Bryan Adams-Everything I Do, I Do It for You

0
41

5 Kasım

“Everything I do, I do it for you” sözleriyle hafızalara kazınan, dinleyen herkesin aşkı için yaptıklarını düşündüren, Bryan Adams’ ın doğum günü bugün.

1959 doğumlu olan Adams’ı, Grammy Ödüllü Kanadalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve yapımcı olarak tanıyoruz. Gerçek adı Bryan Guy Adams olan şarkıcı 15 yaşında gruplarda vokalistlik yapmaya başlamış,  profesyonel müzik kariyerine ise 1978 yılında yayımladığı “Let Me Take You Dancing” isimli single çalışmasıyla girmiştir.

İSTANBUL’DA ÇEKİLEN KLİP
Her albümü, her klipi büyük ilgi gören sanatçı, “Do I Have To Say The Words?” adlı parçasının klipini Türkiye’de çekmiştir. Sanatçının İstanbul’da bir taksiye binmesiyle başlayan klip, İnönü Stadı konserinin görüntüleri eşliğinde devam etmekteydi. İstanbul’un tarihi dokusunu yansıtan klipte Türk seyircisinin coşkusu da ekrana yansımaktaydı. Türkiye tarihinde bu konser ilk stadyum konseri ve dönemin en büyük konseriydi.ÖDÜLLERİ VE BAŞARILARI
“Cuts Like a Knife”, “Reckless”, “Into the Fire”, “Waking Up the Neighbours”, “18 til I Die”, “On a Day Like Today” ve “Room Service” albümleri platin plak kazanmıştır.

“(Everything I Do) I Do It for You”, “Can’t Stop This Thing We Started”, “Thought I’d Died and Gone to Heaven”, “Please Forgive Me”, “All for Love”, “Have You Ever Really Loved a Woman?”, “The Only Thing That Looks Good on Me Is You” ve “On a Day Like Today” gibi birçok şarkısı müzik listelerinde bir numara olmuştur.

Grammy, Juno, MTV Video Müzik ve Amerikan Müzik Ödülleri elde etmiştir.

Adams’ın filmler için yazdığı şarkılar da kendisine 3 Oscar ve 5 Altın Küre adaylığı getirdiği gibi bir fotoğrafçı olarak da ödüllendirilmiştir.

Bryan Adams, sosyal aktiviteleri ve yardım çalışmalarından dolayı da Allan Waters Ödülü dahil birçok ödül kazanmış, birçok yardım konserinde yer almıştır.

Kariyerinde 100 milyonun üzerinde satış yapan Bryan Adams, müziğe verdiği katkılardan dolayı, prestijli GGPA ödülü dışında, en son Florida’da müzik ödüllerinde “Yaşayan Efsane” ödülü kazanmıştır.

Sanatçının doğum gününü kutlarken, sizleri İstanbul’da çekilen klipi ve en çok bilinen şarkısı Doing For You ile baş başa bırakıyorum. 


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here