Brıtısh Müzesi Açıldı…

0
38
British Muzeum 1759 yılında halka açılmıştır.

BRITISH MUZESİ 1759 HALKA AÇILDI 

15 Ocak 1759 ‘ da İngiltere ‘ nin Londra şehrinde Dünya ‘nın her yanından getirilen  seçkin Antik Çağ yapıtları ve Etnografya koleksiyonlarını kapsıyan müze.

British müzesi , hekim ve doğa bilimcisi olan SIR HANS SLOANE ‘ nun 1660 ‘ tan 1753 ‘ e kadar biriktirdiği ünlü bir kitap , el yazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun devlet tarafından satın alınmasıyla 1753 ‘ te kuruldu.

Fakat bir acı gerçek var ki onu da söylemeliyim , Anadolu ‘ dan çalınmıştır ve bahane olarak gösterdikleri : anlaşma veya takas edilerek getirildi ve iyi korunuyor gerekçesiyle bizim değerlerimizi , tarihi eserlerimizi kendi bünyesinde bulunduruyor. Ne yazık ki şunu söylemeliyim bu acı bir gerçek , kendi tarihimize ve eserlerimize sahip çıkamamamız çok kötü. 

Neden Sahip Çıkamıyoruz Tarihimize ?

Dolma Bahçe Sarayı ‘ nın bodrum katında bulunan eserlerde dahil olmak üzere , Nemrut Dağındaki yapıtlar ‘ da malesef ki orada bulunuyor. Bana kalırsa tüm bu yanlışlıklar düzeltilmeli ve o eserler kendi toprakalrımız da , ana vatanımızda sergilenmeli. Bu müzenin neredeyse yarısı bizim eserlerle doluymuş inana biliyormusunuz. Hatta NEMRUT DAĞIN ‘dan alınan ( çalınan ) eserlerimiz için koskoca bir oda yaptırılmış ve orda öylece sergileniyormuş , ne diyebilirim ki. 

MÜZE :

9 kattan ve 85 galeriden oluşan devasa müzenin barındırdığı 80 bin eserin yanından geçebileceğiniz gibi 4,634 bin eseride yakından inceleme şansınız olucak . Ayrıca müze içerisinde 12 milyon basılı kitap , onbinlerce el yazması ve mühürde bulunmaktadır.Müzenin yer aldığı bina Montagu House 1675’de soylu sınıfından Robert Hooke tarafından yaptırılmıştır. Müzenin sahip olduğu eserlerin çoğu hediye, miras, , satın alma yoluyla elde edilmesinin yanında kaçırılma yolu ile de oldukça çok sayıda esere sahip olunmuştur.

 

 

MÜZEDE YER ALAN ESERLERDEN BAZILARI

Saymakla bitiremeyeceğimiz eserlere sahip müze içerisinde;

 Dünya harikalarında sayılan Bodrum Halikarnas Mozolesini, Nemrut Heykellerini, Atina’dan Londra’ya Lord Thomas Bruce Elgin tarafından götürülen Elgin(Parthenon) Mermerlerinin yanı sıra iki metre yüksekliğinde 50 cm genişliğindeki heybetli bir görünüme sahip Asur Kara Dikilitaşını, Orta Doğu galerisi içerisinde sergilenen Rosette Taşını, en çok ilgi gören bölümlerden olan etnografi galerisindeki mumyaları, Ortaçağ dönemine ait 78 parçalık Lewis Satranç figürlerini Ain Sakhri’yi ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok eseri görebilirsiniz

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here