düğün için diğer önemli mesele olan düğün müzikleri üzerinde konuşacağız.

Bence düğün müzikleri gelinlik ve damatlık seçiminden sonra en önemli nokta.

Çünkü gelen misafirlerin dikkatini çekmek ve müziğin ahengiyle tabiri caizse ortamı inletmek gerekiyor. Müzik seçiminde  ilk olarak giriş müziklerini ele almalıyız. Öncelikle giriş müziğinin oldukça canlı olması gerekiyor ayrıca güzel bir bassının olması da farklı bir hava katacaktır. Bu müzik seçiminde Can Atilla baş tercih olabilir. Gerçekten güzel eserleri var. Mesela ”Rumeli Hisarının Yapılışı, Mara Despina” örnek verilebilir. Ayrıca Melih Kibar’ın ‘Mesaj’ adlı fonu oldukça güzel bir seçim olabilir. Tabi ki sizin seçiminize bağlı olarak bence giriş müziği seçiminde sözlü bir müzik kullanmak yerine fon müziği kullanmak çok daha hoş olacaktır. Ayrıca dünyanın her kesiminden insan tarafından izlenen biriciğimiz Game of Thrones’un tema müziği de güzel bir seçim olabilir. Son olarak hepimizin gönlünde yeri olan Jack Sparrow’la öne çıkan Karayip Korsanları’nın tema müziğini de şiddetle tavsiye ederim.

İLK DANS MÜZİĞİ

Düğününüzden kesinlikle geriye kalacak en önemli şey ilk dans müziği olacaktır. Hatta düğünün en özel anı ilk dans anıdır fikrimce. Bunun için oldukça önemli bir yere sahip. Bu alanda güncel müziklerden, Türkçe, yabancı müzikleri kullanabileceğiniz gibi nostaljik müzikler de önceliğiniz olabilir. Buna örnek olarak Erkin Koray, Ayla Dikmen kesinlikle önceliğiniz olmalı. Bunu yanı sıra şarkınızı seçerken sözlerinde dikkatli olmalısınız. Çünkü gerçekten dans için uygun görülen bir müzik ayrılık sözleri içerebiliyor bu da misafirler üzerinde kötü bir etki bırakabilir.

İKİNCİ DANS MÜZİĞİ

İlk dans fikrimce daha yavaş bir ritme sahip olmalı. Çünkü ilk dansta sahnede sadece gelin ve damat dans ediyor ancak ikinci dansta diğer çiftler sahnede olacağı için daha hareketli bir dans müziği tercih edilmeli. Mesele Kayahan’dan Seninle Her Şeye Varım Ben güzel bir seçim olabilir.

Dans konusunda son senelerde çokça trend olan dans kurslarına değinmek isterim. Çoğu insan bu dans kurslarına giderek kendi düğünlerinde zeybek, tango gibi danslar yapabiliyorlar. Elbette ki düğününüzde özel bir dans yapmak isterseniz müziğiniz de dansınıza uygun olmalıdır. Müziğinizi seçmede dans kursunuz size yardımcı olacaktır.

PASTA MÜZİĞİ

Pasta keserken kesinlikle hareketli bir müzik tercih etmeliyiz. Özellikle yeni çıkarılan Dünya ya da Türkiye’de popülaritesi yüksek olan müzikler tercih edilmeli. Hatta hareketli müziklerin remix versiyonunu kullanarak düğününüze neşe katabilirsiniz. Kesinlikle Volkan Konak Aleni Aleni’nin remix versiyonu çok doğru bir seçim olacaktır.

ÇİÇEK ATMA MÜZİĞİ

Çiçek atma anı da  gelin ve bekar kızlar için en eğlenceli ve en heyecanlı andır. Çiçek hemen müzik başladığı an atılmaz. Gelin biraz ortamın heyecanını artırmak ister ve çiçek atmadan önce çiçeği müziğin ritmine göre sallar. Tabi ki de müzik hareketli olmalı ki işin neşesi artsın .Yine pasta müziğinde olduğu gibi oldukça hareketli bir şarkı seçmenizi öneririm. Mesela Yasemin Kumral’dan Bim Bam Bom şarkısı oldukça ritmik ve hareketli, Göksel’in Senden Başka şarkısı da güzel bir örnek olabilir.

OYUN MÜZİKLERİ

Kabaca oyun havaları diyebiliriz. Türkiye’de bir çok düğünde insanların yöresel oyunlar oynadıklarını görüyoruz. Bir Ankaralı olarak Ankara Oyun Havaları da bizim düğünlerimizin vazgeçilmezi. Kendi hoşunuza giden her hangi bir oyun müziği yoksa bu müzik seçimini düğün salonunuza bırakmanızı tavsiye ederim. Çünkü sizin bilmediğiniz farklı repertuvarda müziklere sahipler. Tabi ki bu düğün salonuna da bağlı. Ek olarak diğer müzikleri de tabi ki düğün salonunun seçimine bırakabilirsiniz. Ancak düğününüzün size özgü olmasını istiyorsanız müzikleri sizin seçmenizi öneririm.

Bahsi geçen müzikler ve fazlasını aşağıya bırakıyorum. Siz karar verin.

Sonraki yazımda görüşmek dileğiyle!

SEVGİYLE KALIN!

 

 

 

BONUS 🙂

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here